נפת לימבורג


הנפה הדרומית ביותר בהולנד .ממוקמת בדרום מזרח המדינה וגובלת בבלגיה וגרמניה וכמובן בנפות הולנדיות אחרות. עיר הבירה המקסימה של הנפה היא מאסטריכט. מיקומה הטוב של הנפה וה"אצבע" שהיא מושיטה אל בלגיה ואל גרמניה הופכת אותה ל"גשר" אל ארצות אחרות באירופה. לצערם של תושבי הנפה הגשר הזה נוצל לא מעט על ידי גורמים עבריינים ,בשל מדיניות הסמים הליבראלית של הולנד ,הנפה הפכה להיות צינור העברת חומרים לארצות הסמוכות.
מקור שמה של לימבורג בעיר הנושאת שם זה, שנמצאת היום בבלגיה בנפת ליאז' בכלל ,אבל השם נשאר. דוכסות לימבורג חלשה על השטח של נפת לימבורג ההולנדית של היום וכן על צפון בלגיה (מליאז' צפונה) .למעשה רוב הנפה של היום הייתה מחולקת בין הנפות ההולנדיות השכנות .החלוקה הזו עדיין משפיעה על ניבי השפה השונים המדוברים בחלקי הנפה .
מי לא שלט בלימבורג ? החל מהרומאים,הספרדים,הפרוסים,בית האבסבורג ,הצרפתים. במאה ה-17 לואי ה14 אישית פיקד על המצור על מסטריכט בראש הצבא הצרפתי,סיפור זה שימש בסיס לספרו של דיומא "שלשת המוסקטרים". גם במהלך מלחמת שמונים השנה ,לימבורג הייתה שדה קרב משמעותי, ובסופו ההולנדים הצליחו להיפטר מהספרדים השנואים. אגב רוב תושבי לימבורג היו לטובת הספרדים הקתולים ושנאו את ההולנדים.
לאחר שלום וינה ,השטח הועבר ל"ממלכת ארצות השפלה המאוחדת" (שלוב של בלגיה הולנד) שלא החזיק מעמד לאורך זמן,אבל הנפה קיבלה את השם,ואת עיר הבירה הנפתית. לאחר שהחליטו על פירוק הממלכה ,ויצירתה של בלגיה הטבעי ביותר היה לצרף את נפת לימבורג אל בלגיה, גם הם היו קתולים, הזהות הייתה פלנדרית,אבל זה לא עזר להם וב1840 בעיסקה בינלאומית חילקו את הנפה לשניים ,חצייה הצפוני בהולנד ויתרתה בבלגיה. חלוקה זו תקפה עד היום .
במהלך מלחמת העולם השנייה התחוללו כאן לא מעט קרבות שגבו את חייהם של הרבה אזרחים, הרבה ערים וכפרים נהרסו על ידי הפצצות אוויריות-בתי הקברות השונים מעידים על כך עד היום. בבתי הקברות טמונים גם לא מעט חיילים בריטיים,גרמנים ואחרים . ב1991 נחתם הסכם מאסטריכט על ידי האיחוד האירופאי.
בדרום הנפה יש באופן מפתיע וחריג להולנד ,קצת גבעות, מערות ואפילו הנקודה הגבוהה ביותר בהולנד- וולסנברג נמצאת בתחום הנפה. נהר המוז זורם בה מצפון לדרום וגורם לעיתים להצפות מטרידות . הערים המרכזיות הן מאסטריכט, והרלן. ליד שתיהן יש שפע של אתרי תיירות החל ממערות,טירות,גני חיות ,פארקי שעשועים ופעילות ספורט עניפה.

אתר המידע של הנפה
מידע נוסף על האתרים האלו ואחרים בנפת לימבורג תוכלו למצוא בספרי בלגיהולנד –טיולי משפחות