ההיסטוריה של גרמניה מתחילה עוד בפרה- היסטוריה.

במאה ה1 לפני הספירה הגיעו הרומאים, אבל הכיבוש לא הלך להם בקלות לאור התנגדות חלק מהשבטים הטבטוניים המקומיים.בסופו של דבר הנהרות החוצים את גרמניה היוו את קו הגבול בין האימפריה הרומית מדרום ובין השבטים הגרמניים מצפון.השבטים הגרמניים מתחתנים בינם לבין עצמם,נלחמים, כובשים וגם נכנעים ובסופו של דבר נוצרים שבטים אחרים לגמרי.

שבטים אלו- השבטים שהובילו את נדידת העמים הגדולה האירופאית, נלחמו ברומאים, והחל מהמאה ה-3 לספירה החלו לדחוק את הרומאים דרומה .

את שנת 481 נהוג לציין כתחילתה של הממלכה הפרנקית

 (שרדה כ-400 שנה).

המלך קלוביס , התנצר באופן אישי, וגם התחיל תהליך של התנצרות של כל האזורים בשליטתו או כיבושו.

שיא ממלכת הפרנקים, היה במאה ה-8 וכולל את המדינות גרמניה,צרפת,חלקים מאיטליה,ושוויץ של ימינו.

במאה ה-9 התפוררה ממלכת הפרנקים- עם חלוקת הממלכה בין שלשת נכדיו של קרל הגדול (שרלמאן).החל מ843 החלק המזרחי(פחות או יותר גרמניה של ימינו) היה משטר של דוכסים ונסיכויות.

במאה ה-10 הומלך דוכס סכסוניה בתור מלך גרמניה, הוא בהחלט הגביל את כוחם של הדוכסים המקומיים וכבש לא מעט חלקים של צרפת(חבל לוריין למשל).

אבל את המהפך המשמעותי במעמדה של גרמניה התחולל בימיו של בנו, אוטו הגדול, שהצליח לכבוש לא מעט חלקים נוספים של אירופה ואף הוכתר כ"קיסר רומי הקדושה"

האימפריה הרומית הקדושה בראשות קיסר גרמני שרדה באופן דומה עד ראשית המאה ה-17.

הסתבכות קלה הייתה במאה ה-11 ,כאשר הקיסר "ציפצף" על האפיפיור, והאחרון גרם לו להגיע עד אליו בקנוסה שבאלפים, ולהתחנן לסליחתו.

בראשית המאה ה-12 נהרג פרדיריך ברברוסה,

 שנחשב לקיסר הגרמני החזק ביותר במהלך מסע צלב שהוביל (מסע הצלב השלישי).

במהלך מחצית השנייה של ימי הביניים מתפתחות בריתות מסחריות, הידועה בהן "ברית ערי ההנסה" הצפונית המאפשרת מסחר ימי והתעשרות. בעקבות המסחר מתפתחות הערים ומעמד הסוחרים הופך להיות משמעותי(ועשיר).

במאה ה-14 ,מגיפת דבר נוראית מכלה שליש מתושבי גרמניה.

1356 חוק בולת הזהב קובע כי מלכי גרמניה יבחרו על ידי אסיפה לאומית של נסיכים אלקטורים.

על גרמניה משתלט בית האבסבורג והוא יהיה השליט משך 400 שנה הבאות.

המאות ה15-16 ידועות כשנים של מלחמות הדת. החל מפרסום "95 העיקרים" של מרטין לותר (1517)

וכלה בהתנתקות הפרוטסטנטיים מהכנסייה הקתולית ומלחמת שלושים השנה שגובה מחיר עצום של כשליש מתושבי גרמניה רבתי (התייחסותי כאן לכל השטח בשלטון הגרמני- מדובר על הרג של 20 מליון נפש).

התוצאה של מלחמת שלושים השנה הייתה אפשרות לבחור בדת הקתולית או הפרוטסטנטית ,אבל יחד עם זאת התפוררות הממלכה. 300 נסיכים במעין "ערי מדינה" בדומה לאיטליה של אותה עת.

בראשית המאה ה-18 הוכתר פרדריך הראשון למלך , ומאז פרוסיה היא "בעלת הבית" של גרמניה

ואכן עם התפוררות הריבונות של בית האבסבורג הגיע נפוליון

 ששמח על המציאה וכבש את אירופה בכללותה במהירות רבה. רק פרוסיה היוותה לו קושי, וזו גם המדינה שהובילה את ההתנגדות לנפוליון וניצחון עליו בקרב ווטרלו הידוע ליד בריסל, מאוחר יותר ב"סיבוב שני" בקרב לייפציג סתמה פרוסיה את הגולל על שאיפותיו של נפוליון.

תבוסתו של נפוליון הובילה לקונגרס וינה ב1815 , ושיחזור "אירופה של פעם"

זו הייתה פרוסיה בראשותו של ביסמארק

 

שסיפחה אליה חלקים רבים מגרמניה,הובילה את מלחמת פרוסיה-צרפת וניצחה את צרפת(כיבוש אלזאס לוריין) ב1871 ומצעד ניצחון גדול ברחובות פאריז.

המלך הפרוסי,הוכתר לקיסר –קייזר , וילהלם הראשון.וגרמניה הפכה למעצמה אירופאית משמעותית.

התקופה מעוררת לא מעט רגשות לאומניים, בגרמניה כמו ביתר אירופה.

ביסמרק ,שליט הברזל של שני עשורים –מודח ב1890 על ידי וילהלם השני

 

,מה שלא מונע את השתלשלות העניינים המובילה למלחמת העולם הראשונה.

מלחמת העולם הראשונה בין השנים 1914-1918 ברית של גרמניה- אוסטרו-הונגריה,תורכיה כנגד צרפת,אנגלית,רוסיה ,איטליה ואחרים.

