נפולאון

 נולד בקורסיקה ב1769 ,הוריו היו אצילים איטלקיים, אבל עניים ולכן עזבו את איטליה לקורסיקה לחפש פרנסה( קורסיקה הייתה מסופחת לצרפת אותה תקופה).

בגיל 10 נשלח לבי"ס צבאי בברטאן, מכאן עבר לבי"ס צבאי גבוה בפריז, ובגיל 16 נפטר מהלימודים, וזכה לדרגת קורפורל, כולם צחקו עליו" הקורפורל הקטן" כי מה לעשות היה נמוך קצת.

ב1789   כשהתחוללה המהפכה בצרפת הוא היה אחד החסידים הנלהבים שלה, וקיווה דרכה להתקדם אישית. הוא מצא חן בעיני רובספייר והפך למפקד חיל התותחנים, והצליח לשחרר את העיר טולון מהאנגלים והוא קודם לדרגת גנרל.

בינתיים ראשו של רובספייר הותז  וחייו של נפולאון גם היו בסכנה קלה. בפריז היה בלגן לא קטן ופעם אחת נפולאון הצליח להגן על ארמון טילרי, שבו שכנו משרדי הממשל, בעצם ככה הוא הציל את צרפת ממלחמת אחים מסוכנת, וכך נפוליון קודם להיות סגן מפקד עליון של הצבא(גיל 26).

בוקר אחד בביתו של מפקד הצבא, הכיר נפולאון אלמנה יפיפיה, שבעלה  היה אציל שנפטר. לאישה קראו ז'וזפין. היא הייתה מבוגרת  ממנו ב8 שנים-אבל הוא התאהב בה והם התחתנו.

יומיים אחרי שהתחתנו, והא יצא בראש הצבא איטליה כדי לגרש משם את האוסטרים. מצב החיילים הצרפתיים היה רע מאד, לבושי סחבות ורעבים, אבל הוא הצליח להלהיב אותם, וככה כבש את איטליה עיר אחרי עיר, ואח"כ את אוסטריה עצמה.

כאשר חזר אח"כ לצרפת- הוא היה גיבור לאומי גדול.

אבל הממשל קצת החל לפחד מכוחו הרב, ושלח אותו למצרים, הוא אמנם נכנס כמנצח לקהיר אבל לא רחוק משם , שבוע אח"כ האדמירל הבריטי נלסון השמיד את הצי הצרפתי, והקשר בין נפוליון וצרפת נותק לשנה שלמה.

הוא ניסה להתקדם ברגל, והגיע אפילו עד עכו, שם הוכה על ידי הבריטים שוב.

אבל נפולאון היה תחמן לא קטן, שמע כי האוסטרים שוב השתלטו על איטליה, לקח ספינה קטנה השאיר את כל הצבא במצרים, חזר לצרפת והפיץ שמועות על נצחונות גדולים ואדירים.

אותה תקופה לא היה את הCNN שידווח מיידית מה קורה בשדה הקרב, ולכן הצרפתים האמינו לו, לא רק שהפסיד אלא הפך את ההפסד לניצחון.

הוא מינה את עצמו לקונסול ראשון של צרפת ב-1799, תואר "רומאי" עתיק

הוא כמובן כבש את איטליה ואוסטריה שוב.

חוץ מזה שהי מנהיג צבאי אדיר, הוא גם היה מדינאי . הוא קבע קוד של חוקים-  קודקס נפוליון (מיסים, בנקים לאומיים, חנוך חובה) ,שמהווה את הבסיס לאחריות המדינה על הפרט עד היום, קודים של התנהגות חברתית.

אז הוא החליט שהוא רוצה להיות יותר מאשר הקונסול הראשון וב2.12.1804 הוא הזמין את האפיפיור פיוס השביעי להכתיר אותו כקסר צרפת.(בסוף הוא לקח את הכתר בעצמו-חסר סבלנות).

 ב1805 הצטרפו אוסטריה ורוסיה לאנגליה נגד צרפת, הוא קודם כל כבש את וינה, ואעמד מול צבא הרוסי-אוסטרי באוסטרליץ- צ'כיה ,נצחון אדיר שלו. אח"כ ניצח את פרוסיה ונכנס לברלין, הוא בעצם שינה וקיצץ את מפת אירופה

במערב אירופה הוא השאיר את בני משפחתו לדוגמה אחיו ז'וסף, מלך נפולי הפך להיות גם מלך ספרד. אחיו השני לואי הפך להיות מלך הולנד, ז'רום מלך פולין וכמו כן הקים עוד נסיכויות אחרות.

הוא הפך להיות שליטה של אירופה.

רק האנגלים עוד הפריעו לו בשליטה הימית שלהם 1805 נלסון השמיד את הצי הימי הצרפתי והספרדי בטרפלגר.

נפוליון גם קצת "תפס תחת" והתגרש מז'וזפין, והתחתן עם נסיכה אוסטרית מרי לואיז, גם כדי שיהיו לו ילדים.

אבל התיאבון שלו לא נגמר- הוא החליט להכניע את רוסיה באביב 1812, וזו הייתה טעות חייו.

הצבא הרוסי נסוג בשיטת האדמה החרוכה, כאשר צבא צרפת הגיע למוסקבה,קוו למצוא מזון ומחסה אבל בלילה הראשון פרצה שריפה ענקית , מקרית או שלא. .ולנפוליון לא הייתה ברירה אלא רק לסגת עם חיילו עד צרפת חזרה.

כאשר שמעו מדינות אירופה על התבוסה, כמובן שהתאחדו  כנגדו. רוב הצבא והמפקדים שלו מתו בערבות רוסיה.

ב1814 נפוליון הוכרח לוותר על כתר צרפת, , ושלחו אותו לאי אלבה(ליד קורסיקה) שנה שלמה ישב בקורסיקה, ואחרי שנה ב1815 הופיע בפריז ("דרך נפוליון" הגיע לחופי דרום צרפת ועלה צפונה  הצליח לאסוף את החיילים עמו בדרך)

הוא גייס צבא, וב18 יוני 1815 הוא נאלץ להלחם בכמה צבאות בווטרלו, כאשר המצביא הבריטי וולינטון ניצח אותו באופן מוחלט.

נפולאון עוד ניסה לברוח לאמריקה ,אבל נתפס והוגלה לאי סיינט הלנה, באוקיינוס האטלנטי, מתוך הנחה שמשם הוא לא יוכל לשוב.

הוא מת ב1821

אחרי עוד 19 שנה הביאו את גופתו והוא נקבר בכבוד בהוטל דה אינווליד.

ליתר בטחון הוא טמון בתוך שישה ארונות זה בתוך זה- שלא יצליח לקום לתחיה.