אסיזי Assisi

בעיר גרים כיום 25.000 תושבים,וכולם חייבים את פרנסתם לקדוש פרנצ'יסקוס. קשה קצת להאמין כיום כי עיר זו ידעה בעבר מעשי טבח רבים. ב1394 הלכו תושבי העיר לישון , שכיר חרב שהשתלט כבר על העיר השכנה פרוג'ה, תקף את אסיזי וטבח בתושבים. ב1442 שוב הפתיע צבא פרוג'ה את אסיזי ושוב טבח קשה. אבל מראשית המאה ה16 העיר ידעה רגיעה.
חלקנו זוכרים את אסיזי והאזור מרעידת האדמה ב26.9.1997. 11
בני אדם נהרגו ברעש , ובהם מוות דרמטי של ארבעה מהם שני כמרים בתוך הבזיליקה. רעידות אדמה משניות התרחשו משך חודשים אורכים אח"כ.
אפשר להבחין ברחובות רבים , מלאים בפיגומים ותומכות ובתים שוממים הממתינים לשיפוץ, התושבים פונו מכאן לאוהלים תחילה ודיור זמני אח"כ. לאסיזי חשיבות כפולה: ערש האמנות האיטלקית הפיגורטיבית ומקום הולדתו של הקדוש הנוצרי פרנסיצקוס.
כאשר נשאלו נוצרים מרחבי העולם על שלשת האתרים החשובים לקתולים ענו רומא, לורד ואסיזי. לכן אולי רעידת האדמה הייתה  הלם לעולם הקתולי כולו.
תיקון הנזקים רק בקתדראלה אמור היה לעלות 55 מליון דולר., וכן תרומות רבות מרחבי העולם גויסו למטרה זו, כולל מהנסיך צ'רלס.
סיפור ששמעתי ממקומי במסעדה מקומית, כאשר שמע שאני מישראל,סיפר על אביו ועל יהדות אסיזי.  במלחמת העולם השנייה, שתושבי העיר הסתירו את היהודים בבתים במרתפי הקירור, אשר כניסותיהם הוסתרו, ובמרתפי הקתדראלה. איש מיהודי העיר לא נלקח למחנות ההשמדה. האיש אמר, כי זוהי רוחו האמיתית של פרנצ'יסקוס הקדוש, וככה נוהגים התושבים המאמינים ברוחו.

מי היה הנזיר פרנצ'יסקוס –ההיפי ה"ירוק" הראשון?
נתאר לעצמנו שהשנה היא 1182, ימי הביניים, התקופה היותר חשוכה שלהם, חלוקה מעמדית ברורה, לכנסיה ולממסד הכנסייתי עוצמה אדירה. רוב הצבור לא יודע קרוא וכתוב, כולל הנסיכים והאצילים, רק לכמריי הכנסייה יש את הידע וממנו הם שואבים את כוחם, הכנסייה גם מחזיקה ברכוש רב ומקורות מחיה משמעותיים. כולם ,אבל כולם סביבנו נוצרים מאמינים דתיים.
במשפחה עשירה , סוחרת בבדים,באסיזי נולד בן, פרנצ'סקוס, הוא מתוכנן להיות בעל קריירה צבאית,במהלך השנים כנראה ב1201 הוא נלקח בשבי והיה אסיר לתקופה של כמה חודשים בפרוג'ה. ב1201, חולם הצעיר (כמעט בן 20) על התגלות של ישו ומריה, ולא חלום אחד אלא סידרה שלמה של חלומות וחזיונות כולם שאובים מסיפורי הברית החדשה.
באחד הימים התפלל הבחור בכנסיה מוזנחת ושמע קול "לך פרנצ'יסקוס, לך שקם את ביתי שכפי שאתה רואה עומד בפני חורבן" הוא מייד זיהה את קולו של ישו.
