נפולי NapoIi

נפולי הנמצאת בחבל קמפניה היא אחת הערים היפות באיטליה. שוכנת על גדתו של מפרץ יפיפה, הצופה אל קפרי ולאיים. אולי אינה מלהיבה כמו רומא או פירנצה, אבל בהחלט יעד תיירות מהותי. בקרבתה נמצאות פומפיי והרקלנום, שנקברו תחת האפר של התפרצות הווזוב בשנת 79 ,הר הגעש היחיד שעדיין פעיל באירופה. רבים מזהירים את הבאים לעיר מגנבים ואלימות.דברים שאולי נכונים, מחייבים משנה זהירות,אבל בשום פנים לא לוותר על הביקור בעיר בגלל סיבות אלו.
היוונים ייסדו את נפולי,במאה השביעית לפנה"ס המבנה העתיק של העיר נשאר עד היום. שלשה רחובות ארוכים חוצים את מרכז העיר נפולי,והרבה סמטאות קטנות וחשוכות מקשרות בניהם
העיר הייתה עיר נופש רומית, בעיקר בשל המפרץ היפה שלה. במאה ה-6 העיר הפכה לעצמאית ונכבשה על ידי הביזנטים. במאה ה-13 העיר עברה לשליטתו של בית אנז'ו והפכה למרכז תרבותי. בוקצ'יו התאהב כאן ,יש הסבורים שהייתה בתו של המלך. ב 1442 העיר נכבשה על ידי הספרדים, נשארה בשליטה ספרדית.פרט לתקופה קצרה בה שלט אחיו של נפוליון, בסוף המאה ה18 וראשיתה של המאה ה19, העיר חזרה לידי הספרדים ב1816 ונשארה כזו עד 1860 איחוד איטליה.
החלק העתיק של העיר המכיל יותר אתרי תיירות כמובן ולתדהמת רבים שרד תהפוכות מזג אוויר, הפצצות ורעידות אדמה.
כאן אין חוקים. אין מדרכות,אין שלוט לתנועה,אין רמזורים ועובדה שזה מתפקד נפלא. הולכי רגל, אופנוענים ומכוניות חולקים בניהם את הרחובות הצרים בבלגן מושלם. ברחובות אלו תוכלו למצוא דוכני פירות מרהיבים וטעימים. לוקח זמן להתרגל לבלגן אבל כשמתרגלים מרגישים "כמו בבית".
נפולי מפורסמת גם בשל ה"קאמורה" המאפיה האיטלקית המקומית הידועה באכזריותה והשפעתה על העיר (אם מגיעים במכונית בשום אופן לא להשאיר דבר בפנים).
גם הפיצה מרגריטה ילידת נפולי (1889) ואכן חובה לטעום אחת הפיצות בהמוני הפיצריות המקומיות.

הדואמו  Duomo 
שעות פתיחה: שני –שבת 12.00-8.00 ו 18.30-16.30
הקתדראלה נבנתה במאה ה-13 מעל כנסיה ישנה יותר (שרידי הכנסייה מהמאה ה- 4 עדיין נמצאים ). היא שופצה שלש פעמים משמעותיות,האחרונה במאה ה19, כאשר החזית הניאוקלאסית נוספה. האטרקציה העיקרית הוא המקדש סן ג'נארו, הקפלה שבה נשמרים בקבוקים עם דמו של הקדוש. הבקבוקים מוצגים לציבור פעמיים בשנה.

מוזיאון הארכיאולוגיה הלאומי  Museu Archelogico Nazionale
שעות פתיחה: כל השנה ימי שני-שבת חוץ מימי שלישי 22.00-10.00 רצוף, ימי ראשון 20.00-9.00
כניסה בתשלום.
המוזיאון הלאומי האיטלקי שוכן במבנה מהמאה ה-16. מכיל את מיטב המוצגים שלארכיאולוגיה של האימפריה הרומית בעולם כולו.
המוזיאון ענק, רחב יותר מהפרתנון ביון אפילו. לצערי התצוגות לא תמיד מסודרות ברור, ולעיתים חדרים ואף אגפים שלמים סגורים. למרות כל האמור לעיל. אסור לפספס ביקור במוזיאון המכיל את מיטב התרבות הרומית, מוצגים רבים מפומפיי והרקולנאום.
Piazza del Plebiscito פיאצה פבלישיטו
הכיכר היפה של העיר , כשמה פלבישיטו- משמע הפלבאים –העם. הכיכר מתכוננת כמרובע מודרני. הכיכר תחומה על ידי החזית הניאוקלאסית של הכנסייה ומהצד השני ארמון המלוכה.
 San francesco di Paola כנסיית סן פרנצ'סקו די פאולה
הכנסייה נוסדה ב 1817 כאשר פרדיננד המלך הספרדי, החזיר לעצמו את השלטון בעיר מידי הצרפתים. ההשפעה הייתה כיפת הפנתיאון ברומא. בהמשכה של הכנסייה שדרת עמודים, פסלי מלכים לבית בורבון על סוסיהם.

