קלבריה Calabria

האצבע של המגף האיטלקי, גובל בים הטירני ממערב ובים האיוני ממזרח, בבזיליקטה מצפון ובעיקר משמש כנקודת מעבר לאי סיציליה מעבר לים. אזור עני ומבודד וההגירה ממנו צפונה גדולה מאד. הוא ידוע בשל המאפיה המקומית-נדראגנטה, שהתפרסמה בעבר בחטיפות שונות, אמנם לא ממשיכים בכך כיום, אבל מצד שני לא כדאי להסתובב באזורים נידחים או בחושך חופי המחוז נהדרים, לא מתויירים והמחירים מצחיקים. במרכזו ההררי גושי סלעי שחם עתיקים בגובה של 2000 מטר מלאי יערות שלא נשרפו. וכמובן העתיקות הרומיות והיווניות.

בעבר קלבריה הייתה חלק מההתיישבות של היוונים באיטליה, כשהגיעו הרומאים במאה ה-3 לפנה"ס היא הפכה להיות חלק מהאימפריה הרומית, ובעיקר שימשה מוצבי צבא ללגיונות פחות אזור מגורים. עם התפוררות האימפריה הרומית הגיעו השבטים הברבריים, בעיקר הגותים ופשוט לא השאירו אבן על אבן (כמעט) אח"כ הגיעו הביזנטים ובנו מחדש והיא שימשה בתור מחוז גבול של האימפריה הביזנטית בינה לבין הממלכות המוסלמיות-ערביות שהיו בסיציליה. מיקומה וייעודה הפך אותה לשדה קרב בלתי פוסק, ותושביה נטשו כי איש לא רוצה להתגורר במחוז שמותקף כל כמה שנים. בסוף המאה ה-11 האפיפיור אורבן השני (זה שהנהיג את מסע הצלב הראשון) העניק תואר דוכס לאחד מהשליטים המקומיים, ומבית דוכסות זו צמחה במשך הזמן ממלכת נפולי. ממלכת נפולי זו שרדה תחת כיבוש זה או אחר (מי לא היה פה? ספרדים, צרפתים, אוסטרים..) לאורך שנים עד הקמתה של איטליה החופשית בסוף המאה ה-19. עדיין-נשאר מחוז נטוש מתושבים, כמעט. בירת המחוז הייתה Reggio di Calabria, ובה נמצא גם הפרלמנט אבל הבירה הרשמית Catanzaro הוזזה משם בשנות ה-70 של המאה ה-20.

ערים משמעותיות נוספות: Cosenza ,Crotone האזור עשיר בממצאים ארכיאולוגיים, חלקם קודמים אפילו לתקופה הרומית, אבל מרביתם רומאיים (גשרים, תאטרון), לא מעט מבנים בהשפעה ביזנטית השפעה גותית מהמאה ה-13, והשפעת ראנסנס שהגיעה יחד עם הכיבושים של בתי המלוכה האירופאים השונים כולל גם מבנים מתקופת הבארוק. שווה לראות את Museo Nazionale della Magna Grecia בעיקר ממצאים ארכיאולוגיים מהסביבה.