וותיקן Vaticano
באמצע העיר רומא נמצאת מדינה, "מדינת הוותיקן" כ 1000 איש הם תושביה, בראש המדינה הצעירה הזו,עומד האפיפיור. המדינה נוסדה ב1929, לפני פחות מ100 שנה, על ידי האפיפיור במסגרת הסדרת הזכויות של הכנסייה מול מוסוליני והמדינה האיטלקית. למען האמת, מדינת האפיפיור היא ישות מדינית שהייתה קיימת עד 1870, אחוד איטליה. למדינת הוותיקין שומרים מיוחדים שוויצרים הלבושים במדים שתוכננו על ידי מיכאלאנג'לו, יש לה דואר משלה ומטבע פרטי.

 

כנסיית סנט פטרוס Basilica-di-San-Pietro

שעות פתיחה: כל השנה 19.00-0.700 העלייה לגג כל השנה , למעט מועדי תפילות עד השעה 18.00 (בחורף עד 17.00) כניסה חינם העלייה לגג בתשלום של כ 3 יורו. תחילה נתבונן בכיכר המרשימה שהבזיליקה נמצאת בה. הכיכר עצמה היא יצירת מופת ארכיטקטונית שתוכננה ונבנתה על ידי ברניני ב - 1656. היא מוקפת ב280 עמודים ועליהם 140 פסלים. צורתה כשל שתי זרועות המקיפות בחיבוק את הבא לתוכה,והנוצרים מאמינים שזו דרכם לקבל באהבה את מי שבא אל חיק הנצרות. במרכז הכיכר נמצא אובליסק, שתלאות הרמתו ומיקומו יכולות למלא חוברת הסברים שלמה. אחד ההסברים טוען כי מלח פשוט הציע למקימים להרטיב את החבלים שכך לא יחליקו מהאובליסק, ואכן זה עזר והאובליסק הורם. הבזיליקה עצמה נבנתה ב324 על ידי הקיסר קונסטנטינוס, בדיוק באתר שבו סנט פטרוס הקדוש הנוצרי מת בעינויים . את הבזיליקה שאנו רואים כיום הקימו במאה ה-17ואכן היא יצירת מופת ראנסנסית. הבזיליקה היא הכנסייה הכי גדולה בעולם, יותר גדולה מסנט פול בלונדון, ויותר גדולה מזו של פירנצה.תוכלו להבחין מייד בכניסה,בסימון על הרצפה המעיד על אורך הכנסייה -186.36 מטר, אח"כ תוכלו לראות סימולים נוספים של גדלים של כנסיות אחרות. בקאפלה (גומחת תפילה ) הראשונה מימין רואים את הפסל הידוע של מיכאלאנג'לו, "הפיאטה"(הקינה) בה רואים את מריה אוחזת את ישו המת בידיה .פסלו של סן פטרוס הקדוש באולם המרכזי עשוי ברונזה מהמאה ה - .13, מיליוני מאמינים מגיעים אליו מדי שנה, נושקים את כף רגלו, ואכן היא דהויה במידה ניכרת מיתר הפסל, ומצפים למימוש משאלתם. כיפת הבזיליקה שתוכננה על ידי מיכאלאנג'לו אף היא,מרשימה ביותר. ניתן לטפס למעלה ומשם תצפית יוצאת מהכלל על רומא.

מוזיאון פיו קלמנטינו Musei-Pio-Clementino

מכיל יצירות פיסול קלאסיות הגדולות והמפורסמות ביותר. נחשב המוזיאון המרשים ביותר בוותיקן וגם אם אתם לא חובבי פסול, בהחלט שווה להתרשם ולו הצצה חטופה. מוזיאון גריגורינו אסטרוסקו Museo Gregorino Etrusco כמובן שמכיל חפצי אמנות אטרוסקיים מהיפים ביותר באיטליה חדרי רפאל stanze di Raffaello מגוריו הפרטיים של האפיפיור יוליוס השני, מצוירים על ידי הצייר הנודע רפאל, שהוזמנו במיוחד על ידי האפיפיור. סה"כ מדובר בארבעה חדרים-אבל מרהיבים ביופיים. הקפאלה הסיסטינית Cpella Sistina נמצאת בקומה הראשונה, מובילים אליה "חדרי המפות" שציוריהן מעידה על תפיסת העולם של התקופות בהן צוירו. תקרתה המרהיבה של הקאפלה צוירה על ידי מיכאלאנג'לו משך ארבע שנים רצופות.את מרבית הציור ביצע בשכיבה. שימו לב גם לציורי הקיר וכמובן הציור המפורסם "יום הדין" על הקיר האחורי.

מוזיאוני הוותיקן Musei-Vaticani
שעות פתיחה:מאמצע מרץ-אמצע ספטמבר שני-שישי 17.00-9.00ביתר השנה פתוח עד 13.00 בלבד.המוזיאונים סגורים במועדים שונים של חגים נוצריים,או פתוחים חלקית.ישנה אפשרות לקבל סיורים מודרכים באורך זמן שונה ובשפות שונות (מאד מומלץ, לפחות הסיור הקצר,אם אין לכם זמן או אינכם חובבי אמנות דווקא).אפשר ללכת עם מדריך קולי ולפי המסלולים המסומנים במפות ועל השילוט בצבעים שונים. את ההסבר תקבלו על ידי לחיצה על המספר של היצירה או החדר המבוקש.(מאפשר קצב אישי של ביקור). כניסה בתשלום מחיר הכרטיס הוא לכל המוזיאונים והוא די יקר. אין אפשרות לקבל כרטיס רק לקפאלה הסיסטינית למשל. אלו קבוצת מוזיאונים גדולה, שנמצאים בארמונות שבנו לעצמם האפיפיורים השונים. גולת הכותרת של המוזיאונים היא הקפלה הסיסטינית, אבל בדרך אליה, גם אם בוחרים את הדרך הקצרה ביותר ,עוברים דרך שכיות חמדה ואוצרות אמנות מכל העולם.