ג'נבה Geneva

גנבה היא המהודרת שבין ערי שוויץ וצמודה לגבול הצרפתי. גובה 400 מטר, אקלים נוח למרות קרבתה למונט בלאן שהוא ההר הגבוה ביותר באירופה. הנהר רון יוצא מזנבה חוצה את צרפת לים התיכון ומחלק למעשה את זנבה לשניים צפוני ודרומי. שני החלקים מחוברים בגשרים יפים ורבים.

היא היקרה בין ערי שוויץ.

העיר הגדולה ביותר באזור דובר הצרפתית בשוויץ, מושבו של האו"ם, הצלב האדום ומוסדות וארגונים בינלאומיים נוספים ובנקים רבים. עיר עם קסם של old-fashioned אלגנטיות, תיאטרון טוב, מוסיקה ואומנות. חנויות מעולות, פעילויות מים, וגישה נוחה לאתרי טיול רבים בסביבה.
עיר עתיקה ב58 לפני הספירה נכבשה על ידי הרומאים,עד 443המצודה הרומאית על הגבעה הפכה עם השנים לקתדראלת סן פיטר, שם קלוין, שהיה רפורמטור, שהקים כאן את מרכזו הרוחני, נשא את דרשותיו. הדימוי הסבלני והטוב של הרפורמטור הביא את תושבי זנבה לבקש מקלויין להיות מושל העיר, אך אוף הם הצטערו על כך ב1541 הוא הגיע לעיר ובעזרת הבורגנות המקומית השליט משטר קשוח ואלים. סיפור מעניין נוסף הוא על 1602 שבה הדוכס מסבויה ניסה לכבוש את העיר, חייליו הציבו סולמות וניסו להשתלט על חומות העיר, אך נהדפו (כמובן) מאז בכל 11 לחודש דצמבר חוגגים את ליל טיפוס החומות, בחגיגות עממיות מרובות משתתפים. ריבוי הפרוטסטנטים שהצטרפו, נתן לעיר צביון בינלאומי, והיא הפכה להיות מקומו של "מושב חבר הלאומים" האבא הגוסס של האו"מ, שהיה בעיר. ב1863 התקייימה בעיר ההתכנסות הראשונה של הלב האדום. בעצם חבר הלאומים היה פעיל רק בין שתי מלחמות עולם. עדיין משמשת כמרכז לארגונים עולמים רבים.

האתרים הידועים בעיר- הטיילת esplanaded על שפת המים, גדות האגם וגדותיו של הנהר Rhône.
הגשר העמוס והארוך Mont-Blanc מקשר בין שני חלקיה של העיר (תחתיו יש חניון ענק) שמו של הגשר כמובן על שם רכס ההרים שנראה מרחוק בפסגות לבנות. האי הקטן במרכז על שמו של אזרח העיר החשוב ביותר ז'אן ז'אק רוסו (Jean-Jacques Rousseau).
מאחד מצידיו של הגשר ניתן לראות את סימלה של העיר, Jet d'Eau, עמוד המים, בגובה 140 מטר. משאבות ענק מקפיצות גייזר מלאכותי. רק בימים של מזג אוויר יפה העמוד מוזנק לאוויר. בלילות הקיץ העמוד מואר.

אם תחצו את רחובות המסחר והחנויות ותטפסו לעיר העתיקה (Vieille Ville) תמצאו את הקתדראלה St-Pierre, שהוקמה כבר המאה ה-12 בבניה רומנסקית טיפוסית ולה נוספו מאוחר יותר תוספות גותיות. היא הייתה כנסייה קתולית עד 1535, כאשר קלווין הפך אותה לרפורמית. בכנסייה נמצא עד היום הכיסא של קלווין.

קיר הרפורמטורים Mur des Refoemateurs
ליד הארסנל הישן, קיר באורך 100 מטר ועליו מפוסלות דמויותיהן של מנהיגי הרפורמציה הדתית.


לא רחוק משם בית העירייה Hôtel de Ville, עם חצר יפה מרובעת בסגנון הראנסנס, המאפשרת לשליח המביא הודעה חשובה לרכב ישר עד המעלה העליון. כאן נחקק האמנה לטיפול בשבויי מלחמה ב1864.
רחובה היפה של העיר Grand'Rue, אחד הרחובות היותר משומרים בעיר. מלא חנויות של עתיקות. בבית מספר 40 נולד הפילוסוף רוסו.
הרחוב Rue des Granges מוביל לאורך החומות של העיר העתיקה, לבנינים עשירי ארכיטקטורה כמו הקונסרבטוריום למוסיקה, האופרה והבאלט.
ומוזיאון ראט Musée Rath  

הגן האנגלי Jardin anglais, שווה ביקור ובמיוחד שעון הפרחים שלו.
quai du Général-Guisan

פארק אחר שכדאי לראות Parc de la Grange וגן הורדים (בעונה המתאימה כמובן), ופארק Parc des Eaux Vives ויש כ-18 פארקים בעיר.

מוזיאונים רבים החל ממוזיאון האמנות וההיסטוריה Musée d'Art et d'Histoire, המציג אוסף נרחב מהפרה היסטוריה ועד האומנות המודרנית.
Musée d'Histoire Naturelle שווה ביקור, במיוחד עם ילדים.
מוזיאון טבע: כתובת: 1 Route de Malagnou
נוסד ב1965, מבחר תצוגות במוזיאון חלוקה לפי תרבויות ויבשות, ולפי מינים. במוזיאון למשל כל סוגי הנמרים המוכרים בעולם, ציפורים אקזוטיות, וג'וקים ושאר זוחלים המאכלסים את עולמנו. במקום גם תצוגות על הגיאולוגיה של שוויץ בכלל ושל אזור ג'נבה בפרט וגם ....דינוזאורים.


Musée d'Ethnographie המכיל אוסף של אמנות ומוצגים מיבשות רחוקות.
Boulevard Carl-Vogt 65, 1205 Genève


ברובע הבינלאומי של העיר, השוכן לצפונה ליד רציף וילסון (ע"ש הנשיא האמריקאי) נמצא ארמון האומות המאוחדות- יש סיורים מאורגנים במקום.
מוזיאון יפה יותר לצידו הוא מוזיאון פורצלן Musée Ariana

אחד האתרים המפורסמים של העיר הוא מוזיאון הצלב האדום. "הצלב האדום" נוסד כאן ב1863 , והמוזיאון מתעד את תולדות הארגון והתפתחותו בסיוע לקורבנות מלחמות. מבנה חדשני בטון וזכוכית
Avenue de la Paix 17, 1202 Genève

מוזיאון המכוניות Automobile Musée de
נמצא קצת מחוץ לעיר
Voie-des-Traz 40, 1218 Grand-Saconnex
המוזיאון הגדול מסוגו בשוויץ, 400 דגמי מכוניות שונים ישנים וחדישים, מכל הסוגים.

אתר המידע העירוני

בתי מלון בעיר

מלונות זולים בעיר

עוד

המלצה שלי- אם ניתן, ללון מעבר לגבול בעיירות הצרפתיות יותר זול (ויותר טעים גם).

ולא פחות מכל המוזיאונים- השלווה של האגם ואתריו.