לוצרן Luzern

לוצרן עיר יפיפייה עתיקה. בנויה בקצה הצפון מערבי של אגם לוצרן, המכונה גם אגם ארבעת הקנטונים. האגם שוכן במרכז שוויץ, וגובהה של לוצרן הוא כ440 מטר מעל פני הים. העיר נחצית לשנים על ידי הנהר רוייס Reuss, ממזרחה ומדרום לה הרים שהגבוה שבהם הוא פילטוס 2129 מטר גובה. בין ההרים עמקים מבודדים.

בהתחלה הייתה לוצרן כפר דייגים קטן, עד אמצע המאה ה8 לא שמע עליו איש, נזירים בנדיקטיים מאלזאס הגיעו למקום ובחרו להקים בו מנזר – מסונף למנזרם.
סביב המנזר החלו להתפתח חיי מסחר וחקלאות, ובימי הביניים צמחה עיר של ממש. פריצת הנתיב של סן גוטהרד במאה ה13, שחיברה את ארצות השפלה עם איטליה ולוצרן הפכה משמעותית.
כאשר הפכה לעיר נאלצה כמובן להגן על עצמה, היא כרתה בריתות עם הקנטונים השכנים. ב1386 נותקה סופית בשלטון בית האבסבורג. דווקא בתקופת הרפורמציה, לוצרן הייתה נושאת הדגל של המחנה הקתולי, ובראש הקונטר- רפורמה במאה ה16 עמדה לוצרן בראש.
בימי הרפובליקה ההלווטית שקמה בשוויץ לאחר כיבוש נפוליון, לוצרן הפכה לעיר הבירה, אך כמו שהרפובליקה לא החזיקה, כך גם לוצרן לא נשארה בירת המדינה לאורך זמן, וחזרה לגודלה הטבעי.
בלוצרן, שהינה בירת קנטון לוצרן, 300.000 תושבים. רוב תושביה קתולים ודוברי גרמנית.

פסל האריה הגוסס- Lowendenkmal
פסל ענקי מרשים מאד משנת 1821 יצירה של הפסל הדני ברטל טורוולדסן, פסל ענק של אריה גוסס לזכרם של 800 שכירי החרב השוויצריים, שנפלו במהלך המהפכה הצרפתית בהגנתם על המלך לואי ה16 בארמון טיולרי בפריז באוגוסט 1792. בתוך גן קטן ובו בריכת מים, אריה גוסס חצוב בסלע אבן חול.

גן הקרח Gletshergarten
לא רחוק מהכיכר והאריה הגוסס, בו אוסף של ממצאים פרה- היסטוריים ומתקופת הקרח.

גשר קאפל Kapellbrucke
חוצה באלכסון את נהר רוס. הגשר עשוי עץ. הוקם לראשונה בשנת 1333 ואורכו 200 מטר. בעבר לפני שריפתו של הגשר ניתן היה לראות על הגשר ציורים של היינריך ואגמאן, צייר מהמאה ה17. הציורים מלווים הסברים בגרמנית, מספרים את תולדות ימי העיר, אירועים חשובים בתולדות שוויץ, וסיטואציות מחיי הקדושים של העיר. הציורים מתארים במדויק את החיים במאה ה17. שופצו עם סיום מלחמת העולם השנייה.
יחד עם זאת בשחזור הגשר ב1994 לא הצליחו לשחזר גם את הציורים.
לקראת אמצע הגשר, נמצא מגדל המים, בעל גג רעפים שהוקם ב1300 לערך, עוד לפני שהגשר נמתח. פעם שימש המגדל כארכיון, חדר עינויים, בית סוהר ושאר עניינים "נעימים".

עם ילדים
מוזיאון התחבורה השוויצרי Verkehrshaus

זה המוזיאון הכי גדול באירופה בתחום זה. חלקו סגור וחלקו פתוח. כל שיטות התחבורה בים באוויר וביבשה. כדורים פורחים ישנים, הדגם של החשמלית הראשונה, וגם סרט ב360 מעלות, שלא שייך למוזיאון, אלא של לשכת התיירות השוויצרית, אבל בו ניתן לראות את כל מה שלא תראו בעיניים.

מוזיאון טבע
החלק היותר מעניין בו הוא הקומה השנייה עם הפוחלצים של החיות, האקווריומים וכו.

אתר התיירות של העיר

לינה בלוצרן

עוד