פרנקפורט

העיר החמישית בגודלה בגרמניה,עורק תחבורה אדיר. שדה התעופה הסמוך לעיר משמש לטיסות רבות באירופה ומחוצה לה.תחנת הרכבת של העיר (בניין יפה מהמאה ה-19) מהווה צומת דרכים ראשי. העיר מהווה גם מרכז פיננסי מרכזי מאז ימי משפחת רוטשילד שפתחה כאן את הבנק הראשון ב1798- , כאן הוקם הבנק הלאומי הראשי . גם הבורסה כאן מובילה באירופה. מעבר לכך העיר מרכזת לא מעט ירידים וכנסים. במיתחם הקונגרסים מבקרים מעל מיליון וחצי נפש לשנה. ירידים מפורסמים- מכוניות, טקסטיל,תעשיה כימית, אבל הידוע מכולם הוא יריד הספרים בו מגיעים מעל 6000 מו"לים מ100 מדינות שונות ולא מעט עיסקאות של תרגום ושווק נחתמות כאן.


העיר החלה בתקופה הרומית, כעיר צבא . עם נדידת העמים הגדולה הגיעו לכאן השבטים הפרנקים המזרחיים- ושמה של העיר (פרנק-פורט) היא מאותו מקור מילולי. היא הייתה עיר חשובה בהיסטוריה הגרמנית וכאן נבחרו קיסרי גרמניה על ידי האלקטורים. במאה ה-19 היא הפכה לעיר עצמאית, ובמלחמת העולם השנייה נמחתה כמעט כולה . מרביתה מבנים חדישים ומודרניים, גורדי שחקים, בנייני מסחר ענקיים שנבנו לאחר המלחמה. חלקה העתיק של העיר- משוחזר כולו.

תחנת הרכבת הראשית- Hauptbahnhof ברוב האזור מוקדש לעסקים, בנקים , גורדי שחקים, חנויות הרשתות ברחובות Hauptwache ו Zeil בלוקים ספורים מזרחית לתחנה. להישמר מאזור המסוממים ואזור האורות האדומים גם הוא ליד התחנה. את עברה של העיר ניתן לראות בעיר העתיקה המשוחזרת וברובע Sachsenhausen


הגעה לעיר שדה התעופה Flughafen מקושר ברכבת מטרמינל 1 ותוך יורו בודדים ו10 דקות נמצאים במרכז העיר.


כרטיס מוזיאונים
מחיר 12 יורו למבוגר. 5 יורו לזכאי הנחה, 20 יורו כרטיס משפחתי(משתלם) תוקפו ל-48 שעות וניתן לבקר ב26 מוזיאונים בעיר (איש לא מסוגל כמובן!). בחרו את המוזיאונים המועדפים עליכם.מי שמבקר לעיתים תכופות בעיר יכול לרכוש כרטיס שנתי בעלות של 49 יורו.

מספר כווני טיול (ב"רגל") במרחק של כמה בלוקים מרחובות הקניות, נמצאת כיכר רומר, כיכר העירייה העתיקה.ממול לבית העירייה כנסיית ניקולס לכוון צפון משם- ביתו של גתה והמוזיאון Goethehaus ו Goethemuseum. לכוון צפון גם נמצא את Paulskirche פעם היה פה פרלמנט גרמניה. למזרח Kaiserdom- כנסיית הדום, ששופצה אחרי המלחמה . המוזיאון ההיסטורי עם העתיקות והמודל של העיר. לכוון דרום מגיעים אל המיין- גדת נהר לא רגילה לגרמניה, טיולי ספינה, שבילים להולכי רגל, מקבץ מוזיאונים גדול, בתי קפה ,מסעדות מעולות.

כיכר Römerberg – הכיכר ששימשה מאז ימי הביניים מרכזה של העיר וכיכר השוק שלה. המבנה המרכזי בין שלשת הבניינים נקרא בעבר "הרומי" ומכאן שם הכיכר.(פעם גרו פה סוחרים שהגיעו מאיטליה לעיר –אולי) זהו סמלה של העיר בכל מקרה. בתי Römer – שלשה בתים מ1300 . בית העירייה האדום Rathaus שמשמש בתפקיד זה מאז 1405 במרכז – Kaisersaal ובו בקומה העליונה 52 פורטרטים של קיסרי רומא הקדושה משרלמאן ועד פרנץ השני.
המוזיאון ההיסטורי, Historisches Museum
נחמד לראות את הדגם הממוזער של העיר. (לדעתי יקר מדי בשביל מוזיאון לא מרתק במיוחד)

מוזיאון הילדים

מוזיאון הילדים שעות פתיחה: שלישי,חמישי שישי וראשון 17.00-10.00 רביעי 20.00-10.00 שבת 17.00-13.00. תלוי מה התערוכה המזדמנת. ביקרנו בתערוכה על אהבה וידידות. ההסברים היו בגרמנית, אבל קיבלנו פרוספקט באנגלית, הביקור חוויתי, נחמד מאד, והעדר שפה לא הפריע. אבל(!!) לבדוק קודם איזו תערוכה יש וכמה מתאימה לגילאי הילדים,אם יש.

