נפת פריזלנד

נפה בצפון מערב הולנד, וגם שמה הוא פריזלנד המערבית . כאן מדברים פריזית –שפה או דיאלקט אחר מהולנדית,לא שאנחנו יודעים לשמוע את ההבדלים. למרות השפה המקומית, השפה הרישמית כאן היא הולנדית.
פריזלנד נבדלת מיתר 11 הפרובינציות(הנפות) המרכיבות את הולנד, והיא משתדלת לשמור על הבידול ועל השוני התרבותי והלשוני- השפה הפריזית היא סוג של ניב גרמני, אבל עם דמיון לא מועט לניבים באנגלית .היא הייתה חלק מהאימפריה הגרמנית עד 1680.
הנפה היא חקלאית רובה ככולה, מפורסמת בפרות הפריזילדיות בצבעי שחור וכתמים לבנים שתנובת החלב שלהם הטובה ביותר בכל הולנד ,והרבה מדינות אחרות רוכשות עדרי פרות שלמים מפריזלנד.הנפה גם מתפרנסת על תיירות ענפה באיי וואדן, ולחופי הים בצפונה. בחורף מתנהל כאן מרוץ מהיר של החלקה על הקרח בין העיירות והכפרים השונים,כאשר התעלות קופאות והקרח קשה מספיק, הם מחליקים לאורך 200 ק"מ של קרח.
בקיץ יש להם ספורט מוזר אחר ,הולכים בביצות או בעיתות השפל של הים הצפוני יחפים ומבוססים בבוץ (נקרא wadlopen).
אבל לא רק ספורט ואיים יש כאן, אלא קרוב ל200 טחנות רוח מתוך 1200 שיש בכל הולנד


כאן נמצא הסכר ההולנדי הגדול המפורסם


עיר הבירה של הנפה Leeuwarden, עיר אחרת ששווה ביקור היא סניק ,אבל גם הארלינגן והינדלופן. ובעיקר להגיע לפריזלנד בשביל השיט לאיים, לראות כלבי ים, לבקר בחוות טיפול לכלבי ים יתומים, מוזיאון ספנות אדיר, ציפייה בציפורים,טיולי אופניים בדיונות, חווית טבע מסוג אחר לחלוטין.
אתר המידע התיירותי על הנפה
ואפילו באנגלית
מידע נוסף על האתרים האלו ואחרים בנפת פריסלנד תוכלו למצוא בספרי בלגיהולנד –טיולי משפחות