טורינו Torino

העיר המשווקת את עצמה בתור בירת האמנות של הבארוק באירופה, ולא בכדי,אם מתעלמים מאזורי התעשייה העוטפים אותה, היא יפה ושווה ביקור במרכזה. נוסדה כמובן על ידי הרומאים,במאה הראשונה ונקראה טאוריניום-על שם השבט המאכלס אותה.במאה ה-5 התושבים הפגאנים התנצרו והפכה לעירו של הבישוף-מהר עברה לחסות דוכסות לומברדיה, לשלטון הפרנקים ,אבל מהמאה ה-11 היא קשורה בעבותות לבית סבוי(סבואה) בית סבוי היה זה שתמך קבוע באפיפיור ולא בקיסר האוסטרי.

הם אלו שדרבנו לא מעט מלחמות  והתסיסו את הצרפתים נגד דוכסות מילאנו. במאה ה-18 הדוכסים בנו את העיר בסגנונה המפואר כעיר הבירה של הדוכסות,לא רק זה אלא שבנו ארמון נוסח וורסאי. טורינו ובית סבוי השתלטו גם על סרדיניה ולא פלא כי אחרי מלחמות נפוליון המלך המקומי(קרלו עמנואלה) הוגלה לצרפת ונפוליון הושיב את אחד מאחיו. עם תום המלחמה עמנואלה הראשון הפך להיות המלך המקומי.הוא הוביל קו נוקשה של התנגדות להתערבות זרים (בעיקר אוסטריה) בדוכסות סבוי.

איחוד איטליה ופיימונט הוביל את בנו עמנואל השני להיות מלך איטליה ולתקופה קצרה טורינו הייתה "עיר הבירה" של הממלכה האיטלקית החדשה, למעשה בית סבוי מלך על כל איטליה מייסוד הממלכה ב1861 ועד הפיכתה לרפובליקה בתום מלחמת העולם השנייה. לא פלא שהעיר התעשייתית הזו הביאה למלחמה על זכויות העובדים, התפתחות מפלגות הפועלים ואף כאן צמחו ה "בריגדות האדומות" קבוצות טרור שמאלניות .  לטורינו מגיעים חובבי מכוניות ,וביקור במוזיאון המכוניות של פיאט (Museo dell'Automobile ) הוא כמעט "ביקור חובה" אבל פרט למכוניות לטורינו יש מה להציע, בוודאי ליום טיול (מרוכז ) אחד. מרכזה של העיר כיכרותיה היפות.המוזיאון המצרי מרשים ושווה ביקור בטח כדי לפגוש מומיה מצרית חנוטה באיטליה. מוזיאוני אמנות רבים ,ואחד  מהם צמוד למוזיאון המצרי ממש Galleria Sabauda ומכיל לקט מרשים של ציירי אירופה הקלאסיים.כיכר קסטלו היפה ,ארמון "לה מאדאמה" שווה הצצה לפחות, שפע של כנסיות ומוזיאון מיוחד במינו-מוזיאון הקולנוע ואם לא להכנס –אז לפחות לעלות במעלית ולראות את המבנה המיוחד מאד שלו.העיר ממרומי המוזיאון נראית אחרת לגמרי...