מילנו  Milano או Milan
מילנו, עיר תרבות, תעשייה ומרכז מסחרי משמעותי. היא הבירה של לומברדיה (צפון איטליה). הבירה הכלכלית של איטליה ואחת מערי האופנה הראשיות בעולם. דומה יותר לשכנותיה הצפוניות מאשר ליתר איטליה. היא העיר השנייה בגודלה באיטליה, הבורסה המקומית היא הכי חשובה באיטליה ויש בה תעשיה גדולה.
אבל מה שהופך אותה לעיר משמעותית הוא לא דווקא עתיקותיה, אלא תעשיית האופנה והעיצוב. למרות שמילנו הייתה עיר הבירה של החלק המערבי של האימפריה הרומית, לא ניתן לראות בה שרידים, שכן מרביתם נמחו במלחמות הרבות שהיו בעיר. שלש פעמים בהיסטוריה של העיר היא חרבה כליל, ב 539, 1157,  ו 1944 על ידי הפצצת בנות הברית.
מילנו נוסדה כנראה על ידי שבטים קלטיים במאה השלישית לפני הספירה. העושר שלה היה ידוע מאז ועד היום. כבר אז הייתה מרכז מסחרי ויעד לכיבושים בגלל מיקומה במרכז לומברדיה. במעבר אל האלפים. מילנו מוקפת בשלשה נהרות הפו, טיכיו, ואדה וכמובן רשת של תעלות שחצו את כל לומברדיה וצפון איטליה. ברור שכל מי ששלט באירופה, החל מהרומאים, הלומברדים, הפרנקים וסידרה של מלכים צרפתיים, ספרדיים ואוסטרים כולם שלטו בעיר, כל אחד בעיתו. מילנו הייתה בשלטון עצמי (קומונה) רק מ1277 עד 1500, בשעה ששתי השושלות העיקריות שלה ויסקונטי וספרוצה לאחריה שלטו. המשפחות הללו היו ידועות כחסידות אמנות ולימודים קלאסיים.
לחובבי הספורט שביניכם סן סירו 
הדואמו Duomo

שעות פתיחה: הדואומו, הקריפטה והאוצר של יום 12.00-9.00, 18.00-14.00 סיור על הגג (Terrazi)
פתוח עד 17.30
כניסה בתשלום לקתדראלה. אם רוצים לעלות לגג יש תוספת מחיר במעלית ובמדרגות (ממש לא מומלצות למרות החיסכון הכספי). כניסה למוזיאון הקתדראלה בתשלום.
במרכזה של  פיאצה דל דומו בין מאות היונים והאווירה של כיכרות אחרות בעולם עומדת הקתדראלה משיש לבן. הקמתה החלה  ב1386 ביוזמת ויסקונטי. היא נחשבת  הכנסייה הרביעית בגודלה בעולם(סן פטרוס, סנט פול לונדון,הדומו של פירנצה והדומו של מילאנו). בניית החזית הסתיימה רק בימיו ובהנחייתו של נפוליון. סגנון גותי מובהק. 135מגדלוניםו- 2245  פסלים .וכל אלו על גגות הקתדראלה ובחלקים החיצוניים שלה.מסביבה קשתות של "תומכות דואות" כדי לאפשר קירות עם חלונות ענק. על ראש הצריח העליון  פסל נחושת מצופה זהב של מריה הקדושה בגובה 108מטר מהאדמה. יער הצריחים והפסלונים מסיט בד"כ את תשומת הלב אליו. זוהי אחת הקתדראלות היחידות ללא מגדל פעמונים.
על דלתות הדומו, העשויות מפליז,ניכרים סימני ההפצצות של מלחמת העולם.
כדאי ללכת מסביב לחלק המזרחי שלה, שלשה חלונות מרהיבים, שמסגרותיהם שבכה מעודנת.
אם מזג האוויר מאפשר זאת עלו אל הגג .טיול בין המגדלונים והפסלים זוהי חוויה שלא תשכח . ביום של ראות טובה ניתן לצפות בחלקים נכבדים מהרי שוויץ.
החזית היא תערובת של סגנונות החל בבארוק ניאוגותי, וניאוקלאסי. דלתות הברונזה האדירות שתוכננו בראשית המאה ה-20, בסגנון ניאו קלאסי והשפעה של ארט נובו. יתרת החזית היא מראשית המאה ה-19. החלק העתיק של הקתדראלה הוא שלשת חלונות הרוזטה שבחזית.
בניית הקתדראלה נמשכה כמה מאות שנים. בניית החלק המרכזי הסתיימה ב1768 והצדדים קצת מאוחר יותר ,על פי ההוראות של נפוליון עצמו. אחרי מלחמת העולם השנייה היה צורך לשפץ את הקתדראלה בשל נזקי ההפצצה האווירית.
