הנובר Hannover
העיר הנמצאת 122 ק"מ מברמן ו151 ק"מ מהמבורג, עיר קטנה וצנועה יחסית להמבורג אחותה הגדולה, אבל עיר מסחרית מרכזית והרבה ירידים ותערוכות מתקיימים בה. תעשייה רחבה, ותעשיית סרטים אפילו, אבל חסר לה החן של ערים אחרות. הנובר היא עיר הבירה של סקסוניה תחתית Niedersachsen או Lower Saxony בשפה שאנחנו יותר מבינים.
Fairgrounds Messegelände אזור הירידים (גני התערוכה שלהם) הוא אזור התערוכות הגדול ביותר בעולם. כל שנה מושך כ2.5 מיליון איש, ו28.000 מציגים מ100 מדינות שונות.


בשנת 1000 האזור היה חלק מדוכסות סקסוניה, לא אלאה אתכם בתלאות והמעברים מדוכסות אחת לשנייה, אפילו כשהעבירו אותה לאוטו הילד (Otto the Child) שזה שם של דוכס ולא של ילד ,רק קראו לו ככה. בקיצור עברה בעלויות וידיים כמו כל מכונית משומשת יד שמינית.
בעצם רק במאה ה-17 כשחילקו את הדוכסות של אז לחלקים שונים בגלל ריב ירושה ,הדוכס החדש החליט שהנובר תהיה עיר הבירה שלו, וגם בגלל שלא היה לו שם לדוכסות הוא החליט לקרוא לה "דוכסות הנובר" . מי שהיה הדוכס הראשון של הנובר היה גם באותה הזדמנות גם הבישוף של הסביבה (אז זה היה מקובל לעבוד בשתי משרות וגם לא שילם מס הכנסה).
הוא היה תחמן לא קטן.הוא עשה ברית עם אחיו ג'ורג' הדוכס של צלה הסמוכה (Celle) וכדי שהברית תחזיק בטוח מעמד הוא חיתן את הבן שלו עם הבת של אחיו (כן, בני דודים) ונחשו מה קרה כאשר ג'ורג' מת? גם צלה עברה להיות חלק מדוכסות הנובר.בקיצור יצר ממלכה לא קטנה
איך הנובר קשורה לאנגליה?
גם כן בחתונה חכמה . ב1658 חיתנו את סופי הנסיכה המקומית עם ג'יימס הראשון מאנגליה .כל מיני חשבונות של מי עומד ראשון בתור לרשת את הכתר האנגלי הביאו את סופי להיות הראשונה בתור לרשת את אן מלכת אנגליה ב1701,אבל לביש מזלה של סופי שנורא רצתה להיות מלכה, היא נפטרה כמה שבועות לפני אן, ואז היא לא הספיקה- אבל הבן שלה, הפך להיות ג'ורג' הראשון מלך אנגליה.
זה הפך את הנובר, להיות בעצם חלק ולא חלק של אנגליה. היה בהנובר שלטון עצמי אבל היא הייתה קשורה במיליון חוזים והסכמים עם אנגליה. הקשר הזה נתן לה כוח רב מצד אחד, השיגה שטחים ואפילו שליטה בנמלים לים הצפוני מה שחשוב מאד למסחר.
אבל גם סיבך אותה לא מעט במלחמות עם כל מי ששנא את אנגליה (והיו הרבה) והתנקם דרך הצקות להנובר.
וב1814 אחרי שנגמרו המלחמות עם נפוליון באירופה,בהן הנובר נכבשה כל שנה על ידי מישהו אחר הפרוסים, הצרפתים,שוב הפרוסים ו... הנובר קיבלה תואר של ממלכה ולא דוכסות (כמו להיות תת אלוף ולא רק אלוף משנה).
שוב פעם התערבבו האנגלים ואנשי הנובר, במותו של המלך ווילאם הרביעי באנגליה ב1837, מי שהפכה להיות היורשת שלו הייתה זו שהייתה הכי קרובה אליו בתור , אחייניתו ,מי שהייתה אח"כ המלכה ויקטוריה.
במקביל בהנובר שלט דוכס מאד מוצלח ארנסט אוגוסוטוס,שהיה מאד מוכשר וליברלי וקידם את הדוכסות וכולם אהבו אותו, במותו ב1851 ירש אותו בנו , ג'ורג' החמישי ( שהיה עיוור מאז גיל 15)
מלחמות לא עינינו אותו והוא האמין בפתוח האומנות והתרבות. כאשר היו מלחמות הוא ניסה להישאר ניטרלי, לא תמיד זה הצליח לו וב1866 הוא נאלץ לצאת לגלות בצרפת והנובר הפכה לחלק מפרוסיה.
ב1871 הנובר הפכה להיות חלק מהאימפריה הגרמנית.
ב1943 היא ספגה חלק כבד של הפצצות בנות הברית ונהרסה כמעט כולה. לקח שנים לשחזר אותה מחדש.
כיום היא עיר של גנים ושל תערוכות וירידים בינלאומיים.
שווה לראות את הגנים המלכותיים Herrenhäuser Garten
את מרכז העיר-למרות שהוא גדול ורובו לא עתיק,את בית האופרה שנחשב אחד היפים בעולם,את הכנסייה העתיקה שנהרסה במלחמת העולם השנייה-ונותרה כזו כאנדרטה עד היום


את הפסלים של ניקי דה פאל על גדות הנהר.


גם אם אתם בלי ילדים כדאי לא לפספס את גן החיות של הנובר, אחד הטובים בעולם.