מאטרה

ליתר דיוק הסאסי של Matera. זה איזור של בתים עתיקים צפופים הבנויים בחלקם לתוך הסלעים. לפעמים רק הפרונט בנוי והיתרה זה מערה טבעית. מבוך אדיר של בתים וכנסיות שרק עם מדריך אפשר להגיע לכל המקומות.
מאטרה נמצאת על גבעה משקיפה על עמק, נוף שומם למדי.
התקופות ההיסטוריות השונות של העיר באות לידי ביטוי כאשר הולכים בה, אבל האתר המרתק הוא סאסי- בתי מערות חצובים בתוך הסלעים.יחד עם מנהרות מבוך, קפלה בתוך הסלע.
המילה Sassi משמעותה אבן, או למען האמת סלע-צוק –אבן וכיום מיוחסת לצורת מגורים בכוכי אבן. האבן שם היא סוג של סידן נקבובי, מכיל 70% פחמן ויסוד הנקרא "tufa" מאד רך (טוף). בימים הקדומים השתדלו בני האדם להתרחק מהערוץ העמוק של הנהר ולעלות על הגבעה- הם עשו שימוש במחילות וכוכים שנוצרו על ידי הסחף והכרסום הגיאולוגי בקירות הערוץ. הם הרחיבו והעמיקו אותם בשימוש בכלי עבודה פשוטים ופרימיטיביים (אבנים חזקות ומתכות רכות) המגורים שימשו את בני האדם וחיות הבית גם, כולם באותו החדר. קפלות בתוך הכוכים גם, אלו מכילות פרסקאות מעניינות (תהליך דומה מאד התרחש בקפדוקיה בתורכיה בתקופה מקבילה היסטורית).
במאה ה-20 כבר מזמן הנזירים התפוגגו אבל 130 הכנסיות וציורי הקיר נשארו.


ניתן לבקר בכנסיות, בבית לדוגמה, קתדראלה ועוד
רבים מהתיירים לנים כאן צריך להיות מוכנים נפשית ללינה בבתי סאסי, חוויה חד פעמית אבל ללא טלוויזיה, ללא מזוג ולעיתים גם בלי חלונות סוג של מערה- כוך.