נפת Valais וואלה

הנפה נקראת כמו חלק גדול מהנפות המערביות של שוויץ גם בצרפתית Valais וגם בגרמנית Wallis, היא גובלת בקנטון ברן וואו(ד), ובקנטון טיצ'ינו בדרום וגם עם גבולות בינלאומיים עם איטליה מדרום וצרפת ממערב.
קנטון וואלה הוא אחד הקנטונים הגדולים של שוויץ.


הנפה מתאימה מאד לשלוב מסלולים לעמק אאוסטה וצפון איטליה מחד או האלפים הצרפתיים מאידך.
הקנטון הררי מאד-כולו באלפים וההרים מכוסי הקרח מהווים כ20% משטח הקנטון. כמות הפסגות מעל 4000 מטר בקנטון זה מעל 35 פסגות- כמות עצומה כאשר הידועה ביותר היא מטרהורן Matterhorn המוכרת לכולנו מפוסטרים ותמונות ייצוגיות של שוויץ, ומשוקולד טובלרון.
אבל אם לא עולים על מטרהורן אפשר לעלות לפסגות אחרות למשל מסאס פיי

בכל אחת מהעיירות והפסגות יש פעילות נוספת מותאמת לילדים החל מטיול מזחלות עם כלבי האסקי, פארקי חבלים, מגלשות הרים, אופני טורטינטים ועוד.

פרט להרים הגבוהים יש בקנטון עמקים ירוקים, המהווים למעשה חלק מעמק הרון – בו עבר בזמנו חניבעל עם פיליו כשהגיע לקרב נגד רומא.
היום אין צורך בפילים כדי לחצות את העמק. התחבורה הציבורית מעולה וגם רכב פרטי מגיע לרוב נקודות התיירות. מעבר לכך הרבה תנועה אל ההרים בעיקר מתבצעת ברכבלים שונים ולכן כדאי לשקול רכישת כרטיס מקומי המוזיל עלות העלייה להרים בהתאם לתוואי הטיול שלכם.
אותם אתרים המהווים יעדי חופשות סקי בחורף משמשים אותם לבילוי ונופש בקיץ ולכן יש בו הרבה פארקי שעשועים ופעילות אקטיבית.
יותר ממחצית מתושבי הקנטון מדברים צרפתית ורק כ30% מדברים גרמנית, השאר – איטלקית ויתר שפות מקומיות לטיניות שהתגבשו בעמקים הגבוהים המבודדים. אחד העמקים ששומר על מסורתו הן בשפה והן בתלבושת או בנייה הוא Val d'Arolla המשומר היטב.
למרות שבירת הקנטון והעיר הגדולה של הנפה היא סיון, היא אינה עיר משמעותית.
בכלל אזור נפת וואלה מיועד לחובבי טבע במיטבו, לאוהבי פעילויות אקסטרים אקטיבית, טיולי אופניים, פארקי חבלים, רפטינג, לבירנטים, באנג'י בפארק מקסי פאן


כל פעילות המים כולל עיירת המרחצאות לוקרבאד שניתן לעלות ממנה גם למעבר גמי ברכבלים המגיעים קרוב (למי שלא מעוניין לעלות ברגל ממושכות).


או ביקור במכרה מלח בבק(ס) או בסנט לאונרד באגם תת קרקעי

באזור יש הרבה מאד אפשרויות לינה ונופש, ורוב התיירים מקומיים או מהארצות השכנות.
מעבר לכך הקנטון סמוך לקנטון וואו(ד) וניתן לשלב את האתרים בו וגם לעיתים אתרים בקנטון ג'נבה.מתלבטים היכן לטייל? מה מתאים לטיול משפחתי ומה פחות? איפה חשים את מיטבה של הנפה והתרבות? מה מתאים יותר לחובבי טבע ומה לחובבי הרפתקאות? מוזמנים ליצור קשר עם יונית.