ברן


אתר המידע של העיר
מפה

בתי מלון בעיר
עוד

מכל ערי שוויץ, העיר ברן אולי העיר המקסימה ביותר. סמטאות שקטות, מורדות אל הנהר ארה, בניינים מעוצבים ובעיקר מאופיינים על ידי קשתות (ארקדות) מקורות. עיר שלא השתנתה הרבה במשך 500 השנה האחרונות, בוודאי שלא העיר העתיקה. לא בכדי נבחרה להיות עיר הבירה של שוויץ, ולא בכדי נבחרה להיות אחת מהערים המשומרות של אונסק"ו.
הגבעות המקיפות אותה, מיוערות להפליא ומהן ניתן לראות את גגות העיר העתיקה ואת רכס האלפים באופק. ועם כל זאת העיר היא קטנה בת 130.000 תושבים.
האטרקציות בה- בעיקר בעיר העתיקה, ואפשר להגיע אליהן בקלות אבל ברן היא עיר שהכי כייף פשוט לשוטט בה.

למה היא קרויה ברן? האגדה או הספרות מספרת כי כאשר נבנתה המצודה המגינה על העיר במאה ה12, הצריח המרכזי היה בעצם מגדל השעון. בו ביום שנערך טקס חנוכת העיר החדשה, ערך הדוכס מסיבת צייד לאורחיו החשובים, כאשר קצת השתכר, הכריז כי החיה הראשונה שתפול בידי הציידים על שמה תקרא העיר ודמותה תעטר את הדגל, וכך היה נלכד דב BAR בגרמנית, מכאן שם העיר. למעשה החומה הועתקה מספר פעמים בגלל התרחבותה וגדילתה של העיר 140.000 תושבים או 300.000 אם סופרים גם את הפרברים. לא עיר גדולה. מאד שוויצרית וציורית. גובה העיר 500 מטר, על רמה. ולכן גם גובהם של הגשרים בעיר. רוב התושבים כיום הם פרוטסטנטיים. בניה החלה ב1191, מאה שנה לפני הקונפדרציה, היא נבנתה על בסיס ארמון ישן וחומה. במרכז החומה הקים מגדל שעון, ולידו שער ראשי. את החומה הקיפה תעלת מגן.
במאה ה13, שלטון הרוזן מסבויה, גבול העיר הורחב מערבה. הוקמה חומה חדשה במקום הישנה. ב1405 שריפת ענק, במקום בתי העץ נבנו עתה בתי אבן חול, אלו נהרסו במאה ה17 ונבנו במקומם בנינים חדישים ומקושטים.
שיא החשיבות האסטרטגית של העיר היה במאות ה16-17, כאשר התפשטה על חשבון בית סבויה, שטחים ליד אגם ז'נווה לימיםׂעברו לידי שלטון ברן. הודות לכך החלק הצרפתי של שוויץ שייך היום לקונפדרציה.
כמובן שפלישת נפוליאון ב1798 שללה את עמדתה המיוחסת, אבל היא הפכה לבירת הקנטון, וב1848 הפכה לבירת שוויץ כולה. היא שוכנת בנקודת המפגש בין דוברי הצרפתית לגרמנית. ניתן לראות בה יותר השפעה גאלית בארוקית, וכן השפעה גרמנית חמורה יותר.

העיר מורכבת מ4 גשרים על נהר האארה AARE המובילים ומקשרים בין העיר הישנה לעיר החדשה.

מאפיין בולט של העיר הן הקשתות- אפשר ללכת באמצע החורף ולא להרטב מתחת לקשתות. החוק כיום לא מאפשר שיפוץ של שום בית ללא שיפוץ הקשת.
מאפיין אחר הוא המזרקות הרבות (11 מזרקות ידועות. חלקם כיום העתקי פסלים מאמה ה-17, והמקור נשמר במוזיאון) בין הידועות מזרקת אנה זיילר- היא תרמה ב1354 את הכסף להקמת בית החולים הראשון.
מזרקת הצלף- נושא דגל חמוש ברובה, ובין רגליו גור דובים.


אל תפספסו את רחוב Spital כאן מתחילה הארקאדה המפורסמת של העיר. משני צידי הרחוב חנויות, אלגנטיות ורשתות עממיות. מחירים יותר סבירים מאשר בציריך או זנבה. גם בנינים עתיקים, מזרקות ופרחים. שישה קילומטרים של ארקדות, נמצאים בעיר, מסעדות, בתי קפה, חנויות.


את כיכר הדובים – Barenplatz שאין בה דובים.
בכיכר- אנחנו רואים מגדל גדול ששימש בזמנו בית סוהר, עם הקמתו במאה ה13, ואח"כ משך 100 שנה ישמש שער כניסה לעיר, אח"כ חזר לתפקידו כבית סוהר.

מגדל השעון- Zytgloggeturm מפורסם בכל שוויץ. שימש כשער המערבי של העיר עד 1191, השעון הותקן ב1531, ומאז תוקן רק פעם אחת. שלוש דקות לפני כל שעה שלמה השעון מצלצל, ומופעלת גלריה שלמה של דמויות- גורי דובים, אחד עם חצוצרה, אחר על סוס, מתופף ואחד עם כתר לראשו. מהמגדל יש אפשרות תצפית מרהיבה על העיר.


בור הדובים BARENGRABEN מדובר ב20 דובים לגמרי רגילים, מקור שמה של העיר. הדובים מוצגים לקהל (חינם)
במקום יש מופע מולטי מדיה על ההיסטוריה של העיר (ממש לא חובה)

הקתדראלה בעלת המגדל הגבוה ביותר בשוויץ 100 מטר. מאה 16. חזית כמו תלוליות חול ים. 254 מדרגות למרפסת תצפית. הפעמון הוא הגדול ביותר בשוויץ משקלו 10 טון.

בנין הפרלמנט Bundeshaus
בית הפרלמנט נבנה במאה ה19 בהשפעת הראנסאס הפלורנטיני. בניין ענק מוארך הצופה אל הנהר. כאן מתכנס הפרלמנט השוויצרי, כמו גם כל המועצות המרכיבות את הפדרציה. בצד האחורי מרפסת תצפית , ונופי האלפים.

ממנו ניתן להגיע אל הפארק הירוק Gurten, ובו בנוסף לכל גם פינת משחקים לילדים.
אל הפארק מגיעים בחשמלית מס 9 וקרונית רכבל. ממוקם כ2 ק"מ מחוץ למרכז העיר , גבוה מעליה. אל תנסו אפילו לעלות ברגל.

מצידו השני,של הנהר מעבר לו- נמצא גן החיות העירוני Tierpark