וורונה Verona
העיר המקסימה הזו שווקה לכל העולם על ידי שקספיר שבחר למקם בה את ספור האהבה של רומיאו ויוליה. הספור הטרגי הוא אמיתי על שתי משפחות אחת תומכת האפיפיור והשנייה תומכת הקיסר, סכסוך ידוע באיטליה של שלהי ימי הביניים. אבל כנראה שהדמויות רומיאו ויוליה לא היו ממש קיימות במציאות. מה שלא מפריע לתושבי העיר לשייך מבנים רבים לדמויות הספרותיות. אבל העיר לא התחילה בימיו של שקספיר אלא הייתה מושבה רומית שכל השבטים הגרמניים רצו אותה, בגלל מיקומה על צומת דרכים. היא אכן עברה מיד ליד. תקופת הזוהר שלה הייתה במאה ה-14, תחת שליטתה של וונציה. במאה ה-19 אוחדה עם איטליה.
כיום העיר בת 270.000 התושבים היא העיר השנייה בגודלה בחבל וונטו (אחרי וונציה כמובן). העיר היא תעשייתית, מסחרית, וחקלאית מספר ירידים מתקיימים בה מדי שנה, הידוע שבהם היריד למכשור חקלאי. האזור ידוע במוצרי השיש, היין והירקות שבו.
כיכר ברה Piazza bra
עם הכניסה לעיר מגיעים לכיכר הגדולה שבחזית הארינה. כיכר המכילה מסעדות, בתי קפה וחנויות מזכרות וכן.. כמה מבנים מעניינים גם.
ממול נוכל לראות את ארמון בארביני' Palazzo Barbieri שהוא בית העירייה שבנייתו הושלמה ב1883. בניינים נוספים בכיכר Gran Guardia, שהוא ארמון נוסף שנבנה ב-1610 וארמונות אחרים.
אבל האתר החשוב ביותר בכיכר, וכמובן שתופס את העין היא הארינה. הארינה Arena שעות פתיחה: כל יום 18.00-9.00 ימי שני סגור .בעונת המופעים של האופרה נסגר בשעות אחה"צ המוקדמות זהו האמפיתיאטרון הגדול ביותר ששומר באופן מוצלח מהמאה ה1 לספירה . מקום ל 22.000 צופים.כולו עשוי שיש ורוד . למרות רעידת האדמה הגדולה במאה ה12,הוא שרד. למרות שכיום הוא משמש למופעי תיאטרון ואופרה(שרצוי להזמין כרטיסים זמן רב מראש, והחוויה יוצאת דופן) ,בעבר שימש כמובן למלחמות גלדיאטורים. הארינה הזו שומרה באופן נדיר על ידי אנשי העיר. כבר במאה ה-16 ידוע על מיסים שהוטלו כדי לממן את השימור. אפשר לבקר בפנים.


אבל לא רק הארינה, גם המדרחוב המקסים המוביל מכיכר ברה אל מרכז העיר פיאצה דל ארב, אחת הכיכרות היפות באיטליה המוקפת ארמונות,מגדלים, ובמרכזה מזרקה יפה. המרפסת של יוליה. Casa di Giuletta שעות פתיחה: כל השנה חוץ מיום שני 19.00-9.00 אין עניין מיוחד להיכנס . את המרפסת ראוי לראות מהחצר בחוץ. אתם בוודאי יודעים שספור האהבה של שקספיר רומיאו ויוליה התרחש בעיר זו.בהחלט סיפור סביר לאור יריבויות בין משפחות שונות בימי הביניים.הבתים שמיוחסים לרומיאו ויוליה , הם אכן בתים מהמאה ה-13.והם האטרקציה התיירותית המרכזית בעיר. בחצר הבית של יוליה, מביטים אל המרפסת. . במרכז החצר פסל ארד, שהאמונה אומרת שמי שמלטף את שדה השמאלי ימצא את אהבתו במהרה. מלטפים בכל מקרה "שיהיה". .אתר מידע באנגלית על הספור שמאחורי רומיאו ויוליה