St Bartholomaus dom או בקיצור DOM למרות שלמעשה זו אינה קתדראלה אלא כנסייה בין השנים 1562-1792 האלקטורים הגרמנים בחרו כאן את הקיסרים. עד 1950 זה היה המבנה הגבוה ביותר בעיר.בגובה 96 מטר.(מה שמראה לנו עד כמה העיר התפתחה במחצית השנייה של המאה ה-20). תצפית מהמגדל הגותי מהממת , רק שיש הרבה מדרגות לעלות.(הוא נשאר שלם למרות ההפצצות) בתוכה קפלות חשובות כמו קפלת הבחירה בה היו בוחרים האלקטורים הגרמניים את הקיסרים.לא מעט מזבחים גותיים שנאספו כאן על ידי כומר חובב מזבחים עתיקים.

המוזיאון לאומנות מודרנית Museum of Modern Art

נמצא בסמוך לתחנת הרכבת מאחורי הדום.(סמוך למוזיאון יהושע הפרוע). מבנה מאד מודרני- אי אפשר לפספס אותו.

מוזיאון שטרובלפטר (יהושע הפרוע) Struwwelpeter Museum
מוזיאון של ספרי ילדים- ספרי יהושע הפרוע , שנכתבו וצוירו במאה ה-19 על ידי Dr. Heinrich Hoffman . במקביל לספרים, גם ייסד את בית החולים הראשון לנוירולוגיה בגרמניה. המוזיאון קטן למדי, אולם אחד גדול. אבל הכניסה ממילא חינם, הוא קרוב מאד ליציאה מתחנת הרכבת, וכמה דקות של התבוננות בספריו המתורגמים ל400 שפות (כולל ספר באידיש ושלשה תרגומים שונים בעברית) מעניין לילדים(ואולי יותר מזה להורים נוסטלגיים). אגב, מי שתירגם אותם לאנגלית היה מרק טווין Mark Twain


פתוח מדי יום 17.00-11.00 , חוץ מימי שני. כניסה חינם


Goethehaus
ביתו של גתה, ספרו האוטוביוגרפי מתחיל במילים ב28 באוגוסט 1749 בצהרי יום, לפי שעות העיר, הגעתי לפרנקפורט על נהר המיין..." מוזיאון הנמצא בביתו הישן, מתעד את חייו, ציורים מהחיים באיטליה וגרמניה.

הבית כמעט נהרס לחלוטין על ידי הפגזות ב1944, זהו הבית בו גתה (1749- 1832) נולד ובילה את נעוריו .ב1951 הבית למעשה נבנה מחדש בהחלט בסגנון המאה ה-18 . אפשר לראות את חדר המוזיקה המשפחתי,ספריה, חדר המגורים, ובית הבובות של גתה ,וחדר הלמודים של גתה בדלת הסמוכה. הסיור כולל חדרים בשלוש קומות –טוב בעיקר למי שאוהב לשחזר אורח חיים של המאה ה-18, חדרים ריהוט ,ציורים. סיורים מודרכים בשעות 10.30 ו 14.00

המדרחוב Zeil ,

הוא משתרע מ Hauptwache (בניין בארוק (1730) שימש כמגדל שמירה ובית כלא לעיר. ) רחוב הקניות המרכזי של העיר.

Konstablerwache, מלא לא מעט רשתות של חנויות, כולל מרכז הקניות החדשני Zielgalerie מומלץ חוץ מקניות לעלות למרפסת העליונה (מעלית לא לדאוג) ומשם תצפית יפה על העיר.אגב , אם קריר (ויכול להיות) קולנוע אימקס הנמצא במרכז מהווה בילוי נעים. בקומת המרתף מסעדה של פיצה האט, המחירים לא זולים. לאורך הרחוב יש הרבה חנויות לתיירים (מתנות) חנויות יין וכוסות יין (מוכרים באותה חנות). רשתות מפורסמות ובינלאומיות ניתן למצוא ברחובות הסמוכים גם. ברחוב Goethestrasse יש בגדים אופנתיים מעוצבים ותכשיטים גם, המחירים בהתאם. ברחובות Oeder Weg ו Berger Strasse החנויות קטנות יותר, וזולות יותר.

Jüdisches Museum נמצא צפונה יותר לרחוב זיל(לא רחוק מכנסיית סנט פול וגלריית שירן ) פרנקפורט הייתה אחת הקהילות היהודיות הגדולות באירופה שלפני מלחמת העולם השנייה. המוזיאון ממוקם באחד מבתיה של משפחת רוטשילד.ברובע היהודי הישן של העיר ואפשר (בקושי) לזהות את העבר. בסמוך אתר הנצחה ליהודים שנרצחו בשואה. המוזיאון מורכב משני מוזיאונים למעשה- אפשר להיכנס לכל אחד בנפרד או כרטיס משולב. Jüdisches Museum המוזיאון היהודי מוזיאון הרחוב היהודי Museum Judengasse המתעד את חיי הגטו

פתוח שלישי-ראשון 17.00-10.00 רביעי 20.00-10.00 שני סגור

גלריית Schirn Gallery

ציורים מהתקופה העתיקה. כניסה בתשלום ממש בסמוך למוזיאון היהודי.


