גרמניה

גרמניה של ערים גדולות ועתיקות, עיירות קסומות, טירות מעוררות דמיון, אתרי טבע, בירה נהדרת ויין מצוין וכל זאת, מתגמד מול ההיסטוריה הנוראית של המאה ה-20, המפלצת הנאצית.
הביקור בגרמניה (עבורי) אינו רק ביקור תרבותי- גיאוגרפי תיירותי מקובל, אלא טעון רגשית בשל היותה גרמניה של היום,אבל עם ההיסטוריה של האתמול.
גרמניה נמצאת במרכז אירופה , גובלת בדנמרק, פולין, צ'כיה אוסטריה, שוויץ, צרפת, לוקסמבורג, בלגיה והולנד .

גרמניה הענקית הממוקמת במרכז אירופה משתרעת מהאלפים בדרום,ועד המישורים המשתרעים לחופי הים הבלטי והים הצפוני,האיים היפים רוגן Rügen וסילט Sylt בצפון.
מגבול פולין וצ'כיה במזרח, ועד דנמרק בצפון.
אזור התעשייה בגבול בלגיה במערב ואזור תעשיה לא פחות גדול בבוהמיה-גבול צ'כיה.
הנהרות העצומים- ריין מיין והדנובה, ששימשו לאורך שנים עורקי התחבורה האירופאים המרכזיים.
אזורים מיוערים הם בעיקר- היער הבווארי במזרח בווריה (גבול צ'כיה) והיער השחור במערב גרמניה.
מהערים הרומאיות העתיקות כמו Aachen במערב ועד עיר הבארוק היפה דרזדן במזרח,שלא לדבר על הבירה ההיסטורית,ברלין, גרמניה מכילה שפע של אפשרויות טיולים.
יותר מ2000 טירות ומבצרים, ערים חדישות בארכיטקטורה פוסט-מודרנית, יותר מ5000 סוגים שונים של בירה, יינות . מעצבי אופנה,דרכים בעקבות סיפורים ואגדות.חנויות, מרכזי קניות, חיי לילה,פסטיבלים ....
למרות שגרמניה היוותה לאורך שנים ארץ יעד לסכסוכים ומלחמות,היא הייתה במקביל מוביל תרבותי אירופאי בעל שיעור מידה
החל מאנשי המדע כמו אלברט איינשטין, המלחינים הידועים כמו באך, בטהובן,בראמס, וואגנר השנוי במחלוקת, אנשי הרוח כמו ניטשה,וקרל מרקס. סופר אדיר כמו גתה מחבר יצירת המופת פאוסט, ציירים כמו דירר,מחזאים כמו ברכט,

גרמניה היא מדינה שעד לפני שנים מעטות הייתה מחולקת לגרמניה המערבית והמזרחית. רק מ1990 היא אוחדה ובירתה נשארה ברלין. זו אחת המדינות הגדולות המתועשות האירופאיות.
אוכלוסיה של 82.000 מיליון איש. מהם בברלין מתגוררים 3.3 מיליון איש,בהמבורג-1.7 מיליון, מינכן 1.2 מיליון איש, קלן קרוב למיליון נפש. כמות המהגרים בגרמניה היא עצומה ב-50 השנים האחרונות מעל 8 מיליון מתושביה הם מהגרים,רובם טורקים .בערים הגדולות יש יותר מהגרים מטבע הדברים ויש בתי ספר בברלין או המבורג למשל שהגרמנים הם המיעוט.

הרפובליקה הפדראלית של גרמניה מחולקת ל16 מדינות פדראליות, חלק על סמך נסיכויות ובריתות היסטוריות וחלק על סמך נוחות גיאוגרפית עדכנית. ברמן היא המדינה הקטנה ביותר עם 700.000 תושבים ואילו הגדולה ביותר היא בוואריה.שלש ערים הן "ערי מדינה" בפני עצמן-ברלין,ברמן והמבורג.

ברלין
עיר הבירה של גרמניה המאוחדת, עיר המתחרה מבחינת המוזיאונים,תרבות,אתרים היסטוריים ,אדריכלות וכל מימד אחר מול ערי בירה אחרות ברחבי אירופה. בדרך כלל מהווה יעד לביקור בפני עצמו ולא בשילוב עם יעדים אחרים. אל תפספסו את היעדים העוסקים בהיסטוריה של גרמניה מהתקופה של מלחמת העולם השנייה ואת הזווית היהודית הכואבת.


ברנדנבורג
ממוקמת במזרח גרמניה ומקיפה מכל עבריה את ברלין התוססת. לאורך כל השנים היא הייתה יעד המפלט לחופשות ירוקות יותר של תושבי ברלין עצמה ואזרחים גרמניים אחרים.היא ידועה בטירותיה והמיוחדת בהן-ארמון סאנס סוסי בפוטסטדם, אבל גם יערות ושמורת שפרוולד ושיט תעלות מהווים מוקד משיכה מהותי.


סקסוניה אנהלט
הנפה הנמצאת בערך בקורקבן של גרמניה ,אחת הנפות שהייתה שייכת לDDR ומכילה לא מעט אתרים היסטוריים כמו העיר מאגדבורג והקתדראלה שלה,או ויטנברג ופארקי טבע כמו פארק ורליץ הראויים לביקור. בקצה המערבי שלה היא גובלת ברכס הרי ההרץ המעניין ואתריו.

