ציריך Zurich

אפשר בקלות לאהוב את העיר ולבלות בה יומיים. ממוקמת בין הגדה הצפונית של אגם ציריך סה"כ רבע שעה נסיעה משדה התעופה הבינלאומי- הופך אותה לנגישה. הנהר Limmat החוצה אותה ופסגות ההרים הופכים אותה לאטרקטיבית. הדרך הטובה ביותר להכיר אותה היא ללכת בעיר ברגל. ניתן גם לשכור אופניים חינם (פרטים בחלק העוסק בתחבורה בעיר). לפחות ללכת את הרחוב המפורסם Bahnhofstrasse ולטייל על גדות האגם, או רחוב Langstrasse הנושא אופי בינלאומי המזכיר את הרבעים של האורות האדומים בערים אחרות. גבעת Lindenhof, אזור חביב ומרחב פתוח באמצע העיר העתיקה. העיר מודרנית לחלוטין, נשלטת על ידי חזותם הגבוהה של מגדלי שלש הכנסיות המוכרות של העיר: Grossmnster, St. Peter's,(ובה השעון הענקי) ו Fraumnster, ובה החלונות המצוירים של שאגאל.

כבר בתקופת האבן הייה כאן יישוב על כלונסאות. ההגנה שהעניקו המים, הייתה חביבה על המתיישבים. אח"כ היה כאן כפר קלטי, אבל הרישום ההיסטורי הראשון של שורשי העיר הוא מתקופת הרומים, הוקמה מצודה מעל העיר.במאה השלישית, הגיעה הנצרות אל תושבי העיר, מיקומו של האיזור משך כובשים רבים, ואף הקרולינגים הקימו בה ארמון.
במאה ה9 עלתה חשיבות העיר כאשר לודוויג הקיסר הגרמני, הקים בה ממנזר גדול שצבר הצלחה גודלת. במקביל התארגן בעיר שלטון עצמי בחסות שליטי הארץ. במאה ה12 ציריך קיבלה את עולה של הקיסרות ונכנעה. היא התרחבה בלעה את הכפרים והעירות הסמוכים.
ב1336 ראש העיר חולל מהפך בכך שאפשר לנציגי הגילדות לקחת חלק במועצת העיר וכך בעצם קבע את עתידה כעיר כלכלית מפותחת.
ב1351 הצטרפה לברית ההלווטית, עליה נאלצה להגן בחירוף נפש.
בתחילת המאה ה16 התרחשה מהפכה בעיר. אונרייך צווינגלי, כומר \, התמנה לכהן בקתדראלה של ציריך, מאוחר יותר הוא הפך לאחד מחשובי הפרוטסטנטים, לצידם של לותר וקלווין.
צווינגלי- הטיף להתנתקות הכנסייה מאפיפיורות, הוא סחף את ההמונים, ביטל את פולחן הקדושים, את הנזירות ואת הפרישות, הוא התחתן ברוב עם. במלחמה בין הקנטונים תומכי הקתוליות והפרוטסטנטים, בה הוא נטל חלק ככומר צבאי, הוא נפל בקרב אפל ב1531.
ציריך נשארה פרוטסנטית.
ב1798 נכבשה על ידי צרפת, ותושביה זכו לשוויון זכויות מלא.
בתחילת המאה ה19 מנתה 17.000 תושבים, הוקמה בה האוניברסיטה הגדולה ועוד מוסדות חינוך גבוה, נסלל קו רכבות לבזל ונפתחה הבורסה של ציריך.
לקראת סוף המאה הצטרפו לעיר עד 12 שכונות גדולות. ציריך הפכה להיות הגדולה שבין עיר שוויץ, אך כתר ה"בירה" ניתן לברן דווקא, וציריך נותרה בירה כלכלית בלבד.

רחוב בנהופשרטראסה Bahnhofstrasse
הרחוב המפורסם של העיר, אורכו 1.5 ק"מ, מגיע מהתחנה המרכזית לאגם.
נבנה ב1867, לאחר שנסתמה בעפר "תעלת הצפרדעים" שהייתה במקום, באותה תקופה נהרסה גם תחנת הרכבת הישנה שהייתה עשויה מעץ ונבנתה החדשה, שנחשבת לאחת היפות ביותר באירופה כולה.


גבעת לינדהוף Lindenhof
גן עדן של שלווה באמצע העיר. נוף מרהיב אל העיר העתיקה. כאן גם מתרכזים כל שחקני השח המקומיים. למעשה זהו מקבץ של סלעים. שנמצא על בסיסו של הישוב הקלטי הקדום וכאן הרומאים בנו את תחנת המכס ויותר מאוחר במאה הרביעית כאן היה המבצר. אפשר עדיין לראות שרידי טירה. כיום מקום מפגש ומשחקים.


כנסיית סן פיטר- St. Peter’s
הכנסייה העתיקה של העיר . בה נמצא השעון הגדול ביותר באירופה , בקוטר 8.7 מטר משנת 1534.

קתדרלה פראומונסטר Fraumunster
קתדראלת הנשים, זהו אחד המבנים המעניינים של העיר. כל השנים אם המנזר הייתה כאן אישה וניהלה את הכנסייה. רק לאחר הרפורמציה נכנסו אליה גברים.
הכנסייה שופצה בשנות השלושים של המאה ה18, אולם תווך בסגנון גותי מהמאה ה14.
נקודה יהודית היא הויטראז'ים של מארק שאגל מ1970.

המוזיאון הלאומי השוויצרי- Swiss National Museum
מאחורי תחנת הרכבת, היסטוריית שוויץ ותרבותה.

הקתדראלה הגדולה של ציריך - הסיפור הידוע של ללכת עם הראש מופיע גם כאן. אחרי שנערף ראשם, הם לקחו אותו והלכו איתו מתחת לזרוע עד לגבעה הזו, במקום זה נבנה לאחר שנים בית תפילה לזכרם (לפחות בבודפשט ופריז הראש התגלגל במדרון). הקתדראלה נבנתה ב1100, אך העבודה נמשכה כמה מאות שנים והסתיימה רק ב1480. ב1763 המגדלים המחודדים מעץ נשרפו לחלוטין, והוחלפו בכיפות מתכת ירוקות, גותי מאוחר כמובן.
על שער הכניסה תמונות מחייו של צווינגלי.

בית חרושת לשוקולד Lindt & Sprüngli Chocolate Factory
אחת האטרקציות של העיר, בוודאי עם ילדים. יש שם מוזיאון, אבל גם סרט על יצור השוקולד, אבל הכי טעים זה לטעום דגימות חינם.
נמצא ליד העיר בפרבר Kilchberg.

גן החיות של ציריך
ביתם של כ2000 בעלי חיים מרחבי תבל.