רומא


הפתגם הידוע "כל הדרכים מובילות לרומא" היה נכון בתקופה הרומית, מבחינה תחבורתית והיותה מרכז שלטוני, מאז לאורך מרבית ההיסטוריה של התרבות המערבית, רומא כמרכז תרבותי אומנותי ודתי.
עד היום רומא נשארה בית האוצרות הגדול של ההיסטוריה האמנותית. בעיר עצמה מעל שני מליון מוצגי אמנות ותרבות, היא כולה מוזיאון פתוח אחד גדול, כאשר תקופות נושקות זו לזו בבלגאן שצריך להתמצא בו.
בתחילת ימיה רומא נוצרה על שבע הגבעות, הקיימות עד היום. האגדה מספרת על אישה שילדה תאומים שאביהם היה האל מארס, היא נטשה אותם (ספור ארוך ומיתולוגי לסיבות ולרקע) והם נסחפו על פני נהר הטיבר, למרגלות גבעת הפלטין, נמצאו על ידי זאבה שהניקה אותם אח"כ הספור הוא על רומלוס, אחד מהתאומים שתחם את גדול היישוב בחריש, ואחיו, רמוס שהתלוצץ (או שלא) ועבר את הקו, לכן רומלוס הרג את רמוס (יחי ספור קין והבל). הוא הושיב על הגבעה לוחמים פרועים וחטף עבורם נשים (סביניות), כאן היו המלכים הראשונים, עד שהגיעו האטרוסקים.
רומא של יוליוס קיסר אחוז השאפתנות, של אוגוסטוס שבנה את העיר, של הקיסרים המטורפים כמו קליגולה ונירון.
רומא שהתפוררה עם חיסול האימפריה ובמקביל הצמיחה בעיר את הדת הנוצרית, את האפיפיור ואת כל הממסד הדתי-קתולי.
אותה רומא דתית, היא שהצמיחה את הדרישות ליצירות אמנות מופלאות ואפשרה כלכלית את פריחת אמני הרנסנס ששינה את פני התרבות המערבית.
רומא של צמיחת הלאומיות האיטלקית אחרי נסיגתו של נפוליון. כאשר גריבלדי איש הדרום ומלכי פיימונט לא חשבו בכלל למקם את עיר הבירה ברומא,אבל הלחץ הציבורי והפופולאריות שלה ,עשו את שלהם, והעיר הוכרזה כבירתה של איטליה המאוחדת.
זוהי אותה רומא של הדוצ'ה מוסוליני שנוכל לשתות קפה תחת מרפסתו. בפיאצה וונציה, של הכניעה המבישה במלחמת העולם השנייה והצמיחה הכלכלית ההדרגתית אחריה.

פעם מרכזה של העיר היה פורו רומנו, מאז זרמו מים רבים בטיבר, ומרכזה כיום נדד אל פיאצה אספנה או פיאצה וונציה הנמצאת בצומת ארבעת הרחובות המחלקים את רומא לארבעה אזורים. אני אציין את האזורים המקובלים ביותר-
סנטרו סטוריקו- המרכז העתיק- אזור הפורומים , ויש כמה פורומים (פורום אוגוסטוס, פורום אימפריאלי , פורום טריאנוס והמוכר מכולם פורו רומנו הנמצא בסמוך לקוליסיאום ,שער קונסנטין וקרקס מסימו כמו כן אתרים שאינם שייכים לרומא העתיקה כמו כנסיית סן פיטרו אין וינקולי. קצת דרומה יותר נמצאת הקתדראלה של רומא סן ג'ובאני אין לטארנו.
צפונה לו נמצאת פיאצה וונציה, גבעת הקפיטול והמוזיאונים שלה וממנה יוצאת צפונה ויה דל קורסו.
מעבר לנהר, נמצא רובע טראסטוורה, פעם אזור עוני, כיום רובע מקסים ואותנטי במידה רבה, בו גם נמצא הרובע היהודי הישן וגם בית הכנסת.
מצפון לו נמצאת מדינת הוותיקן המרשימה עם כנסיית סנט פייטרו הענקית ומוזיאוני הוותיקן.
תוכלו לבקר במבצר סנט אנג'לו ובגשר סנט אנג'לו
החלק שבין הנהר לבין ויה דל קורסו - היה מרכזה של העיר בימי הביניים, וכאן נמצאים האתרים כמו פיאצה נבונה, הפנתאון, כנסיית סנטה מריה סופרה מינרווה. בבקרים תוכלו להריח פרחים או לקנות ירקות בשוק המקסים בקמפו דה פיורי.
במרכז העיר תוכלו לראות את הפיאצות המוכרות, את מזרקת טרווי, את פיאצה אספנה, פיאצה דל פופולו וגני וילה בורגזה.
אפשר גם קצת לצאת מהמרכז של העיר ליעדים מרשימים לא פחות, במיוחד לחובבי עתיקות והיסטוריה כמו הקטקומבות, ויה אפיה אנטיקה, אוסטיה אטיקה, ציריקו מאסינזיו וכמובן הוילות המקסימות בטיבולי שוות חצי יום ביקור.

מתלבטים מה לעשות ואיך? האם כרטיס רומא פאס שווה? מה כדאי לצרף למה? האם כדאי לבקר בטיבולי? איך מקצרים את התור בוותיקן? מה עושים עם ילדים ברומא? ניתן לפנות ליונית לייעוץ.