אורבייטו Orvieto

העיר נמצאת על שפת צוק ענק החולש על כל הסביבה. בגלל גובהה והקושי להגיע אליה היא משכה את האטרוסקים ובימיהם נקראה וולסיני. אבל גם היא נכבשה בסוף על ידי הרומאים. העיר שימשה כעיר מסתור ולכאן ברח האפיפיור כאשר המאה ה-16 רומא נכבשה על ידי קרל החמישי הצרפתי. אל אורביטו מגיעים משתי סיבות טובות. האחת היא הקתדראלה המרשימה ביותר שלה. והשנייה היא היין המצוין של העיר.

הדומו Duomo
שעות פתיחה: ממרץ-ספטמבר 12.30-7.30 ו 19.00-14.30 בחורף נסגר ב18.00
הקתדראלה נבנתה החל מ 1290. במקור היא הייתה אמורה להוות מקום מגורים לשרידי לחם הקודש שהאגדה ספרה שהוא דימם באמצע התפילה, ששכן בעיר אחרת, בולסנה.
מעל 100 אדריכלים עסקו בעיצובה, ולקח 300 שנה לגמור לבנות אותה. הדואמו בנוי מרצועות של בזלת שחורה ואבן צהובה אפורה. החזית מעוטרת כולה בפסיפסים מרהיבים צבעוניים. גם על החזית עבדו מעל 300 אמנים. לאור השמש, החזית נראית מדהימה במיוחד, כאילו היא אינה חלק מהכנסייה בכלל.
בתוך הקתדראלה ציורים מיוחדים של ציירים ידועים (יום הדין של לוקה סיניורלי) ופחות ידועים מימי הביניים המאוחרים. חלון רוזטה מיוחד. דלתות ארד ענקיות.
שווה ביקור.
הבאר של פטרציו הקדוש Pozzo di San Patrizio
שעות פתיחה: ממרץ-ספטמבר כל יום18.00-10.00
כניסה בתשלום.
באר שמקורה במאה ה-16. נחצבה בהוראת האפיפיור דאז. מתוכננת באופן מיוחד, נחצבה בתוך הסלע.עומקה מעל 60 מטר ויש בה שני גרמי מדרגות לוליינים, שהיו מיועדים לחמורים שהובילו מים מעומק הבאר אל העיר. ניתן לרדת לעומק הבאר. חוויה מיוחדת.