ברטאן Bretagne

ברטאן או כפי שהיא נקראת בהיגוי האנגלי-בריטני, נמצאת בחלקה הצפוני של צרפת. צפונית מערבית לפריז. בין תעלת לה מאנש והמפרץ הבסקי, מערבית לנורמנדי. אחד מחבלי הארץ היפים ביותר בצרפת, אם לא באירופה כולה. הנוף לעיתים ממש עוצר נשימה.
החופים הקסומים, מזג האוויר הלח כל השנה, כפרי הדייגים, החופים הסלעיים הפראיים והשפה הברטונית העתיקה, כל אלו עושים את ברטאן יעד תיירותי מחשובים בצרפת.
ברטאן מחולקת ל4 חבלים. עיר הבירה של מחוז ברטאן היא רן.
השפה הברטונית, היא ניב גאלי עתיק, מדברים בו כיום "רק" כמיליון איש. השפה דומה מאד לוולשית, סקוטית ואירית. חופי ברטאן מוקפים באיים מקסימים. בגלל תופעת הגאות והשפל כדאי לבדוק את מועדי הגאות בכל יציאה אל האיים. אחת הפעילויות המומלצות בזמן הגאות היא צלילה ליד האיים.
בברטאן מספר חופי רחצה, בעיקר באיזור סן מאלו ושפך הלואר.


בגלל הנתק התרבותי בין תושבי ברטאן והצרפתים –הפרנקים, נוצרו מסורות מקומיות, חצי דתיות, חגיגות שנתיות, חגיגות פולקלוריסטיות, בהן מוסיקה ריקודים מסורתיים, החגיגות הדתיות למחצה נקראות פארדנס Pardons החגגות באופן המסורתי מזה מאות שנים, עם אותן תלבושות עתיקות, ריקודים ושירים קלטיים.
אנשי ברטאן ידועים כאנשים קשיי יום, דייגים ואנשי ים מימים ימימה.לבקר בברטאן משמעותו, לאכול הרבה מאכלי ים ודגים. מפורסם שוק הצדפות בקנקל.
לא משנה לאן תסעו בברטאן, תמיד יש מקומות מקסימים ללון בהם, בבתים פרטים וטירות. ותמיד נמצאים בתי קפה חביבים, המגישים את המאכל הברטאני המקומי, קרפים ממולאים בנקניק חזיר (האם), פטריות או גבינה או אחרים מתוקים עם שוקולד, גבינה, ריבה או פירות.
בשנים 3500 -1800 לפני הספירה(!) בנו המתיישבים הקדומים בקרנק את אתרי האבן. מאוחר יותר התיישבו הקלטים, וכמו מרבית אירופה נכבשו בשנת 58 לפנה"ס על ידי יוליוס קיסר. האנגלו-סקסונים פלשו לאנגליה במאה השישית לאחר התמוטטות האימפריה הרומית. פלישתם הביאה לנדודי הקלטים שגרו בבריטניה מעבר לים,אל חופי צרפת. המתיישבים החדשים הביאו איתם את השפה ואת המסורת הברטונית. במאה התשיעית, ברטאן הפכה לדוכסות וקיבלה את זכויותיה ועצמאותה מהשליטים הקרולינגים. עיר הבירה הייתה מאז ועד היום, רן. במשך 4 המאות הבאות ברטאן הייתה בין האנגלים לצרפתים וסבלה מהתקפות שני הצדדים. במאה ה-15, ברטאן הפכה מקורבת יותר לצרפת, בגלל נישואיה של אן מברטאן לשני מלכי צרפת. ב1532 ברטאן התמזגה עם צרפת.
בביקור בברטאן קחו את הזמן שלכם (וגם מעיל נגד הרוח) בקרו בעיירות הקטנות כמו דינאר או דינאן, בערים מרשימות כמו ננט, בחופים מפרץ מורביאן סחופי הרוחות, באיים, הציצו לצוקים וציפורים בשבעת האיים, תנשמו את המלוח של המים בברסט והכירו את הברטונים במיטבם בקוומפר.

מידע רב נוסף תוכלו למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"
בעיניי-אחד החבלים הקסומים של צרפת שטרם התמסחר ועדיין לא איבד את החן האמיתי שלו.