טרייר


לפי המיתולוגיה הגרמנית, העיר נוסדה על ידי טרבטה שנים רבות לפני רומי העתיקה. אבל מעבר לסיפורים מה שידוע מהממצאים שהעיר נוסדה על ידי הרומאים במאה ה-1 לפני הספירה ונקראה Augusta Treverorum- שמשמעותו טרוטררום האצילית (אוגוסטה משמעו אצילית) כבר בשנת 30 לפני הספירה. מאוחר יותר היא הפכה להיות עיר בירה רומאית של הפרובינציה המקומית ונבנו בה המבנים שחלקם שרדו עד היום.
הפרנקים כבשו את טרייר בסביבות 460, וב870 היא הפכה להיות חלק מפרנקיה המזרחית שהייתה כפופה לקיסרות הרומית הקדושה(אוסטריה/גרמניה פלוס מינוס של היום) חפצי קודש של סנט מתיאוס הובאו לעיר, והיא הפכה להיות מייד עיר עליה לרגל, והבישוף המקומי הגדיל את כוחו והשפעתו כמובן ועד מהרה הפך לארכיבישוף והיה אלקטור (בעל זכות בחירה והשפעה פוליטית) באימפריה הרומית הקדושה, אחד מהמשמעותיים ובעלי הכוח בה.האוניברסיטה נבנתה בה ב1473. היא הוקפה בחומת אבן באורך 6 ק'מ. 4 שערים גדולים סיננו את הנכנסים ו-47 מגדלים עגולים השגיחו על הנעשה בסביבה.


במהלך השנים איבדה מחשיבותה ובעיקר במהלך המאה ה-17 כאשר הארכיבישוף –נסיך שינה את מקום מגוריו ופעילותו לטירה ליד קובלנץ. במאה זו היא גם נכבשה על ידי צרפת במסגרת מלחמת שלושים השנה (מלחמת דת בעיקר) ועוד מלחמות אחרות, כך שלמעשה כל המאה ה-17-18 היא עברה מיד ליד בין צרפת וגרמניה, כאשר רק לאחר נסיגת נפוליון היא שבה "הבייתה" ב1815 ועם ההסכמים של אחרי המלחמה. שלש שנים לאחר מכן ב1818 נולד בה קרל מרקס. במהלך מלחמת העולם השנייה היא הופגזה קשות, ושוקמה כמובן לאחר המלחמה.
אתר התיירות המרשים והמרכזי של העיר. פורטה ניגרה נבנה בתקופת שלטון הרומאים במאה השנייה לספירה, העיר כולה הוקמה על ידי הקיסר אוגוסטוס כמה שנים לפני הספירה והיא אכן אחת הערים היותר עתיקות בגרמניה. בזמנו קראו לה "רומא המערבית" והתגוררו בה מעל 75.000 נפש.
השער הוא אחד מ4- שערי העיר (שנהרסו) ואחד מתוך שלשת האתרים הרומיים הגדולים בעיר (שני האחרים המרחצאות הרומיים והאמפיתיאטרון).
השער בגובה 30 מטר ושמו "שחור" בגלל האבנים שצבען התכהה עם השנים.


מבנה מעניין נוסף הוא "בית שלשת המלכים".
הבית המעניין ברחוב בצבע לבן עם חלונות מקושטים ודלת מוזרה במקום חלון. זהו בית שלשת המאגים-שלשת המלכים, נבנה ב1260 על ידי אחד מסוחריה העשירים של העיר.


כיכר השוק וצלב השוק במרכזה


הכנסיות, הקתדראלה-דום פטר


הבזילקה של קונסנטין


ארמון וגני הארכיבישוף