פיזה Pisa
העיר שכנראה לא היינו יודעים על קיומה לולא המגדל המפורסם העקום שנבנה במאה ה12-14 ,תוכנן על ידי פיזאנו ונטה על צידו לאורך השנים עד שנאלצו לסגור אותו למבקרים.העיר שוכנת על שפת הים ונהר הארנו. גם היא נוסדה על ידי האטרוסקים, והפכה לעיר נמל רומית. החל מהמאה ה-11 הפכה להיות עיר מדינה עצמאית,השתתפה  במסעי הצלב בהם הקימה לעצמה תחנות מסחר ונמלים.לישראלים מוכר הרובע הפיזאני והנמל הפיזאני בעכו ,שרידים לתקופה זו.עושרה של הערי במאות ה11-13 הביאה לפריחה אמנותית והתפתחות סגנון רומנסקי-פיזאני (מאופיין בדוכני מטיפים מגולפים למשל) במאה ה-13 החלה שקיעתה כמעצמה ימית וכלכלית,עד שבמאה ה-15 נכבשה על ידי פירנצה החזקה והעשירה. בני מדיצ'י ששלטו בפירנצה אותה העת התעניינו במדע ואומנות.  למשל קוזימו, דוכס טוסקנה שהיה תומכו של גלילאו גלילי.הנ"ל  שחי במאה ה16-17 היה מדען רב תחומי פיסיקאי  מתמטיקאי ואסטרונום. במסגרת לימודיו בנה לעצמו טלסקופ, וצפה בכוכבים. האמין בתורת קופרניקוס(כדור הארץ סובב על צירו) ונעזר בתצפיותיו.פרסום מאמרים בנושא  ב1616 בעניין, מה שקומם עליו את הכנסייה, שאסרה עליו באיסור חמור להאמין , להורות או להגן על דעותיו. גלילאו, ציית בעניין הפומביות, אבל המשיך במחקריו עוד 16 שנה ב-1632 פרסם ספר על מחקריו. הספר כמובן נאסר לפרסום באיטליה. הוא נאסר ועונה קשות על ידי האינקוויזיציה ברומא. כך שחזר בו מתורתו.בגיל 70 התוודה בפומבי כי כל תורתו היא כזב. את שנותיו האחרונות בילה במחקר בפירנצה.האמת שלא תאמן היא שרק לפני כמה שנים הוא זוכה מכל אשמה על ידי הכנסייה הקתולית.
קמפו דל מירקולי- Campo dei Miracoli

כיכר הניסים, כיכר גדולה ומכוסה דשא, והיא בעצם האתר המשמעותי בעיר. מרכז את כל המבנים באותה משבצת קרקע.
המגדל הנטוי Torre Pendente

גובהו 58 מטרים, נבנה כמגדל פעמונים (קאמפנילה) החל מ- 1173 והסתיים ב-1350. הוא מורכב משש קומות . למעשה החל לנטות על צידו  במהלך הבנייה וזו גם הופסקה כשהגיעו לקומה השישית.יתכן כי פיזאנו הארכיטקט של המגדל הניח יסודות לא מספיק עמוקים כי "מיהר "לבנותו. או שתחשיב הקרקע לא היה נכון. מאז ועד היום הוא ממשיך לנטות. אדריכלים שניסו לא הצליחו לתקן את נטיית המגדל. בשנת 1966 צפו המהנדסים שהמגדל יקרוס ב2055, ובראשית שנות ה90 המגדל נסגר למבקרים ולשיפוצים. היו הרבה הצעות לפתרון וחיזוק הנטייה,הקמת מגדל נוסף נטוי סימטרי עם גשר משיש שיחבר בניהם, יציקת בטון ליסודות, אבל מי שמצא את הפתרון בסופו של דבר היו היפנים, הקיפו את הקומה החמישית במעין טבעות מתכת ,אלו חוברו לעוגן מאחורי המגדל. התמיכה עזרה ומ2000המגדל פתוח שוב למבקרים.
בית הטבילה Bttistero
שעות פתיחה: כל יום רצוף, 19.30-8.00 באביב ובסתיו רק עד 17.30 ובחורף עד 16.30.כניסה בתשלום. יש כרטיס כניסה משולב לכמה אתרים בכיכר הניסים. יש לקנות את הכרטיסים בקופה הראשית(יש שלוט).בית הטבילה,מבנה עגול  פתחו מול פתח הקתדראלה. האמונה הנוצרית טוענת כי הנשמה שתצא מגופו של אדם שטקס ההכנה למוות נעשה בבית ההטבלה, תצא ישר לקתדראלה ממול ותעבור לכיפתה ומשם בטיסה ישירה לשמיים לחיי נצח. נבנתה החל מ- 1153 ועד המאה ה-14, מה שנותן הסבר לעירוב הסגנונות האמנותיים . מבנה עגול בעל כיפה בקוטר 35 מטר היוצרת הד מיוחד . הכיפה היפה נוצרה על ידי הארכיטקט פיזאנו, בן העיר . לבנין ארבע דלתות מעוטרות בתגליפים נאים. המיוחד במרכז המבנה- אגן טבילה משיש ובימת מטיף מיוחדת של פיזאנו.
הקתדראלה –Doumo

