דנמרק

המורשת הויקינגית היא חלק מהתרבות הסקנדינבית הכוללת.כולם רואים את עצמם צאצאי הויקינגים ומתקיימים כיום ריטואלים שונים המשחזרים את החוויה הויקינגית.
הישוב הוויקינגי הראשון המוכר הוא ריב ,ליד הנהר ריבה בדרום יולנד. בשנת 700 היה כאן כפר קטן,שבעצם היה צירוף של כמה חוות ביחד שהתקבצו להגן על עצמן מהרוח החזקה. במרכז החוות נוצר שוק מקומי.הגיעו סוחרים. נחפרו תעלות וככה התחיל המסחר בעיר. עם בנייתו השוק משך לפעילות סוחרים ובעלי מלאכה שקנו את המגרשים סביבו, וחלקם הוחכרו לזרים.ככל שהחלו למכור שם יותר מוצרי מותרות מיובאים, המקומיים החלו להתעניין במקורם של המוצרים.

המילה ויקינג משמעותה –מי שהטיל עוגן במפרץ. יש לשער כי זה היה המינוח שהגדיר הכי טוב את הויקינגים. העידן הוויקינגי המזוהה והמוכר הוא מאז הפלישה למנזר לינדסי בחופי אנגליה.סיומה של תקופת הויקינגים משוערכת במקביל לעלייתו של וילאם מנורמנדי ב1066.


חלק גדול מהמטיילים תופסים את הטיול לסקנדינביה כיחידת טיול אחת, וכאשר מגיעים לדנמרק מתפלאים לראות תבנית נוף ואנשים שונה, ללא ההרים והיערות העבותים של אחיותיה הצפוניות,ארץ שטוחה וירוקה כאילו יצאה מדפיו של ספר אגדות לילדים לא פלא שכאן צמח הנס כריסטיאן אנדרסן (באודנסה) וסיפוריו המופלאים.

כל השטח 42.930 קמ"ר,(בלי גרינלנד ואיסלנד) רובו יולנד ושלנד. רוב המדינה היא שפלה שאדמתה פורייה. למרות שחלקים גדולים ממנה הם אדמת ביצה.הערים המרכזיות הן קופנהגן המלבבת ובת הים הקטנה הצופה אל העיר מהים שהפכה מזמן לסמל לאומי, אורהוס, אודנסה ואולבורג. הגבול היחיד של דנמרק הוא עם גרמניה, זוהי נקודת החיבור היבשתית היחידה של דנמרק עם יבשת אירופה. והמדינה הקרובה ביותר היא שוודיה במרחק של 20 ק"מ מקופנהגן. ממערב גובלת בים הצפוני ובמזרח בים הבלטי,המפריד בינה ובין נורווגיה.
המדינה מתפרשת על כ- 500 איים, מהם בפחות מ100 יש תושבים
שלשה איים גדולים מרכזיים, שלנד, בו נמצאת גם קופנהגן, פין, הקטן והמקשר ליולנד, האי הגדול שבין השלשה. ישנם איים נוספים, כמו בורהולם,או האי מון שמשמש כאתר נופש ברובו. רוב האיים מחוברים בינם לבין היבשת באמצעות גשרים,כאשר הבולט מכולם הוא גשר ארסונד המחבר בין שלנד לשוודיה השכנה.
מרביתה של דנמרק הן אדמות פוריות, חוות חקלאיות, יערות מקסימים, גבעות וחופי ים ונהרות. בדנמרק יש אפילו הר אחד גבוה Yding Skovhøj באזור האגמים של יוטלנד , גובהו 173 מטר .
במהלך השנים כל המחצבים ואוצרות הטבעיים של דנמרק נוצלו . החשוב ביותר הוא המים, שכן כ20% מדנמרק שוכנת בגובה פני הים, היה צורך להשתמש במשאבות מים,כדי למנוע הצפה ולהפקת אנרגיה. כ 12% משטחה של דנמרק הוא יער טבעי(אלונים, אשוחים, אורנים,עצי מחט ייחודים, אגוזים ועוד).
בעל החיים הייחודי לדנמרק הוא הצבי האדום.הוא שוקל מעל 200 ק"ג,אבל יש בה גם צבאים מסוגים רבים שונים, שועלים,סנאים, גיריות, קיפודים . ניתן למצוא כ400 סוגי ציפורים שונות, יונים, עורבים,ברווזים,אווזים ושאר בעלי כנף. מי שמתעניין בציפורים,טוב יעשה אם יבקר בשמורת רוד סקוב, שהיא הפארק הלאומי הדני היחיד המכיל את כל סוגי הציפורים.


דנמרק מושפעת כמובן מהאקלים הצפוני, החודשים שנעימים ביותר לטיולי טבע הם מאי-אוגוסט,כאשר הטמפרטורה הממוצעת היא כ25 מעלות צלזיוס,והיום נמשך כ18 שעות אור. חודשי החורף הקרים ביותר הם ינואר –פברואר, המעלות פחות מהאפס, וחלק גדול מהטבע קופא. מזל שיש קיץ והדנים מספיקים לדחוס לתוך תקופה קצרה של זמן הרבה אירועים ומיטב פסטיבלי המוסיקה העולמית, החל מפסטיבל המוסיקה ברוסקילדה- Roskilde המעניינת בפני עצמה , פסטיבל Ringe פסטיבל הג'אז בקופנהגן, ופסטיבל אורהוס בספטמבר ,וכן פסטיבלי ואירועי ויקינגים שונים שכדאי להתאים את הביקור בדנמרק גם לחוויה זו.


הדנים חובבי חידושים חוץ מאשר בתחום הקולינארי שם נשארים עם המסורת של דגים, על בשר ,תפוחי אדמה וכמובן הכריך הדני הפתוח smørrebrød

מתלבטים האם לגו לנד מתאים לגיל הילדים? איפה ניתן ללון בדנמרק בלינת "כוכב" כדי למצות את יעדיה? האם כדאי להגיע אל צפון דנמרק? איך מגיעים אל טירת אלסינור? האם כדאי להקדיש לקופנהגן יותר מיומיים?
איזה פארק הכי כדאי?
תוכלו לקבל ייעוץ בתכנון הטיול
נא לפנות ליונית
yonit@yonitour.co.il