קנטון ברן Bern

Bernese Oberland ברנר אוברלנד


הקנטון השני בגודלו בשוויץ אבל הוא הקנטון הכי מבוקר הן בחורף והן בקיץ, חלק משמעותי מאתרי התיירות הקלאסיים נמצא כאן באלפים הברניניים (האלפים של ברן) ולכן הלינה באזור זה ל"טיול כוכב" היא הנכונה יותר.
לא לסבך אתכם למרות ששם החבל הוא "ברן עילית" ברנר אוברלנד - העיר ברן לא שייכת לחבל זה אלא לחבל "ברן התיכונה" (ברנר מיטוולד).
בצפונו הוא גובל בקנטונים יורה (ז'ורה) וזולתורן, במערבו בקנטון נאשטל וואו(ד) ופריבור(ג), בדרומו בקנטון וואלה ובמזרח בקנטון לוצרן והקנטונים הקטנים הסמוכים לו.
הנהר המרכזי החוצה אותו-נהר הארה על כל יובליו.
הקנטון הוא תרכובת של קנטונים שונים שהתפרקו והתחברו במהלך השנים, הוא מורכב למעשה מכיבושים או רכישה של שטחי אדמה שהצטרפו לקנטון ברן החל מהמאה ה-14. עם השנים היו מחוזות שנוספו/נגרעו מהקנטון, התפצלויות וחיבורים שונים שמעניינים רק את מי שממש חשוב לו לדעת את התפתחות הפדרציה של הקנטונים, הפרישה של החבלים הצרפתיים וכיוצא בזה. רוב תושבי הקנטון דוברי גרמנית קרוב ל85% כך שדוברי הצרפתית מעטים ומתגוררים בקרבת קנטון ז'ורה בצפון הנפה.

אזור האלפים הברניניים הם מיטב הטיול של שוויץ, כאן נמצאות פסגות ההרים הגבוהים.
החל מיונגפראו, ואחיה אייגר ומונך ואחרות מבוקרות תדירות כמו שילטהורן וטיטליס (שייך לנפה אחרת אבל מתחבר "טבעית" למסלול טיול באלפים הברניניים)
מפלי מים מרהיבים כמו מפלי ארה שלוכט, מפלי טרומבלך (הספירליים), מפלי רייכנבך, מפלי גיסבך.
מסלולי נסיעה מרתקים בין הרים ובין סלעים, בין אם מדובר ב"סתם" נסיעה לחופי אגם ברינץ או אגם טון המתחברים ביניהם בעיירה המלבבת אינטרלקן, או הטירה המלבבת בעיירה אוברהפן, מערת סנט בוטרוס, המוזיאון הפתוח ליד ברינץ, או אם מדובר ביום טיול נסיעה במסלול שלשת המעברים, או נסיעה ברכבת שיניים אל פסגת רותורן מעל ברינץ או רכבת שיניים בזווית מאיימת מעל מייארגן.
כמובן שלא רק מכוניות, רכבות אלא אפשרות לשוט בכל אופציות השיט האפשרי, לעסוק בספורט אתגרי, לטפס בפארקי חבלים, לגלוש במגלשות הרים, וללכת ברגל אין ספור מסלולי הליכה קצרים, ארוכים מותאמים למיטבי לכת, למשפחות, עם סיפורי "עלילה" במסלול הטיול (גמדים, דמויות ספרותיות) או סתם כדי לקטוף פטריות ולהציץ בגזעי עצים מפוסלים.

Bernese Mittelland
החלק הצפוני יותר הכולל את העיר ברן וסביבתה השם משמעותו הארץ התיכונה של ברן והוא חלק מישורי יחסית לאוברלנד – שזהו החלק העילי הגבוה (אלפים) בחלק זה שהוא המאוכלס ביותר בשוויץ דלילת האוכלוסייה נמצאת העיר ברן וסמוכים לה קנטונים "עירוניים" כמו זולתורן וארגאו.


מתלבטים היכן לטייל? מה מתאים לטיול משפחתי ומה פחות? איפה חשים את מיטב האלפים הברניניים, האם כדאי לצרף את לוצרן? עם מה ניתן/כדאי לשלב אותה? האם מתאימה בתור יעד ללינת "כוכב"? מה מצרפים למה? איך לא חוזרים על אתרים זהים/דומים? מהו המיטב? מה מתאים יותר לחובבי טבע ומה לחובבי הרפתקאות? מוזמנים ליצור קשר עם יונית.