שלזוויג הולשטיין Schleswig-Holstein


שלזוויג הולשטיין היא הנפה הצפון מערבית ביותר של גרמניה, יחד עם Mecklenburg-Vorpommern משלימות את רצועת החוף הצפונית. היא הנפה הגרמנית היחידה הגובלת בדנמרק. בשלזוויג מתגוררים קצת פריזיים(רובם גרים בצפון הולנד) וקצת דנים, והרוב-גרמנים פרוטסטנטים ברובם. יחד עם זאת בגלל קיום המיעוטים הנ"ל שתי השפות פריזית ודנית הן שפות רשמיות כמו הגרמנית כאן.

למעשה השם של הנפה עתיק יומין ובעברו הכיל חלקים מדרום חצי האי יוטלנד בדנמרק (בין הים הבלטי והים הצפוני). הדוכסות של הולשטיין כללה את החלק הדרומי של שלזוויג הולשטיין ועד הערים של ברית הנסה כמו לובק, עיר קולטת פליטים ובה התרחש בסוף שנות ה-90 פיגוע טרור נגד אוכלוסיית הפליטים של העיר. העיר הייתה משמעותית מאד בימי הביניים,והייתה השנייה בחשיבותה וגודלה אחרי קלן. עם הזמן איבדה מחשיבותה אבל לא איבדה מחינה ויופייה ושווה ביקור.
החל מ1920 עם תבוסת גרמניה בתום מלחמת העולם הראשונה השטחים של הדוכסות התפוררו וחלקם הצפוני דרום יוטלנד עבר לדנמרק. הנפה גובלת בדנמרק בצפון ובים הצפוני במערב. במזרח בשכנתה הנפה מקלבורג-פומרניה, בדרומה בנפות סקסוניה תחתית והמבורג (מעמד של עיר –נפה עצמאית) עיר הבירה של הנפה היא קייל Kiel


פארק הטבע הגדול ביותר במרכז אירופה נמצא כאן Nationalpark Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer
חופו של הים הבלטי משובץ במפרצי פיורדים וצוקים יפים, הגבעות משלימות את התמונה בחלק המזרחי של הנפה ונקראות הולשטין השוויצרית Holsteinische Schweiz, מהוות יעד טיולים מבוקש מאד. חצי האי פרהאם נגיש מאד גם משלזוויג וגם מלובק ושופע אטרקציות לילדים. הנהר הזורם בתחומי הנפה חוץ מהאלבה הוא אידר, ודרך המים המפורסמת של תעלת קייל המחברת את הים הצפוני עם הים הבלטי.
הנפה גדולה מאד ומחולקת לעוד 11 אזורי משנה ועוד 4 אזורים עירוניים.

מתלבטים איך ומה ,האם לצרף לביקור בברלין, אולי לטיול בדנמרק?
ניתן לפנות לייעוץ