הדנובה שאינה כחולה כל כך

איך אומרים דנובה בכל השפות?
גרמנית- Donau
הונגרית- Duna
רומנית- Dunaj
והמקור לכולם שמו של אל הנהרות הרומאי.
וכל היתר דומות, אפילו בעברית שיש לה נטייה להמציא שמות על בסיס מקורות עלומים שמרו את שמה של הדנובה.
היא נהר השני בגודלו באירופה (אחרי הוולגה) באורך 2850 ק"מ מתחיל ביער השחור סמוך מאד לנהר הריין במקורות הדנובה ומסתיים בשפך הדנובה ברומניה.
היא אחת מדרכי המים היותר חשובות באירופה- היום קצת פחות עקב התפתחות אמצעי תעבורה אחרים. למעשה זהו הנהר היחיד שזורם ממרכז אירופה אל הים השחור.


מסלול הדנובה מחולק בד"כ ל-4 חלקים –
המערבי- מנביעתה ביער השחור עד פסאו על גבול גרמניה/אוסטריה כ560 ק"מ
המרכזי- פסאו- עד וינה 340 ק"מ ונחשב החלק היפה של המסלול
המזרחי- מוינה –ברטיסלבה ועוד כ-300 ק"מ עד בודפשט
האחרון- מבודפשט לאורך 1670 ק"מ עד הדלתה והשפך אל הים השחור


לאורך השנים מאז ימי האימפריה הרומית והכרזתו של טיבריוס על דונאואשינגן כעל מקור נביעת הדנובה, היא שימשה אמצעי תעבורה צבאי בעיקר. דרכה הגיעו השבטים במסגרת נדידת העמים הגדולה ממזרח אירופה אל מרכז האימפריה הרומית.
גם בימי הביניים בהעדר תחבורה יבשתית נאותה עם התפוררות הגשרים והדרכים הרומיות כמו האימפריה כולה, הדנובה, כמו דרכי מים אחרות הפכה להיות נתיב תחבורה צבאי –דרכה הצלבנים שטו לכוון ירושלים (לא את כל הדרך כמובן) ומאוחר יותר דרכה גם הגיעו התורכים בניסיונותיהם במאה ה-17 לכבוש את וינה. הוינאים של היום טוענים כי פעמיים וינה ניצלה מהכיבוש התורכי (לאחרונה 1683) אבל בפעם השלישית היא נכבשה על ידי התורכים (אמירה מהמאה ה-21 המתייחסת לריבוי המהגרים מתורכיה לאוסטריה).

הדנובה שימשה לא פעם גבול טבעי בין ממלכות ובמאה ה-19 הייתה סלע מחלוקת בכינון הסכמי שלום, כי כולם רצו להחזיק בה. במלחמת קרים וחתימת החוזה בסיומה האומות קבעו ועדה שתפקח על השימוש בדנובה והתכוונו בעיקר לפיקוח על החלק המזרחי, השפך של הדנובה. אחרי מלחמת העולם השנייה לא התאפשר יותר הפיקוח בגלל מדיניות ההפרדה ואי שיתוף הפעולה של הסובייטים.
בעשרות השנים האחרונות היו ניסיונות כושלים להטות חלק מהנהר, להקים סכרי ייצור חשמל-אבל אלו לא עלו יפה לא מעט בשל התנגדות הירוקים והצורך בשיתוף פעולה של כמה וכמה מדינות אירופאיות שהדנובה זורמת דרכן.
פרויקט של השנים האחרונות היא תעלת מיין-ריין-דנובה, שיוצרת חיבור מלאכותי אמנם בין הים הצפוני ובין הים השחור.
הדנובה היא מקור המים של ארצות אירופה ובשנים האחרונות מזוהמת מאד. רחוקה מלהיות וואלס הדנובה הכחולה של שטראוס, שהפכה לסמל לאומי אוסטרי.

מסלול הדנובה
מפה נלחצת של האתרים לאורך מסלול הדנובה

היא מתחילה בגרמניה ביער השחור ב דונאואשינגן, ממשיכה דרך שולי הדרך הרומנטית ליד Donauworth אולם ורגנסבורג, דרך פסאו אל Aschach ואל לינץ. החלק היפה שלה עובר בעמק ווכאו ומגיע לוינה.

המסלול ממשיך אל ברטיסלבה בירת סלובקיה, אל בודפשט בירת הונגריה לסרביה אל בלגרד ואל האזור המכונה "שערי הברזל" בגבול רומניה וסרביה ממשיכה - לרומניה אל Balta Borcea הביצה ואל הדלתה ונשפכת אל הים השחור.