הבחור הצעיר ,כדרכם של צעירים קצת מרדן , לא ממש אוהב את המלחמות עם העיר השכנה פרוג'ה ובעיקר לא אוהב את הממסד הכנסייתי, ומחליט להקים מסדר נזירי משל עצמו.
למען האמת מסדרים נזיריים  היו קיימים כבר מהמאה השישית לספירה, כמו הבנדיקטיים,הדומניקנים ,
אבל ידידינו הצעיר רצה לייסד משהו אחר, עם משמעות חברתית , סוציאלית, הוא עלה לראש ההר, עם חבורה של ידידים שאסף , ובשנת 1206 ייסד את מסדר האחים הקטנים, נזירים מקבצי נדבות שמאוחר יותר נקראו הנזירים הפרניצסקנים. הוא היה דמות דתית קצת יוצאת דופן ובוודאי לתקופתו, הוא הטיף לשלום. הוא טען כי האמונה היא בלב המאמין בלבד, ואין להשתמש בכוח כדי להחדירה ללבות אנשים (מה שממש לא מצא חן בעיני הצלבנים)
חוץ מזה הוא היה קצת פילנטרופ וקצת סוציאליסט, תחילה חילק הצעיר את רכוש אביו, והטיף לחיי עוני, צניעות וקדושה. הבחור גם ידע לכתוב יפה ותיאר את אהבתו לטבע ולחי , ומאוחר יותר ניתן לראות את השפעתו על ציירים רבים שהגיעו לאסיזי, כדי לעטר את כנסייתו ברוח סיפוריו ודרשותיו.
האיש הצעיר גם התיידד עם בחורה יפיפייה, ששמה קלרה (קיארה), שנולדה ב1193 והיא יסדה מסדר נוסף" מסדר הקלאריסות העניות" שזוהי בעצם אגודת נשים תואמת מסדרו של חברה.
האיש הצנוע נפטר ב1226, בגיל 44. מה שלא נחשב בזמנו למוות בגיל צעיר, כי תוחלת החיים הייתה קצרה .
המסדר שם לו למטרה לדאוג לנזקקים, הקים בתי תמחוי, אכסניות רבות כולל אכסניות לעולי רגל (ולכן בארץ יחסית יש הרבה מנזרים פרנסיצקנים).הלבוש גלימה חומה עם חבל. מסמל את שיא הפשטות.

שנתיים לאחר מותו הפך לקדוש.
לו היה רואה איזה כנסיה מפוארת הקימו לכבודו, אני בטוחה שהיה מתהפך בקברו יותר מפעם אחת.
כיום הכנסייה הקתולית משתדלת מאד להגדיל את משמעותו בתרבות הנוצרית ולו בגלל אהבתו לטבע, אהבת הפשטות עד הסגפנות, למעשה הוא הנזיר " הירוק " הראשון, וכיום פוליטיקלי קורקט להיות "ירוק" והכנסייה מבינה את המשמעות.
בזיליקת די סן פרנצ'סקו Basilica di San Francesco
 מורכבת משתי כנסיות שנבנו זו על גבי זו
בניית הכנסייה התחתונה החלה ב1228 שנתיים לאחר מותו של פרנצ'יסקוס ושנתיים אח"כ החלה בניית הכנסייה העליונה.  העליונה נבנתה על גבעה שכונתה גבעת הגהנום בגלל שהיה נהוג להוציא עליה להורג.  כמובן שעם תחילת בניית הכנסייה הוחלט על שינוי השם ל"גבעת גן העדן" .למה נבנו שתי כנסיות? כי חלק מהמאמינים כעס על אופי הכנסייה הראוותני ומפגין העושר של הכנסה העליונה ולכן נבנתה הכנסייה התחתונה סגפנית הרבה יותר.(אבל אז השאלה עולה כמובן מה נבנה קודם למה).
