פירנצה Florence

פירנצה הקרויה גם פלורנץ Florence באנגלית היא העיר היפה ביותר באזור טוסקנה. היפה ביותר באיטליה ,אחת הארצות היפות בעולם. זה הופך את פירנצה כנראה לאחת הערים היפות בתבל.נחשבת כערש הראנסנס. מספר האמנים ששמם כרוך בעיר הוא עצום, ג'יוטו, דונאטלו, בוטיצ'לי, ליפי, דה וינצ'י, מיכאלאנג'לו, רפאל, דנטה והקומדיה האנושית שלו, בוקצ'יו ודקמרון, מקייאוולי והנסיך וכל אלו הם בודדים בלבד. הבעיה המרכזית בביקור בעיר שלא לטבוע בתוך היופי העצום הזה, מה שמוכר כ"סינדרום סטנדל" על שם הסופר שהגדיר את התופעה.
העיר ממוקמת על גדות נהר הארנו Arno. הנהר שהציף את העיר מספר פעמים, לאורך קירות הבתים ניתן לראות את סימני הגובה של המים בעת ההצפות. הקשה ביותר בתקופה האחרונה, הייתה ב-1966 עת כל מרכזה של העיר הוצף, ונגרמו נזקים לאתרי אמנות. נמצאת במרכזו של המגף האיטלקי. עיר מלאת אמנות, חיים ומיליוני תיירים, כל עונות השנה כמעט. בעיר חיים כחצי מליון תושבים, נבנתה כמו יתר ערי הסביבה על ידי האטרוסקים ונכבשה על ידי הרומאים במאה הראשונה. עם התפוררות האימפריה, היא עברה מיד ליד ונכבשה על ידי שבטים ברברים שונים. במאה ה-9 העיר תמכה באפיפיור וקיבלה את עצמאותה. מנקודה זו מתחילה ההיסטוריה הממשית שלה כעיר.

 

שגשוגה יחד עם זאת מתחיל במאה ה-12, העיר הייתה עיר מסחרית, יצרנית משי וצמר, ובעיקר עיר של בנקאות מסודרת. אפילו המילה "בנק" מקורה מאיטלקית "בנקה" שמשמעותו "ספסל", שם היו יושבים חלפני הכספים לעסקיהם. במקביל לפריחה הכלכלי העצומה, העיר הייתה נתונה במאבק בין תומכי הקיסר ותומכי האפיפיור ועוד התפלגויות והתפצלויות שונות של מאבקי כוחות פנימיים. על רקע זה נלחמה בשכנותיה ואף כבשה את פיזה בראשית המאה ה-15.
כיבושה של פיזה נתן לפירנצה מוצא אל הים, מה שהגביר את העוצמה הכלכלית שלה. העיר נשלטה במאות 15-17 על ידי משפחת מדיצ'י, שהיו עשירים גדולים אך גם פטרוני אמנות ותרבות ואז גם שיא פריחתה.
עם הקמתה של ממלכת איטליה, פירנצה נבחרה תחילה כבירתה (1865) והייתה כזו משך חמש שנים. סבלה נזקים קשים במלחמת העולם השנייה.
יום של טיול בעיר הוא מעט מדי ולא ניתן להיכנס למבחר המוזיאונים המרתק שלה כמו גלריית אופיצי, או גלרייה ד'אקדמי או למבחר המוזיאונים-ארמונות כמו פלאצו ברג'לו או פלאצו ווקיו או פלאצו פיטי וגני בובלי הצמודים אליו.
בקושי תספיקו במהלך יום בעיר לבקר בכיכרות החשובות שלה –החל מכיכר דואמו על הדואמו, בית הטבילה ומגדל הפעמונים, או כיכר סיניורה, או פיאצלה מיכאלאנג'לו המשקיפה אל העיר. תציצו במבחר מהכנסיות שלה סן לורנצו, הדואמו, סנט קרוצ'ה או סנטה מריה נובלה אולי תגיעו לבית הכנסת המרשים, אל תפספסו את נהר הארנו ואת גשר פונטה ווקיו, את שווקיה את החנויות, הרחובות, הסמטאות והאווירה המכשפת.