שעות פתיחה: כל יום 19.30-10.00 רצוף.בימי ראשון רק מ13.00. בעונת החורף12.30-10.00, ובימי א של החורף 16.00-15.00 בלבדכניסה בתשלום. יש כרטיס כניסה משולב לכמה אתרים בכיכר הניסים. יש לקנות את הכרטיסים בקופה הראשית(יש שלוט).הוחל לבנות אותה ב1068 בסגנון רומנסקי, מנורת נחושת תלויה מעל הדוכן שעל פי האמונה סייעה לגלילאו בניסיונותיו להגן על חוק המטוטלת.בקתדראלה יש אוצרות שנשדדו  על ידי בני פיזה מהמאבק במוסלמים.לחזית המערבית מראה קליל  יחסית, בגלל ארבע הקומות של עמודי השיש הקטנים זו מעל זו , ולציפוי השיש הבהיר והכהה לסירוגין. הכנסייה עצמה בנויה כצלב לטיני.הדלתות המקוריות שנשרפו הוחלפו בדלתות ברונזה.מיוחד מאד דוכן המטיף מהמאה ה-14 ופסיפס.
בית הקברות Camposanto

שעות פתיחה: כל יום רצוף, 19.30-8.00 באביב ובסתיו רק עד 17.30 ובחורף עד 16.30.כניסה בתשלום. יש כרטיס כניסה משולב לכמה אתרים בכיכר הניסים. יש לקנות את הכרטיסים בקופה הראשית(יש שלוט). נבנה במאה ה 13-15. זהו שטח מלבני גדול,מקורה לחלוטין המוקף מבחוץ בשורות עמודים. כאשר מתקרבים למקום, קשה לשער כי זהו בעצם בית עלמין, בגלל צורתו כמבנה לכל דבר ועניין.האמונה הנוצרית טוענת כי האדמה במרכז בית העלמין הובאה מירושלים,מגולגלתה- המקום בו נצלב ישו.ולכן נקרא המקום קמפו סאנטו(שדה קודש). ניתן לראות כאן ארונות קבורה עתיקים, יוונים רומיים ומעל 500 מצבות שונות ועתיקות.על חלק מהמצבות הטמונות בקרקע, המטיילים דורכים במהלך הביקור במקום.רוב הציורים שהיו במקום הוכחדו בשריפה שפרצה במקום ב1944 במלחמת העולם השנייה בעקבות הפגזה של בנות הברית על המקום,אך נותרו סדרת ציורי קיר של "יום הדין האחרון" (טוב,זה בית קברות בכל זאת).גם למי שנרתע מביקור בבתי קברות, "קמפו סאנטו" זהו בית עלמין מסוג אחר לחלוטין וחוויה מאד מיוחדת.