נפת טיצינו Ticino


הנפה השוויצרית הדרומית ביותר הוא הקנטון האחרון שחובר לפדרציה השוויצרית רק במאה ה19, קודם היה שייך למילאנו. היא נקראת גם "שוויץ האיטלקית" היא למעשה מעין מובלעת גיאוגרפית לתוך איטליה. השפה הרשמית היא איטלקית, הבנייה איטלקית האוכל איטלקי ו... אפילו השם בשוויץ דוברת גרמנית הוא טיסין Ticin, אבל תושבי האזור קוראים לו בשפה מתגלגלת טיצ'יאנו (Ticino) ובכל מקרה זה על שמו של יובלו של נהר פו הזורם כאן.
הקנטון הוא תערובת מקסימה של מסורת שוויצרית וסגנון חיים איטלקי. האקלים ממוזג, האביב מגיע מוקדם והסתיו נמשך מאוחר יותר מאשר יתר שוויץ. שני אגמים בתחום הקנטון, שניהם משותפים גם לאיטליה אגם לוגאנו ואגם מאג'ורה.
הקנטון היה מיושב בעבר הרחוק על ידי שבטים קלטיים, ומאוחר יותר בתקופת האימפריה הרומית הוא היה חלק ממנה. עם נפילתה, כמו יתר אירופה הוא התחלק בין השבטים הפולשים במסגרת נדידת העמים הגדולה.
במאה ה-12 האזור היה שטח שעליו נלחמו הדוכסים ממילאנו מחד וקומו מאידך, מי שניצח היו דוכסי ויסקונטי ממילאנו אבל לא לאורך זמן. החל מהמאה ה-15 סופח לקונפדרציה של הקנטונים השוויצרים, בהדרגה עיר אחרי עיר. למעשה רק אחרי כיבושי נפוליון הוא הוכרז כקנטון אחד (צירוף של שניים לוגאנו ובלינצונה) בדומה לשטחו היום ובלינצונה כעיר הבירה שלו.

הנפה

אל בליצונה מתנקזת התחבורה דרך המנהרות האלפיניות כמו סנט גוטהרד, או מעבר סימפלון, אבל הערים לחופי האגם יפות לבילוי ונופש הן לוגאנו, לוקראנו ואסקונה.
לא רק ערים ועיירות אלא גם הרים כמו מונטה תמארו ומונטה ברה הסמוכים ללוגאנו, כפרי דייגים, פארק בוטני, פארק מינאטורות, מפעל שוקולד
אין ספור מסלולי הליכה וטבע, שניים מהמסלולים- קניונים המוכרים יותר הם העמק המכושף- Valle Maggia
ועמק וורוסקה ובו הסכר בו קופצים אל המים אמיצים נוסח ג'יימס בונד


מסלולי רפטינג, מגלשות הרים ופעילות שעשועים ימית


מתלבטים מה עדיף?
כמה ימים להשקיע באזור? האם מתאים עם מתבגרים? איפה עדיף ללון? לאיזה אזור כדאי לצרף את הביקור כאן?
אשמח לתת ייעוץ