למען האמת- לטעמי רוב הרושם האדיר של הדומו הוא בחלק החיצוני של הקתדראלה.
בתוך הדומו, פנים חשוף במקצת, חמור סבר ורשמי,גם התאורה העמומה מוסיפה לתחושה ויטרז'ים מהמאה ה15, מצד ימין ישנים יותר. המסמר השמור גבוה מעל המזבח הראשי נלקח מהצלב האמיתי עליו נצלב ישו. הוא מוצג לקהל מספר פעמים בשנה, ומי שרוצה יאמין.
כמו כן ניתן לראות את קברו האריכיבישוף (1045) , קברו של ג'אן ג'אקומו מדיצ'י (1560) , ופסל מוזר של ברתולומיאו הקדוש (המסורת הנוצרית מספרת שקרקפו אותו בעודו חי, ופשטו את עורו ולכן הוא גם נחשב קדוש).בנוסף לאולם המרכזי ניתן לבקר בבית האוצר ובקריפטה, שם אפשר לראות אוצרות אמנות נוצריים.
 מוזיאון הקתדראלה Museo del Duooomo נמצא בארמון Piermarini  ובו מוצגים שלבי הבניה של הקתדראלה . למתעניינים בנושא במיוחד מכיל פריטים ממאה ה14 ועד המאה ה-20. המוזיאון אינו בתוך הקתדראלה,אלא בכיכר פיאצה דל דומו. לא רחוק מלשכת המידע לתיירים.
תיאטרון לה סקאלה Teatro della Scala
שעות פתיחה: (מוזיאון) כל השבוע חוץ מימי שני, 12.30-9.30 ו 19.00-15.30
כניסה בתשלום.
מול חזית האופרה ניתן לראות את פסלו של ליאונרדו דה וינצ'י. הוא היה כמובן אחד הגאונים לתקופתו, איש רוח ,סופר, ממציא מדע ויוצר אמנות-איש רנסנס אמיתי.
אולם האופרה המפורסם בעולם. נראה פשוט למדי מבחוץ,
אבל מרהיב בעיצוב הפנים שלו, בסגנון ניאו קלאסי. נבנה ב1778 וכולל ששה מפלסים ו2000 מקומות ישיבה.המבנה שנהרס קשה במלחמת העולם השנייה, נפתח שוב תחת שרביט המנצח של טוסקניני ב1946.
מוזיאון התיאטרון מכיל פריטים הקשורים לטוסקניני, פריטי תלבושות, מזכרות, חתימות של זמרים ומנצחים ידועים , ואוסף של מריונטות ותיאטרון בובות. מהמוזיאון ניתן לצפות אל האולם הגדול.
אתר מידע והזמנת כרטיסים מראש

גלריה ויטוריו עמנואלה סקונדו Galleria Vittorio Emanuele
למעשה הגלריה היא רחוב מקורה, מכוסה בזכוכית בצורת צלב. במלחמת העולם השנייה כמעט נהרסה בהפצצות בנות הברית . היא מחברת בין צדדיה את פיאצה דל קומו ופיאצה דל סקאלה. אם באים מכיוון פיאצה דל דומו,שער ניצחון גדול מקדם אתת פני הנכנסים. דומה מאד לגלריה בנאפולי. עוצבה על ידי ג'וזפה מנגוני, והייתה אחד הבניינים הראשונים באירופה שבהם נעשה שימוש בברזל וזכוכית כחומרי בניה.ארבעה פסיפסים סביב המתומן- מייצגים את היבשות השונות. הגלריה מוכרת כ"סלון של מינלו" בזכות ההידור של בתי הקפה והחנויות.
נבנתה ב1877,וימים ספורים לפני טקס הפתיחה, מתכנן הבניין, מנגונו, החליק במקום, קיבל מכה ומת לרוע מזלו.
 פינאקוטקה די בררה Pinacotetca di Brera
שעות פתיחה:שלישי-שבת 22.00-9.00 רצוף. ימי א 12.30-9.00 ו 20.00-14.30 סגורה ימי שני.
כניסה בתשלום.
אחת הגלריות היותר מוצלחות באיטליה.נמצאת בתוך ארמון ישן מהמאה ה-17.כיום הבניין משמש כמוזיאון ובית ספר לאמנות בינלאומי. בכניסה בחצר רואים את פסלו של נפוליון כמו שרצה לדמות את עצמו כקיסר רומי. אוסף התמונות בגלריה נחשב אחד הגדולים באיטליה.ציירים איטלקיים  ידועים כמו בליני, רפאל,ורונזה, מאנטניה ועוד.יש גם אגף המיועד ליצירות של "אירופאים זרים" כמו רמברנדט, גויה, רובנס ועוד.
