חלדרלנד
למרות שהיא נכתבת Gelderland קוראים את שמה חלדרלנד כמו כל G בראש מילה הולנדית הנקראת באות "ח" כמו חיטהורן, או חראכט (תעלה) או חאודה(עיר הגבינה). עיר הבירה היא ארנהם. שתי ערים מרכזיות אחרות נמייכן ואפלדורן גדולות יותר, בשטח ומספר התושבים, אבל כמו אצלנו ירושלים חשובה יותר מתל אביב הגדולה יותר. שטחה הנוכחי של חלדרלנד הוא בערך שליש מהשטח שהיה בעבר דוכסות חלדרלנד, בשמה הקודם חולדרס.

זו הייתה דוכסות חשובה החל מאמצע ימי הביניים כפופה לאימפריה הרומית הקדושה וכללה חלקים נרחבים ממרכז-מזרח הולנד וגם גרמניה של היום. היא הפכה להיות כפיפה של האימפריה לבית האבסבורג ב 1534 ,מה שהוביל אותה להיות חלק מהתקוממות שבע הפרובינציות שייסדו את ממלכת הולנד ,ומשם ההיסטוריה שלה זהה לזו של הולנד כולה.
נפת חלדרלנד יחד עם שכנותיה היא מיטבה התיירותי של הולנד עבור המשפחות הישראליות, כאן תוכלו למצוא את ארמון המלכה הט לו, את פארק הקופים אפנהול, את הערים המשמעותיות ארנהם, נמייכן ואפלדורן. כאן נמצא ה"הר" ההולנדי, החלק הגבוה ביותר בכל הולנד וגם תוכלו לרכב על אופניים ביער הואה פלואה, או לבקר במוזיאון וגן הפסלים של קרולר מולר , לבקר במוזיאון הפתוח ההולנדי או בספארי החיות בורחר זו שליד ארנהם.
מידע נוסף על האתרים האלו ואחרים בנפת חלדרלנד תוכלו למצוא בספרי בלגיהולנד –טיולי משפחות