נפת אוברסייל
נמצאת בחלק המרכזי –מזרחי של הולנד .מקור השם –הארצות (האדמה) שמעבר לנהר איסייל Overijssel. העיר המרכזית בנפה היא זוולה.
הנפה גובלת בגרמניה ממזרח, בחלדרלנד מדרום,ופלבולנד ממערב, מצפון גובלת בפריזלנד ובדרנטה. חוץ מעיר הבירה המחוזית זוולה, הערים הגדולות האחרות -
Almelo Enschede וDeventer.

מצד דרום הנפה בעיקרה דיונות חוליות, וקצת נהרות , בצפון האדמה מורכבת מסחף,טיט ובוץ. החלקים המאד צפוניים של הנפה היו מכוסים בעבר בבוץ ממנו חפרו כבול והפכו אותו לאחר הייבוש לחומר בעירה, מעט עוסקים בכך גם היום. ה"הר" הגבוה של הנפה בגובה 89 מטר ואילו החלק הנמוך שלה ליד קמפן הוא 2 מטר מתחת לפני הים.
הנפה הייתה חלק מנפת חלדרלנד בעברה ונשלטה כמו רוב השטח על ידי הבישוף של אוטרכט. היא עברה לידי קרלוס החמישי ב1528 שכינה את עצמו "הלורד של אוברסייל" ומשם הנפה קיבלה את שמה ואת הנפרדות שלה מחלדרלנד. זה לא עזר לספרדים וכאשר ההולנדים התקוממו נגד פיליפה השני ,תושבי ואצילי הנפה היו בין קיני ההתנגדות העזים ביותר לשלטון הספרדי. בניגוד למערב הולנד שזכתה בעצמאות, אוברסייל הייתה תחת שליטתו של בישוף מונסטר(גרמניה ) עם עצמאות מאד חלקית וויזואלית בעיקר. במהלך המאה ה-18 היא הייתה חלק מהרפובליקה של בטביה,ולמעשה רק לאחר "ביקורו" של נפוליון ובחסות המהפכה הצרפתית נוצרה כאן נפה ,שסופחה ב1810 לצרפת והקימו פה נפה-מדינה שונה ומורכבת מלקט של נסיכויות גרמניות והולנדיות. אחרי הסתלקותו של נפוליון מהזירה האירופאית הנפה התאחדה לראשונה עם ממלכת הולנד ב1814. ומכאן ההיסטוריה זהה לזו של הולנד. מעבר לעיר זוולה שאינה מעניינת במיוחד, ולאתרי כריית הכבול או מוזיאון פתוח בנושא, האתר הכי משמעותי תיירותית הוא הכפר חיטהורן –כפר ללא רחובות וכולו תעלות.
אתר המידע של הנפה
מידע נוסף על היעדים בנפת אוברסייל ניתן למצוא בספר "בלגיהולנד-טיול משפחות"