נורמנדי Normandy


ממוקמת בצד הצפון מערבי של צרפת, בין בריטני לבין הצפון והים הצפוני. זהו ביתם של נמלי הדיג, קתדראלות, וכנסיות מפורסמות (מונט סן מישל), כמו גם חופי הנחיתה. שטחה של נורמנדי כ18.000 קמ"ר ומתגוררים בה כמיליון 400 נפש. עיר הבירה היא קאן.
זהו שטח חקלאי ברובו, יצרנית מוצרי החלב (סימלה אפילו פרה), תפוחי עץ ידועים, ומוצרי תפוחי עץ כמו סיידר, ומשקאות חריפים אחרים. אבל הכלכלה עברה שינויים משמעותיים בשנים האחרונות והחלה תעשייה של חשמל, מכונות ועוד. תיירות הוא עדיין אחד הענפים הריווחים ביותר, בעיקר לאורך החוף, מחלק מהנמלים ישנה תחבורה סדירה לבריטניה. נורמנדי מחולקת לשני חבלים עיקריים- נורמנדי עילית ונורמנדי תחתית. העיר הגדולה בנורמנדי העילית ,היא רואן. שני נמלים חשובים- לה האבר, ורואן.


ההיסטוריה של נורמנדי
נמצאו בנורמנדי שרידים פרה היסטוריים המעידים על חיים קדומים באזור. הגאלים שהתגוררו במקום, נכבשו במאה הראשונה על ידי יוליוס קיסר שכינן פרובינציה רומית במקום. עם התפוררות האימפריה הרומית, נורמנדי נכבשה על ידי הפרנקים ושבטים ברברים אחרים.
ב820 הגיעו פולשים חדשים דרך הים, בספינות חמושות, מלאות לוחמים. אלו היו הויקינגים. הם השתלטו על חבל הארץ המערבי, בדרכים האכזריות המקובלות אז. רק ב911 נחתם הסכם בין רולו מנהיג אנשי הצפון (הנורמנים), ובין קרל מלך הפרנקים. השבטים הצפוניים הורשו להישאר בשטח שכבשו, שעתה נקרא על שמם "נורמנדי".
ב1066 המלך הנורמני, ווילאם הכובש, טען לכתר אנגלי, ניצח את אנגליה בקרב הייסטינגס והפך להיות מלך אנגליה וצרפת. במקביל לכיבושיו, אשתו המלכה מתילדה עסקה ברקימת שטיח שמתאר את החיים באותה העת (נמצא עד היום בבאיה).
מלך צרפת לטש עיניים אל חוף הים ואל נורמנדי, וריצ'רד לב הארי, היה צריך להשקיע מאמצים רבים להגן על נורמנדי, ובנה לשם כך שורה של מבצרים אדירים. המלחמות בין אנגליה וצרפת על שיטחה של נורמנדי, היו חלק נכבד לסיבות פרוץ מלחמת מאה השנה. בתקופת המלחמה הצליחה אנגליה פעמיים לפלוש לנורמנדי. אלו היו השנים שז'אן ד'ארק הועלתה למוקד ב1431 ברואן. מותה כמכשפה או קדושה נתן את האומץ למלך צרפת להתנגד לאנגלים ואכן הסתיימה מלחמת מאה השנה. אבל החל מ 1530 החלו מלחמות הדת, בין תומכי לותר הפרוטסטנטים ובין הקתולים. בשנים אלו נוצרו שתי ישויות די ברורות, הפרוטסנטים התגוררו בקאן והקתולים ברואן. המבצר של מונט סן מישל שהיה קיים מהמאה ה-11, נתן מחסה לעיתים קרובות לפרוטסנטים שנמלטו מלואי ה14. אנשי נורמנדי היו בין המתיישבים הראשונים בארצות הברית, אוהיו, מיססיפי וקוויבק שבקנדה.
במהפכה הצרפתית נטלו אנשי נורמנדי חלק ככל צרפתי. ונפוליון שעלה לשלטון לא חסך מהם את הגיוס לצבא ולמאמץ המלחמתי. העימות של צרפת עם אנגליה, הוביל ב1811 למצור על חופי נורמנדי.
ב1843 נוסד קו הרכבות הראשון מפריז לרואן, והגישה אל חופי נורמנדי הייתה פתוחה לכולם. נפוליון השלישי, בנה את העיר דיוויל ב1860, והצלחתה הייתה מיידית. ב1870 נורמנדי כמעט נכבשה על ידי הצבא הפרוסי, אך ניצלה.
אך הפרסום הגדול ביותר של נורמנדי היה כנראה ביוני 1944, אחרי ארבע שנים של כיבוש נאצי, כוחות הברית נחתו בנורמנדי דרך הים, ומשם החלו לשחרר את אירופה. יותר מ3000 אזרחים נהרגו במתקפה זו.מעבר לחופי הנחיתה ומונט סן מישל, בנורמנדי לא מעט אתרים מעניינים החל מנורמנדי השוויצרית, וכלה בצוקים שלאורך חופי הים ועיירות קסם כמו הונפלור.