גרמניה נגררת למלחמת חפירות מתמשכת , מותשת ממנה ומהמלחמה בחורף הרוסי ונכנעת.

קיסר גרמניה, ווילהלם השני מאבד את הכתר וזהו סופה של המלוכה בגרמניה

הפסדה הצורב של גרמניה במלחמת העולם הראשונה, חוזה הכניעה שנחתם בוורסאי , כופה על גרמניה הפסד של שטחים באירופה , קולוניות מחוץ לאירופה והרבה כסף תשלום פיצויים למדינות שניצחו.

אחרי המלחמה מוקמת רפובליקת ווימאר .

מהומות רבות בגרמניה ,בעיקר בערים המובילות, התנגדות לקומוניסטים ואפילו רצח פעילים קומוניסטים. במקביל למפלגה הקומוניסטית נוסדת המפלגה הנציונל סוציאליסטית. הלאומנים בגרמניה לא מסוגלים להתמודד עם ההשפלה של חוזה וורסאי , מאשימים את הקומוניסטים ואת היהודים בסיבות לכניעה. השלטון מאד לא יציב .ניסיונות הפיכה כולל זה של היטלר (הפוטש במינכן בבית הבירה ב1923)

המשבר הכלכלי העולמי ב1929 דירדר את המצב שהחל להתייצב בחסות ראש הממשלה שטרזמן. כל אלו גרמו לעליית המפלגה הנאצית לשלטון ומוקם הרייך השלישי בראשות היטלר (1933-1945).

 

עליית הנאצים לשלטון הפכה את גרמניה עד מהרה מדמוקרטיה לדיקטטורה המחסלת את מתנגדי השלטון.

אחד המעשים הראשוניים של היטלר היה לבטל את חוזה וורסאי, וחידוש תעשיית הנשק הגרמנית. חידוש התעשייה יצר מקורות עבודה והפסקת האבטלה. במקביל החל עם חוקי נירנברג, חוקים גזעניים, והחרמת הרכוש היהודי. כל אלו התעצמו והגיעו להקצנה בליל הבדולח (1938).

מדינות המערב מנסות למנוע את ההתדרדרות למלחמה ובוועידת מינכן הן מנסות לפייס אותו ומאפשרות לו את כיבוש צ'כוסלובקיה. עד מהרה הוא מספח גם את אוסטריה לגבולותיו.

מלחמת העולם השנייה 1939 נחשבת כנקודת הפתיחה של המלחמה עם פלישתה של גרמניה לפולין.

מייד לאחר מכן ב1940 גרמניה כובשת את דנמרק ונורווגיה ,הולנד בלגיה וצרפת ומתחילה את הבליץ על לונדון. שנה לאחר מכן התיאבון גדל וב1941 גרמניה פולשת לברית המועצות.

אבל כאן הייתה נקודת המפנה ,ארצות הברית הצטרפה לכוחות הברית.

בסוף 1942 הגרמנים נעצרים בשתי חזיתות משמעותיות סטלינגרד ואל עלמיין.הצבא הגרמני נסוג לאחור.

בגרמניה תחילה ובשטחים הכבושים לאחר מכן גרמניה הנאצית עוסקת במקביל ללחימה בהשמדה המונית של יהדות אירופה .

ב1945 בנות הברית מצליחות לכבוש את גרמניה, שנכנעת .

במלחמת העולם השנייה נהרגו מעל 40 מיליון איש.

מתוכם 6 מיליון יהודים שנטבחו במחנות הריכוז וההשמדה.

אחרי המלחמה גרמניה חולקה בין בנות הברית- את החלקים המערבים קיבלו בריטניה, ארה"ב וצרפת ויצרו ממנה את "גרמניה המערבית" ואילו החלק המזרחי הפך ל"רפובליקה הדמוקרטית הגרמנית" כ-10 מיליון נפש גורשו /ברחו ממדינות הכיבוש במזרח אירופה לשטחה של גרמניה .

ברלין בירת המדינה חולקה לשניים. ארצות הברית מקימה את "תוכנית מרשל" שעוזרת למערב גרמניה כלכלית במידה משמעותית, רבים מתושבי מזרח גרמניה עוברים למערבה, ואז לאחר המצור הסובייטי על ברלין (1948) בו האמריקאים הצניחו מזון לתושבי העיר.

ב1952 נחתם הסכם השילומים בין גרמניה ומדינת ישראל .

1955 מערב גרמניה הורשתה להצטרף לברית נאט"ו ואילו המזרחית מצטרפת לברית וורשה

ב1961 נבנתה חומת ברלין לאחר שמספר הבורחים מברלין המזרחית למערבה עלה על 300.000 איש.

בסופן של שנות השישים תסיסה חברתית במערב גרמניה ,הפגנות צעירים וסטודנטים כמו במדינות אחרות באירופה (דני האדום בפריז ואחרים) .

ב1972 הוחלט לערוך את האולימפיאדה במינכן.

הראשונה לאחר מלחמת העולם השנייה. במהלך האולימפיאדה נרצחים 11 ספורטאים ישראלים – הטבח במינכן. אלו שנים של צמיחת ארגוני טרור בגרמניה והמוכר ביותר הוא כנופיית באדר מיינהוף .

בסוף 1989 הורסים את חומת ברלין וזהו הסמל לנפילת הקומוניזם.

לגרמניה של היום יש בעיות . לא אלו שצפו להן, האופוריה של האיחוד מחדש שככה, יש ניכור לא מועט בין שני הצדדים של גרמניה, אבל הבעיה המרכזית של גרמניה היא המהגרים (פליטים מיוגוסלביה, מהגרים מטורקיה ואחרים) שהופכים להיות מטרה להתקפות לאומנים-גזעניים.