לורנצו הנהדר Lorenzo il Magnifico

חי בשנים 1449-1492

היה נכדו של קוזימו הזקן, הצליח ליצור שלום בין פירנצה ורבות משכנותיה. איש תרבות חובב טקסטים עתיקים, כותב שירה, אוסף אומנות, איש אמנות אמיתי. תמך באומנים רבים כמו לאונרדו דה וינצ'י, דונטלו,  בוטיצ'לי.

אביו  פיירו קוזימו דה מדיצ'י , נפטר ב1469, ,הוא ואחיו ג'וליאנו חלקו את השלטון וההשפעה בעיר. בתור סנובים מוכרים ובעלי ממון,לא היו צריכים את התואר "שליט" או" אציל" כדי לנהל את העיר.

השלטון שלהם לא נמשך לאורך זמן כי ב1478 משפחה מתנגדת להם (משפחת פאצי) נתמכה על ידי פיזה והאפיפיור במגמה לסלק את משפחת מדיצ'י שלחו שכירי חרב וכאשר שני האחים היו בתפילה בקתדראלה של פירנצה הצליחו להרוג את ג'וליאנו ואילו לורנצו נמלט.

מעניין כי ההשתלטות הזו לא הייתה לרוחם של תושבי פירנצה, ואלו הרגו את הבישוף של פיזה שהנהיג את הקשר.(וגם מייד ביצעו לינץ' ברוצחים).

האפיפיור לא מת על התוצאות של ההפיכה הכושלת, הוא החרים את לורנצו, את הרכוש של המשפחה (כן, הוא יכול היה לעשות את זה) וכאשר התושבים של פירנצה המשיכו לתמוך בלורנצו המודח, הוא הטיל חרם כלכלי ודתי על העיר. כאשר האפיפיור ראה שתושבי העיר עקשניים יותר ממנו הוא חבר למלך נפולי כדי לכבוש את העיר בכוח. בינתיים לורנצו שהיה חכם מספיק ,הפליג לנפולי ,נפגש עם המלך ויצר ברית שלום –מעשה שעמד לזכותו לאורך ההיסטוריה של העיר  וזיכה אותו בהרבה קרדיט.

מי ששלט בעיר באותה עת היה הנזיר הקנאי סבונרולה בחסות הכנסייה הרומית.

ב1512 חזר בית מדיצ'י לשלוט לאחר שכוחות האפיפיור בסיוע צבא ספרד סייעו להם .(צבא שכירים בשני המקרים)

נטייתו להשכין שלום הייתה קו בולט במדיניותו, הוא המשיך בדרכו של הסבא למנוע מממלכות אירופאיות להשתלט על ערי המדינה באיטליה ולשמור על שיווי המשקל הפוליטי בין הערים השונות באיטליה.

לקראת סוף חייו התעוררה בעיר בעיה חדשה, הכומר הקנאי  סבונרולה (שלט בעיר 1498-1492 ) שהתנגד ללורנצו בעיקר בגלל התנהגותו ה"לא נוצרית" ותמיכתו בתפיסת החיים של הרנסאנס.

חייבת לציין שיחד עם הצלחותיו המדיניות ,תרבותיות הכלכלה הייתה "על הפנים" והרבה מרכוש המשפחה שנצבר במשך שנים ירד לטמיון ,בנקים התמוטטו והוא אפילו גנב ומעל בכספי העיר כדי להמשיך לקיים את הבנקים המשפחתיים., מעילות שבימינו היה מבלה בגינן שנים טובות בבית הכלא. נולדו לו שלשה ילדים- השלישי מהם היה האפיפיור ליאו העשירי. בן אחיו ג'וליאנו שנרצח בקתדראלה אומץ על ידו והפך לאפיפיור קלמנס השמיני.