דולמיטים- נפת טרנטינו- אלטו אדיג'ה (או דרום טירול)

הנפה מורכבת מ2 מחוזות: טרנטינו- שנקרא גם סוד-טירול (דרום טירול) ובירתו בולצאנו ומחוז טרנטו הדרומי לו ובירתו טרנטו.
למעשה האזור היה בשליטתה של האימפריה האוסטרו הונגרית עד כינונה של איטליה ואת רוב שטחו מכסה רכס ההרים העצום-הרי הדולמיטים.
באחת הערים נתקלתי בבית העירייה המכונה rathouse monicipali רטהאוס- מגרמנית ומוניצפילי-מאיטלקית.

למעשה חלקים נרחבים בחבל זה היו שייכים לאוסטריה (דרום טירול) עד תום מלחמת העולם השנייה. יש להבחין בין שתי הנפות טרנטו (איטלקית, דרומית יותר, שסופחה בכוח לקיסרות האוסטרו הונגרית) ואלטו אדג'ה הצפוני-"דרום טירול" בכינוי אחר, המעיד על ההשתייכות הרגשית.

מה יש בדולמיטים?
רכס הרים שייך לרכסי האלפים. הרים גבוהים ומרשימים ולצידם עמקים. אגמים, מעברי הרים, כפרים ועיירות כמו מציורי גלויות ושלג שנשאר עד הקיץ על הפסגות.
מקובל לחלק את הדולמיטים לדולמיטים מערביים ודולמיטים מזרחים- כאשר קו הגבול בין החלקים הוא אזור עמק בדיה.
ערים מרכזיות: טרנטו, בולצאנו ומראנו.
האזור קלאסי למסלולי הליכה באורך משתנה (מטראק של מספר ימים ועד טיול רגלי קצר) לטיולי אופניים, ויתר סוגי ספורט (גלשני רוח וכו').
אזור הדולמיטים מתאים לחובבי הרים, עמקים, כבישים מתפתלים, אגמים והרבה טבע. הערים והעיירות אינן מיטב הטיול ברכס זה.
שטח הדולמיטים גדול מאד, קשה לטייל ברצינות בכמה ימים בדולמיטים כולם, ולכן אפשר לעשות טיול "טעימות" של מיטב האתרים של הדולמיטים או לבחור להתמקד באחד הרכסים, עמקים ושם לבלות את החופשה.

אם אתם חובבי מוזיקה קלאסית, מאהלר במיוחד, העיר שלכם היא דוביאקו שנקראת גם טובלאך, בה התגורר המלחין בחודשי הקיץ, שם הלחין רבות מיצירותיו והעיר מכירה לו תודה. מדי שנה מתקיים כאן פסטיבל מאהלר.
אגב- שני פרטים שחשוב לדעת חוץ מזה שמאהלר היה יהודי ואשתו, אלמה, הייתה משאת נפשם של רבים (והרכילות מספרת שכאן ניהלה רומנים רבים בעודו מלחין את יצירותיו והיא משתעממת). פרט לפסטיבל המתקיים ביולי-אוגוסט, שוחזר צריף הנופש שלו ובכלל העיירה "סובבת" את דמותו.

אגמים רבים כמו טובל, מולבנו (ליד טרנטו באזור המערבי- שמורת ברנטה) או קארזה (ליד נובה לבנטה לא רחוק מבולצאנו).

פסגות ההרים כמו המרמולדה מעוררות השתאות, מעברי ההרים (מעבר סלה, פורדויו, ארבה, סן מרטיני ואחרים) עם כבישים צרים ומתפתלים בסיבובים ונופים…. וסתם עיירות מתוקות להפליא הפרושות לאורך הדרך כמו סלבה די וואל גארדנה, אורטיזי וסנט כריסטיאנה,
אבל אפשר גם לכוונים אחרים כמו עמק וונוסטה המוביל למעבר סטביליו והשמורה, או עמק פונה Val di Funes.

בקיצור אפשר לטייל שלשה ימים מקוצרים ומתומצתים,
ואפשר שבוע-שבועיים וגם יותר.
באיזו עונה עדיף? האם מתאים למשפחות שאינן מטיבות לכת? מהן האטרקציות לילדים? איפה כדאי להתמקם? איך מתכננים את המסלול ? ניתן לפנות ליונית