ארמון פלאצו ריאל  Plazzo Reala
שעות פתיחה: אפריל-ספטמבר ימי שני-שבת (חות מרביעי) 22.00-9.30 רצוף.ימי ראשון פתוח רק עד 20.00 .יתר השנה נסגר ב18.00.
כניסה בתשלום.
הארמון נבנה במאה ה-17 ועבר שינויים רבים במבנהו מאז. הכוונה הייתה שהארמון יהיה מעין וורסאי של נפולי. הבניין שמש כמובן את בית המלוכה הספרדי ובמאה ה-19 נוספו שמונה הפסלים של השליטים  הנפוליטאים החשובים בחזית הארמון משני עברי פתח הכניסה. ניתן להיכנס לביקור, עולים בגרם המדרגות המרשים אל דירות המלך ואל הקפלה המלכותית. בתוך הארמון ניתן לראות ריהוט, שטיחים, תמונות וכו'.
 Castel dell Ovoקסטל דה אובו
מבצר הנשקף אל החוף בסגנון נורמני .נבנה על ידי משפחת אנז'ו במאה ה-13. יש אגדה המספרת כי במבצר מוסתרת ביצה (אובו-ביצה באיטלקית) שאם היא תתרסק , המבצר כולו יהרס.את המבצר ניתן לראות מבחוץ.
Castel Nuovo קסטל נואבו
שעות פתיחה: פתוח כל השנה ימים שני-שבת 18.00-9.00
כניסה בתשלום.
נבנה ב1279 על ידי שרל  לבית אנז'ו (צרפת) על פי הדגם של טירת אנג'ר בעמק הלואר בצרפת. הריהוט ברובו מתקופתו של אלפונסו הראשון(ספרד). מאז הותאם לצרכים המשתנים מספר פעמים. החזית מהמאה ה15. זהו אתר במסגרת חייבים לראות בנפולי.
במרכזו, בין המגדלים ושער הכניסה הפונה אל העיר, קשת הניצחון של אלפונסו המעוטרת בפסלים לבית אראגון(הספרדי).השער הוא שריד לתקופה הראנסנסית.חזרתו של אלפונסו ,מלך ספרד אל העיר ב1443. בתוך  המבצר  אולם הברונים ,קפלה פלטינה שווים ביקור וכן מוזיאון עירוני.עם ציורים מקומיים ופריטי היסטוריה של העיר.
Teatro San Carlo תיאטרון סן קרלו
רק סיורים מודרכים אפשריים, ובתיאום מראש 0817972111
מאחורי קסטל נואבו נמצא התיאטרון. נבנה במאה ה168 בימי שרל לבית בורבון(צרפתי),ונבנה מחדש כמעט לחלוטין ב1816. זהו בניין האופרה של העיר בנוי בסגנון ניאו קלאסי, נחשב כאחד מבתי האופרה הטובים בעולם.
Galleria Umberto  גלריה אומברטו
נבנתה במאה ה-19, צלב יווני מסורתי שווה צלעות וכיפת זכוכית מקורה. בתוכה חנויות רבות וכמה בארים. מאוד מזכירה את גלריה עמנואלה במילנו.

מוזיאון קאפודיאמונטה Plazzo Real di Capodimonte
שעות פתיחה:כל השנה שלישי-שבת 19.00-10.00 ימי ראשון 14.00-9.00
כניסה בתשלום.
המוזיאון גלריה נציונל די קאפדימונטה נמצא בארמון קאפדימונטה ,למעשה מחוץ לעיר עצמה בפרבר צפוני. אוסף אמנות איטלקי ליפי, בוטיצ'לי, בליני, טציאנו, רפאל  ועוד. ישנן במוזיאון עבודות מודרניות של אנדי וורהול..