הכנסייה התחתונה
המיוחד בכנסייה התחתונה קודם כל ארון הקבורה (סרקופג) ובו שרידי פרנצ'יסקוס הקדוש.הארון נמצא מתחת לקרקע. המסורת המקומית אומרת כי הארון הוסתר על ידי בני העיר מפני אנשי פרוג'ה, במאה ה-15, והם הסתירו אותו כל כך טוב שעד המאה ה-19 לא הצליחו למצוא אותו בעצמם.
לצד המדרגות קפלה קטנה ובו שרידי חולצה וסנדליו ציורי קיר מיוחדים לאורך הקירות של האולם המרכזי. רבים מהציורים עוטרו על ידי תלמידיו של הצייר הידוע ג'יוטו ונושאים את רוחו.
הכנסייה העליונה
בנויה בסגנון גותי ברור. מוארת מאד (בניגוד לתחתונה החשוכה), יש הטוענים שזוהי הכנסייה הראשונה בסגנון גותי שנבנתה באיטליה. לאורך הקירות היו ציורי קיר של ציירים ידועים,אבל חלקם הגדול נפגע ברעידת האדמה .
 רוקה מג'ורה Rocca Maggiore
מבצר המהווה דוגמה טובה לאדריכלות המקובלת במבנים צבאיים מהמאה ה14-15. המבצר ניצב גבוה והנוף הנשקף ממנו מרהיב .
המבצר מוקף ב4 צריחים והחומה מוקפת בסוללות הגנה. מתכנן המצודה לא הביא בחשבון את הגורם האנושי,כי כוכי הירייה הם קטנטנים וגודל המעברים הוא מינימאלי, או שאולי גודל בני האדם אז היה כגודל גמד זערורי כיום.
בניגוד מוחלט לקתדראלה הסמוכה, כאן אווירה אחרת לחלוטין . ניתן לראות את מוזיאון עינויים,(כניסה בתשלום נוסף, לבעלי לב חזק וקיבה בריאה) מוזיאון המכיל בפרטנות רבה ומדוקדקת תכשירי עינויים של ימי הביניים . יש הפרדה בין מכשור לגברים ונשים ומכשירים מיוחדים לעינוי מכשפות.
פיאצה דל קומונהPiazza del Commune
כיכר עם בתי קפה, מזרקה במרכז,חנויות בוטיקים .
כאן היה בעבר הפורום הרומי,וחלקים ממנו נחשפו בחפירות השונות,
טמפיו די מינרבה-Tempio de Minerva מקדש אתנה,(אלת החכמה). מקדש רומי מהמאה הראשונה לספירה, שחזית העמודים הקורינתיים המרשימה שלו נותרה כפי שהייתה. כמובן שחזית העמודים שולבה בכנסיה שהוקמה במקום.(סנטה מריה דלה מינרווה).
בסמוך לו מגדל השעון סגנון רומנסקי מהמאה ה13, צמוד לכנסיה, ואליו צמוד הארמון. כל המכלול עושה רושם.
בחלק מהחנויות ניתן לראות שרידים רומים גם.
מהצד השני של הכיכר רואים את בית העירייה מהמאה ה14, הקרוי פלאצו די פריורי PRIORI.
ניתן לראות את קיאזה די סנטה מריה מאג'ורה- שהייתה בעבר הכנסייה של העיר, בסגנון רומנסקי, לה חלון רוזטה מעניין.
קיאזה דה סנטה קיארה- Basilica di Santa Chiara
 כנסיה מהמאה ה13 צבעי לבן ורוד, החזית של הכנסייה מתפוררת קצת, בכנסייה ציורי קיר שמושפעים אף הם מג'יוטו. בקריפטה טמונה הגופה של קלרה הקדושה ,חברתו של פרנצ'יסקוס. רואים ממש גופה שחורה בארון פתוח לצופים. האמונה הנוצרית טוענת כי הצלב כאן בכנסיה, דיבר עם פרנצ'יסקוס ואמר לו להחזיר את הכנסייה ליסודותיה המוסריים, אם אנחנו מאמינים בצלבים משוחחים- בבקשה.