גוביו Gubbio

גוביו נמצאת מעל ערוץ נחל, למורדות ההר Ingino . לא רחוקה מפרוג'ה. העיר שימרה בצורה מעולה את מראה ימי הביניים. בתקופת ימי הביניים העיר עברה מחסות ושליטת משפחה אחת לשנייה. במחצית המאה ה-17 היא עברה לחסות האפיפיור. תשובי העיר ידועים כיצרני כלי חרס מיוחדים. העיר מלאה באמונות תפלות ומסורות מקומיות. בבתים רבים ישנן שתי דלתות, אחת נמוכה יותר נקראת "דלת המוות" ומיועדת להוצאת ארונות קבורה מהבית. אמונה אחרת מספרת על זאב רשע שחי בעיר, והתעמת עם הקדוש פרנצ'סקוס. הקדוש כמובן הצליח לשכנע את הזאב שלא לטרוף יותר, וסיימו את שיחתם בתקיעת כף. המסורת המיוחדת מאד של גוביו היא מרוץ הנר שמתקיים כל שנה ב 15 למאי.
הנרות האלו נקראים צ'רי. הם בעצם בולי עץ ענקיים, באורך של 4 מטר ומשקל של 270 ק"ג כל אחד!!
הצ'ריולי (גברים מהעיר, נושאי הצ'רי) נושאים את בולי העץ הללו בריצה, כמו החלפת אלונקות בצבא, הם מקיפים את העיר כאשר מטרתם להגיע אל הבאזיליקה בראש ההר (גובהו מעל 800 מטר). הם לבושים גלימות מיוחדות, ומטרתם היא תחרות בין שלשת הקבוצות להגיע ולא להפיל את הצ'רי. נשיאת הצ'רי נחשבת ככבוד. הצ'ריולי לוקחים את בולי העץ קרוב לחלונות הבתים, כדי לאפשר לקשישים לגעת בבול העץ.
מספרים כי במלחמת העולם השנייה לא היו מספיק גברים לשאת את הצ'רי ולכן נשים לקחו חלק במרוץ ורק שלא לשבור את המסורת. המרוץ נערך כנראה לכבודו של קרדינל מקומי שבירך את העיר במאה ה-12, ואפשר את ניצחונה על פרוג'ה השכנה. כנראה שמקורות המרוץ מוקדמים יותר, פגאניים לכבוד האלה צ'ריס אלת האסיף.
הטקס מסתיים בצהרי היום כאשר מניחים את הצ'רי בבזיליקה וכול הצ'ריולי הולכים לארוחה בבית העירייה.
בעיר כדאי לשוטט במעלה הסמטאות העתיקות, בין בתי הממכר לכדים והכיכרות.

ארמון הקונסול  Palazzo Dei Consoli  
שעות פתיחה: כל השנה 13.00-10.00, 18.00-15.00 ,סגור בחג הצ'רי.
כניסה בתשלום.
ארמון ומגדל פעמונים מהמאה ה-14 מוקם מאבנים מלוטשות קשתות, ועמודים ענקיים. נמצא בפלאצו די קונסולי ( מעל פיאצה גראנדה- שהיא הכיכר הראשית של העיר)כיום יש בו גלריה ומוזיאון. אחד האוצרות האטרוסקים העתיקים ( לוחות גוביו העשויים מברונזה מהמאה ה1-2 לספירה) נמצא כאן.
ארמון הדוכסים Palazzo Ducale
שעות פתיחה: כל השנה 13.30-9.30, 19.00-14.30 בימי ראשון 13.00-9.00.
כניסה בתשלום.
הארמון נבנה במאה ה-15 לכבודו של הדוכס המקומי. אבל כמובן שבנייתו לקחה כמה שנים טובות, ואחרים נהנו מהתוצאות. הוא נמצא בעצם מעל העיר ומראהו חולש עליה. החלקים המעניינים לביקור, החצר, ואולם קבלת הפנים
הדואמו על שם פרנצ'סקוס הקדוש   Duomo
שעות פתיחה: 19.00-9.00 מדי יום
כניסה חינם.
 מהצד השני של ארמון הדוכסים. בפיאצה די קוואראנטה מארטירי (כיכר ארבעת הקדושים).בניין גותי בצבע ורדרד חלונות יפים מהמאה ה-12. בחזית חלון רוזטה גדול צבעוני ומרשים, בו תיאור של חייה של מריה. הקירות הפנימיים מקושטים בציורי קיר מרשימים.