אם זמנכם בעיר מוגבל –זה המוזיאון שכדאי לראות בו אמנות במיטבה.
 קסטלו ספורצסקו Casttelo Sforzesco
שעות פתיחה: כל יום פרט לשני 17.30-9.00
כניסה חינם לטירה עצמה
מבנה ענק שמאפיל ביופיו על הדומו המרשים של העיר. נבנה על ידי בית וויסקונטי שליטי העיר מימי הביניים. משפחת ספורצי שירשה אותם כשליטי העיר גם ירשה את המצודה ,הרחיבה ושיפצה. כיום מכילה המצודה מוזיאונים (לא בטוחה שאפילו אחד מהם שווה ביקור, אבל לשיקולכם).
המוזיאון לאמנות עתיקה museo de Arte Antica
אוסף של יצירות אמנות, פסלים רבים,ציורי קיר , חפצי נוי . לא מאד מאורגן .
המוזיאון פינאקוטקה Pinacoteca
אוסף יצירות אמנות. לא החשובות שבהן.ישנם עוד מוזיאונים בארמון הענק.
מוזיאון הפיסול Museo di Scultura
מוזיאון כלי הנגינה
מוזיאון ארכיאולוגי עתיקות מצריות ויווניות
מאחורי המוזיאון יש פארק נאה Parco Sempiore
לפארק יש שערים רבים, אבל אפשר להסתובב זמן רב מסביב לגדרות ולא למצוא שער פתוח, גם לגן עדן כנראה היה קשה להיכנס. התאזרו בסבלנות (משתלמת).
מוזיאון פולדי פצולי Museo Poldi Pezzoli
שעות פתיחה: כל יום חוץ משני, 12.30-9.30 ו 18.00-14.30
כניסה בתשלום.
המוזיאון מכיל אוסף עתיקות וציורים.הרבה חפצים כמו שעונים, כלי נשק, אריגים,וגם תמונות ויצירות אמנות הכי מוצלחות או מפורסמות שבהן נמצאות  בחדר הזהוב. ציירים כמו רפאל, בוטיצ'לי,ג'ובאני בליני ועוד.
סנטה מריה דל גראציה Santa Maria dell Grazie
שעות פתיחה: כל השבוע פרט לימי שני, 13.45-8.00 ו 19.22.00 ,בימי ראשון 20.00-17.00 שימו לב לשעות הפתיחה החריגות!!!
כניסה בתשלום.
כנסייה מרהיבה ,מהמאה ה-15.  מיטבו של הראנסנס. אבל היצירה הגדולה שנמצאת בה היא התמונה "הסעודה האחרונה" של ליאונרדו דה וינצ'י (1495) על אחד הקירות של חדר האוכל. לדאבונו של ליאונרדו איכות הציור והצבעים לא הייתה טובה ועם השנים הציור כמעט ונמחק מהקיר.

קניות במילנו
מילנו אינה רק עיר של מוזיאונים ודומו מרשימים. אלא בעיקרה עיר של עיצוב ושל אופנת עילית ובמחירים של עילית.
הרחובות הכי "נחשבים" אופנתית :
קורסו ויטוריו עמנואל Corso Vittorio Emanuele, בו נמצא בית הכלבו Rinascente אגב, מהגג של בית הכלבו במבט אל הדומו מעניק נקודת תצפית אחרת.
כיכר סן בבילה San Babila
קורסו וונציה Corso Venezia
ויה מונטה נפוליון   Via Monte napoleone
ויה ספגיה Via della Spiga
מדריכי כתובות וקניות
מוזיאון המדע של ליאונרדו דה וינצ'י - Museo della Scienza Leonardo da Vinci
שעות פתיחה : שלישי-שישי 17.00-9.30 ימי שני סגור, שבתות וימי ראשון עד 18.30.
כניסה בתשלום, יש אפשרות לסיור מודרך באנגלית.
נמצא מטרים ספורים מהכנסייה סנטה מריה דה לה גרציה
המוזיאון מכיל אוסף של הדפסים, תוכניות תחבורה(רכבות, אווירונים וכו'), אסטרונומיה ,מוזיקה, והסיבה החשובה ביותר במוזיאון האגף של לאונרדו דה וינצ'י ,בו מרבית המצאותיו המדעיות והטכנולוגיות (מודלים של תותחים, מכונות מלחמה, מכוניות אפילו,מכונות תעופה ועוד).במוזיאון העתק של ציור הקיר הדהוי "הסעודה האחרונה". בתוך המוזיאון חלק העוסק בתחבורה והדמיה של תחנת רכבת גדולה.
אתר מידע על ליאונרדו דה וינצ'י
אתר מידע על המוזיאון והתערוכות שבו
מוזיאון אלפא רומאו