נפת נורד ברבנט


הנפה בדרום הולנד,גובלת בחלקה בבלגיה ובחלקה בנפות הולנדיות אחרות. עד המאה ה-17 הנפה הייתה חלק מהדוכסות של ברבנט שחלקה הגדול נמצא היום בתחומי בלגיה. במהלך המאות 14-15 הפרובינציה התפשטה והתרחבה (תקופת תור הזהב בהולנד) וכללה את הערים הבלגיות לאובן, אנטוורפן וברדה,ודן בוש של הולנד.
אחרי איחוד אוטרכט ב1579 , דוכסות ברבנט הפכה לשדה הקרב בין הפדרציה ההולנדית ובין ספרד הקתולית ששלטה בבלגיה של ימינו. לאחר שלום ווסטפליה ,החלק הצפוני של הפרובינציה עבר להולנד בעוד הדרומי נשאר בחסות בית האבסבורג. המאבק לא היה רק על טריטוריה אלא על דת, שכן ההולנדים היו פרוטסנטים בעוד הפלנדריים היו קתולית. האזור חולק כמה פעמים בין בעלי חסות שונים.
אחרי כיבושי נפוליון במסגרת תיקוני הסכם וינה שרצו להחזיר את הסדר הישן של אירופה שהיה לפני הבלאגן של נפוליון, העבירו את בלגיה להיות חלק מהממלכה המאוחדת ההולנדית, ואז למעשה נוסדה הפרובינציה של צפון ברבנט כדי להבדיל אותה מהפרובינציה ברבנט הבלגית. ואכן טוב עשו כי ב1830 בלגיה נפרדה מהולנד .במהלך המאה ה-19 הנפה התפתחה מאד מסחרית וכלכלית ובעיקר תעשיית טקסטיל ,חשמל (פיליפס באיינדהובן) ותעשיית מכוניות.
רוב הנפה שטוח כמו כל הולנד ורוב האוכלוסייה כאן מתגורר בערים המרכזיות שלה איינדהובן,ברדה, ברגן אם זום. בקיץ מתקיימים כאן אירועי הפרחת בלונים פורחים. בחורף יש פסטיבלי חורף לפני פסחא.
אבל רוב המבקרים בנפה מגיעים לכאן לא בשל הערים והנופים אלא בשל פארק אפטלינג

האתר של הנפה
מידע נוסף על האתרים האלו ואחרים בנפת נורד ברדנט תוכלו למצוא בספרי בלגיהולנד –טיולי משפחות