פומפיי Pompeii

שעות פתיחה: כל השנה 9.00 עד שקיעת השמש.
כניסה בתשלום.
העיר הידועה בכל העולם.הייתה עיר מסחר רומית . הריסות פומפיי משמרות אותה כפי שהייתה בשנת 79 ,עת נקברה תחת מפולת אפשר געשי בהתפרצות הווזוב.החפירות הארכיאולוגיות בעיר החלו במחצית השנייה של המאה ה18.
המלצה חד משמעית לביקור בפומפיי, לכו לסיור מאורגן במקום. כל מדריך כתוב, וכל מפה לא תוכל לתת לכם את כל העוצמה של הביקור במקום כמו מדריך מקומי. רק רצוי להצטרף לקבוצה מאורגנת, או לסכם את המחיר מראש. יש מדריכים רבים באנגלית ואפילו מדריך מצוין בעברית.
האתרים בפומפיי
הפורום,מרכז החיים של העיר הרומית,  בו שרדו מספר אתרים במת הנואמים במרכז הפורום. הבזיליקה-בית המשפט הגדול של העיר. זהו הבניין הגדול ביותר שנשמר בעיר.
מקדשים לאלים שונים(אפולו, ונוס ועוד).

בתי מרחץ Terme Stabianne  בריכות שחיה, חדרי הלבשה.אגפים שונים לנשים וגברים,חדרי מים חמים וקרים,מלתחות.
ליד בית המרחץ ניתן לראות בית זונות Vico del Lupinare  – על הקירות ציורי זימה המתארים את האופציות של העינוגים המוצעים במקום (תפריט).
ביציאה(או בכניסה) לבית הזונות יש דלפק אכילה ברחוב , מעין מזנון של אוכל חם, או פיצרייה מקומית, בה ניתן לראות את חורי האפייה השקועים באבן.
האמפיתיאטרון העתיק Anfiteatro שהכיל בזמנו 20.000צופים . הוא האמפיתיאטרון השלם ביותר שנמצא באיטליה. בעיר גם תיאטראות הגדול grande והקטן Piccolo שהוא במבנה סגור.
קאזה די ווטי Casa dei Veti    
וילה גדולה מקושטת מבפנים חלק גדול ממנה משוחזר.זהו הבית המשומר ביותר בעיר, ולא כדאי לפספס אותו. הבית היה שייך לסוחרים אמידים ובהחלט בא לכדי ביטוי בציורי הקיר. בבית סמלים של איברי מין זכריים,(נגד עין הרע) וחדר של ציורים ארוטיים (לעיתים קרובות סגור לקהל).
ישנם בתים נוספים שהשתמרו בעיר חלקם של עשירים וחלקם של מעמד בינוני,על אחד הבתים רשום בכניסה "זהירות כלב" ובאחרים שלטים נוספים. כמות כתובות הקיר שנמצאו בפומפיי היא מעל 15.000 , חלקם הגדול פורנוגרפיה ישירה שמעלה הרהורים רבים לאורח החיים במקום.
הרחובות ישרים ומאונכים זה לזה ,כמו שבנו בתקופה הרומית. המדרכות מוגבהות מהכבישים ויש "מעברי חציה" מאבנים בכבישים שהעוברים והשבים יוכלו לחצות את הכביש בלי להירטב.
מוזיאון העתיקות Antiquarium
במוזיאון שרידי גופות משומרות בגבס, חפצים שנמצאו ב"עיר המתה".