ריינלנד-פלטינט Rhineland-Palatinate


נפה גדולה למדי המכילה 4 מיליון תושבים. חוברה לה יחד רק לאחר מלחמת העולם השנייה. אין לה היסטוריה כממלכה או דוכסות והיא למעשה תרכובת של כמה מחוזות יחד. בירתה מיינץ. עריה אינן גדולות אבל עם רקע היסטורי מכובד וראויות לביקור ובמיוחד לנו היהודים- יש "שורשים יהודיים" באזור.
קובץ שלש קהילות, נקראו קהילות השום –על שם שפייר, ורמס ומיינץ בהן היו בתי מדרש, וישיבות גדלו חכמי תורה בהם למד למשל רש"י. למרות שנפגעו במסע הצלב הראשון בסוף המאה ה-11, הצליחו להשתקם ולהקים תרבות רוחנית יהודית עשירה, את שייריה הבודדים ניתן לבקר גם כיום.
אבל לא רק את רש"י אפשר לבקר כאן, לערי החבל יש עוד אישים להתגאות בהם החל מגוטנברג ממציא הדפוס שנולד במיינץ או קרל מרקס שנולד בטרייר, העיר העתיקה מתקופת הרומאים ויש בה יותר עתיקות רומאיות מכל עיר גרמנית אחרת.
הנפה היא אחת היותר מתויירות בגרמניה, לא פלא כי נהר המוזל הזורם מלוקסמבורג לאורכה של הנפה דרך עריה היפות טרייר וקובלנץ ומהווה את עמק נהר המוזל המתחבר אל עמק נהר הריין ויוצר חיבור מרתק של חבל ארץ מלא טירות, כרמים, ייקבים ושווה ביקור לכמה וכמה ימים טובים של מסלול דרך היין של עמק הריין,
ולמעמיקים דרומה גם מסלול דרך המוזל היפיפה.