הצד השני של הנהר Sachsenhausen


גשר Eiserner Steg ירוק ממתכת להולכי רגל בלבד. עליו מוטבע שלט עם מילים ביוונית האומרות בערך כך " לחצות ימים אפלים, לפגוש אנשים מתרבויות שלעולם לא הובנו" מכאן אפשר לראות את האי שעל המיין והכנסייה. וברובע Sachsenhausen בגדה הדרומית של נהר המיין, שם יש פאבים ומוזיאונים רבים. רובע משומר להפליא בתים עם קורות עץ, גני בירה, אטרקציות מרכזיות ב Sachsenhausen- Museumufer- מוזיאון גדת הנהר- שהוא למעשהמקבץ של 7 מוזיאונים אחד ליד השני. Apfelwein –יין התפוחים (סידר) הנמכר כאן טרי לחלוטין ואפשר גם לאכול טוב בבתי יין אלו.


Staedel Art Museum
יש מספר רב של יצירות אמנות מיוחדות מתקופת הרנסנס- רמברנדט, רובנס, סזאן בוטיצ'ילי, וורמיר,האנס הולבין (שהיה תושב פרנקפורט), יש אפשרות לקבל אוזניות והסבר באנגלית בקופה פתוח ימי שלישי, שישי,שבת ראשון 17.00-10.00 ימי רביעי וחמישי 21.00-10.00 ימי שני סגור


מוזיאון הדואר והקומוניקציה Museum fur Post und Kommunikation  
נהדר לילדים. עם הרבה תצוגות מולטימדיות, ההיסטוריה של שירותי הדואר בגרמניה, בקומה העליונה אפשר לקחת חלק בתהליך הדפסת עיתון, קצת אלקטרוניקה, רובי צבע,ציור וכיור וגם בית קפה להורים עם בראוני'ז טובות.

 מוזיאון הארכיטקטורה הגרמנית Deutsches Architektur Museum

מוזיאון הקולנוע Deutsches-Filmmuseum

לא מעט סרטים מגרמניה מעידן הסרט האילם והלאה. . לצערנו בעת ביקורנו בעיר הייתה תערוכה גדולה של הקולנוע הערבי. העדפנו שלא להיכנס..פעם הבאה.


פרנקפורט עם ילדים

מוזיאון טבע Naturmuseum Senckenberg 

אחד ממוזיאוני הטבע הגדולים בגרמניה. התצוגות מכסות את התפתחות האנושות, מחצבים ,אדמה,

גן החיות Frankfurt Zoo
Alfred-Brehm-Platz 16 (פעם זה היה כפר כיום חובר לעיר) נמצא בהמשכו של רחוב זיל אחד הגנים הגדולים באירופה, פופולארי מאד. 4500 בעלי חיים מ500 סוגים שונים Grzimek Haus, ביתן חיי הלילה, חשוך כולו, ואפשר לראות את כול חיות הלילה-אטרקטיבי מאד תחנת מטרו ZOO או טארם 14. פתוח מדי יום 19.00-9.00 בקיץ, ועד 17.00 בחורף כניסה 8יורו למבוגר 4יורו לילד.. כרטיס משפחתי 20 יורו

הגן הבוטני

 פתוח מדי יום 16.00-9.00 (חורף) ועד 18.00 מפברואר עד אוקטובר כניסה בתשלום 3.5 יורו פארק בוטאני גדול . בקיץ אפשר לשכור סירות משוטים, חממות, בחלקן בנות יותר ממאה שנה.גן ורדים, מסלעה, צמחים מכל יבשות העולם, חממת דקלים טרופית ולעיתים תצוגת פרחים. מעל 300 סוגים שונים של דקלים.

תצפית על העיר מהמגדל הראשי של העיר ב Neue Mainzer Straße

או- לצפות מ Zielgalerie (מרכז קניות ענק) .יש תצפית מהקומה השמינית, מאפשרת התבוננות לא רעה על העיר.

פארק Stadtwald דרומית ל Sachsenhausen נהדר לשוטטות, במיוחד חביב החלק הנקרא לואיזה פארק Louisa Park ובו אגמים נחמדים.

יש גם בערך תריסר ברכות בעיר, חלק מקורות וחלק לא. הכי הכי Rebstockbad (ב August-Euler-Strasse) בה נתן למצוא פרט לברכה האולימפית, ברכת גלים, מגלשות ענק, סאונה ,חדר אדים יפני בתוך גן יפני ועוד.
ברכות השחייה בעיר

החלקה על הקרח Eissporthalle Frankfurt

יש שתי ארינות ,אפשר להחליק בהן או לשחק הוקי קרח. פעיל גם בקיץ.

כדורגל
לא מעט קבוצות כדורגל משמעותיות יש בעיר

או לכולם משחקים בעיר.

מידע כללי על ספורט