פרוג'ה Perugia

בירת חבל אומבריה. בת 150.000 תושבים, משקיפה על עמק הטיבר, מהמשומרות בערי ימי הביניים,
מייסדי העיר היו האטרוסקים, היא הגיע לשיא שגשוגה במאה ה 6 לפני הספירה, הייתה אחת מ 12 הערים בברית האטרורית,החומה האטרוסקית ושעריה האדירים משקפים את עוצמתה.
היא נפלה לידי רומא ב 310 לפנה"ס, וקיבלה את השם פרוסיה.
בימי הביניים התפתחותה נעצרה במידה ניכרת בגלל היריבות הפנימית בין משפחות האצולה באליוני ואוקי, שחיו בעיר ובעיקר בגלל מלחמות עקובות מדם נגד ערי המדינה השכנות.
ב- 1538 העיר סופחה למדינת האפיפיור ברומא בהנהגת פאולוס השלישי והיא נותרה בשליטתם משך קרוב ל 300 שנה.
כיום העיר מפורסמת בשל שתי האוניברסיטאות שבה, המוני הסטודנטים שמקנים לה אווירה צעירה ותוססת וגם ייצור הגרסה המפורסמת ביותר של שוקולד הבאצ'י, שוקולד עם מילוי אגוזי לוז. כל חודש אוגוסט מתקיים כאן פסטיבל ג'אז לאומי.
אל מרכז העיר אי אפשר להיכנס ברכב אלא רק באמצעות המדרגות הנעות Scala mobile, אבל לא צריך לדעת איטלקית, יש שלוט מצויר.
כיכר 4 נובמבר-Plazza 4 Novembbre
אחת הכיכרות המרשימות באיטליה, מהתקופה בה פרוג'ה הייתה קומונה עצמאית. במרכז הכיכר " המזרקה הגדולה".
מוקפת בנינים היסטוריים שהמפורסמים הם הדואמו וארמון פריורי (בו הגלריה הלאומית של אומבריה).
פונטנה מאג'ורה - מזרקה שנבנתה ב- 1278 מגולפת להפליא בתבליטים המסמלים את האמנות ואת המדעים, את משלי אזופוס, את ירחי השנה ואת הסמלים האסטרולוגיים, כמו גם תמונות תנכיות.
סמלי טבע, דמות נשית על אגן המים העליון עם הפנים אל קורסו ואנוצ'י, נושאת פרי המסמל פוריות - זוהי סמלה של העיר. לאישה קוראים כמובן- פרוג'ה.

ארמון פריורי Palazzo Dei Priori

בנייתו של ארמון ימי הביניים הנ"ל החלה ב1298-1353. הארמון מקושט בשיש אדום ולבן,
ארמון "אבות המנזר" ארמון רב אגפים,בחזית הצופה אל הכיכר,גרם מדרגות חיצוני עשוי שיש,בצורת חצי קשת .ומוביל לבימת מטיף,ממנה היו אבות המנזר נושאים את דרשותיהם. הארמון שימש כפונקציה ריכוזית שלטונית,ועד היום נמצאים בו חלק ממשרדי העירייה. בקומה השלישית הגלריה הלאומית של מחוז אומבריה ,בהחלט אוסף מרשים של אמנות ימי הביניים והרנסנס. פרט לכך בארמון ספריה לאומית גדולה (באיטלקית כמובן) ואולם הנוטריונים שציורי הקיר שלו שווים ביקור ,ואם לא מתכוונים להיכנס לגלריה הלאומית, הביקור באולם הנוטריונים הוא חינם. חזית הארמון פונה לכיכר ארבעה בנובמבר.
דואמו של סן לורנצו
נמצא בצידה צפוני של אותה  הכיכר,בנין גותי שנבנה במאה ה14. חזיתו של המבנה לא הושלמה מעולם והיא עשויה שיש אדום ולבן. באחד הקרבות עקר צבא פרוג'ה אבני שיש מהדומו של העיר ארצו AREZZO, אבל בסיבוב הקרבות הבא, הגזילה הושבה למקורה.
הדואמו  בתוכו מלא יצירות אמנות, ופסלים של קדושים שונים.בקפלה הימנית ניתן לראות טבעת הנישואין של הבתולה מריה. המקום נעול ב15 מנעולים ומפתחות.ניתן להבחין בבית הטבילה הבפטיסטריום.

השער האטרוסקי Arco Etrosco
הוא גם קרוי השער של אוגוסט, מסמל את הכוח של פרוג'ה בתקופה העתיקה, נבנה במאה השלישית לפנה"ס ושוחזר ע"י הרומאים , הקיסר אוקטבייאנו, כאשר כבש את העיר.
קורסו ואנוצ'י corso Vannucci
שדרה הנפתחת מכיכר קווטרו נובמברה,רחוב הקניות הראשי של העיר, מספר בתי כלבו,בוטיקים וחנויות מעוצבות,בת קפה ומסעדות,וחנויות ממתקים ושוקולד.
גני קארדוצ'י giardini Carducci
ממנו נוף נהדר,ויש משטח תצפית עם מפת הסבר.( הגן חולש על רוקה פאולינה.) יורדים ברחוב ויה מארזיה.
רוקה פאולינה Rocca Paolina
נבנה על ידי האפיפיור פאולוס השלישי אחרי "מלחמת המלח" ב1540 ,אנטוניו דה סנגאלו הצעיר ,בנה את המבצר תוך שלוש שנים, על יסודותיו של רובע ימי בנימיי בו התגוררו קודם לכן כמה ממשפחות האצולה החזקות ביותר בעיר, הבתים היו של משפחת באליוני אחת מבעלות העצמה בעיר הבתים נהרסו כדי לקצץ בכנפי המשפחה .שרידי המצודה שנהרסה על ידי תושבי פרוג'ה לאחר איחוד איטליה, נותרו כסמל להתנגדות לדיכוי. ניתן לטייל בין החורבות המשמשות לעיתים לתערוכות, מדרגות נעות עולות ויורדות מהמצודה.