סקסוניה
החלק המזרחי של גרמניה ונהר אלבה במיטבו חוצה אותה. היא גובלת בפולין וצ'כיה וגם היא הייתה חלק מDDR עד 1990. הנפה ידועה במסורות עבודות היד שלה מהמפורסמות החרסינה של מייסן , דרך מכרות הכסף ,דרזדן היפה שנהרסה כמעט כולה במלחמת העולם השנייה ושוחזרה להפליא. חובבי טבע וירוק לא יפספסו את ההרים של שוויץ הסקסונית.

תרינגן
הנקראת גם תורגניה, היא אחת הנפות/מדינות פחות מתוירות אבל היא אחת מאלו שמתאימות ביותר לטיולים רגליים ושמורת היער שלה שווה ביקור.
וויאמאר עיר שקשה לא לאהוב ובמיוחד לחובבי הספרות שיכולים ללכת במסלולים מובנים סביב תולדות חייהם ויצירותיהם של שילר וגתה.

בווריה
היא הנפה הגדולה ביותר מבין 16 הנפות המרכיבות את גרמניה. מכילה לא מעט טירות ממש מהאגדות,כולל טירות המלך לודוויג הידועות, קצה רכס האלפים המושלג וההר הגבוה צוג שפיצה, עיירות מימי הביניים,דרך הזכוכית אל היער הבווארי במזרח הנפה לכוון צ'כיה או הדרך הרומנטית במערב הנפה על שלל עיירות הבונבוניירה שלה הגובלת בנירנברג בעלת ההיסטוריה שחובה ללמוד. שלל אגמיה בין אם זה קונינגזיי חמשת האגמים או כיימזי שלא לדבר על מינכן עיר הבירה של הנפה ואחת הערים היותר מעניינות בגרמניה ,במיוחד בהיבט ההיסטורי שלה עבורנו כיהודים והיותה עיר צמיחת הנאציזם.

באדן וירטמברג

הנפה הגובלת בבווריה מהמערב ומהווה אחד היעדים הפופולאריים לטיולים,החל ביער השחור (שוורצוולד) על שלל האטרקציות שלו, או אגם קונסנץ (בודןזיי) הגובל בשוויץ ואוסטריה ומספק אפשרויות רבות לחופשה . היידלברג התוססת ,או באדן באדן על המרחצאות שלה, שטוטגרט ומוזיאוני המכוניות.


ריינלאנד פלטינט וסארלנד

שני חבלים סמוכים גובלים בצרפת ומייצרים יין ואגדות. דרך היין הגרמנית לאורך הריין או המוזל שווה יותר מהצצה חטופה, לא רק כרמים לאורך הגבעות אלא גם טירות וסיפורי אגדות עממיים צמחו כאן. ערים מעניינות כמו טרייר,ושפע של טבע לאורך הנהרות.


הסן

הנפה הנמצאת במרכז מערב גרמניה ומשמשת לא פעם יעד להגעה-דרך נמל התעופה של פרנקפורט הנמצא בתוכה. מעבר לפרנקפורט גם העיר וויסבאדן, שהיא עיר הבירה המחוזית, שווה ביקור ועיירות אחרות הגובלות בדרך היין של הריין.


נורדריין ווספטליה

המדינה הכי מאוכלסת בגרמניה ולא פלא כי כאן הוקמו מרכזי השלטון אחרי מלחמת העולם השנייה ועם חלוקתה של גרמניה למזרחית ומערבית. העיר היפה קלן עם הקתדראלה העתיקה, בון ששימשה מרכז שלטוני דיסלדורף שהיא עיר מסחרית ומרכז אומנות, וכן אתרים רבים אחרים ירוקים,או פארקי שעשועים ובילוי משפחתי.

סקסוניה תחתית המבורג וברמן

למעשה שלש נפות נפרדות אבל נמצאות על אותה משבצת גיאוגרפית ורק חלוקה היסטורית השאירה את ברמן והמבורג כמדינות נפרדות. בירת הנפה היא הנובר המקסימה, שיש בה הרבה יותר מאשר רק כנסים ועסקים. מעבר לכך בצפונה שרשרת צפון איי פריסלנד כיעד חופשה ובילוי אחר. ברמן והמבורג ערי נמל באפיונים בינלאומיים ואווירת נמל. יעד אחר לטיולים הוא רכס הרי ההרץ המתחלק בין כמה נפות גרמניות. בדרומה של סקסוניה תחתית נמצאת "דרך האגדות של האחים גרים"

שלזוויג הולשטיין
המדינה הכי צפונית בגרמניה. אווירה נורדית ולא פלא לאור המוצא המשותף להם ולדנים. חוף ים ארוך וסלעי,עיירות דייגים, נמלים,ערים שראו ימים טובים יותר בימי ברית ההנסה העשירה שהשאירה את רישומה בהן, כמו לובק למשל. איים ואזור אגמים מופלא של שוויץ של שלוויג.

מקלנבורג-פורפומרן

הנפה המזרח צפונית ביותר. כוללת את העיר של ברית ההנסה-רוסטוק, בירת המדינה העיר שוורין היפה על אגמיה וקו חוף דומה לשל שכנתה שלזוויג. הרבה ק"מ של ים.


מתלבטים מה מתאים יותר לטיול בחורף? ברלין או מינכן?
איך אפשר להקל את הביקור בגרמניה על ילדים מבלי להתעלם מההיסטוריה הכואבת?
היכן לנחות אם רוצים לטייל רק ביער השחור?
מה ניתן לצרף לטיול באזור קלן?
האם הדרך הרומנטית באמת רומנטית לזוג?
איך מטיילים בבווריה ורואים את כולה או רובה?
האם כדאי לבקר בצפון גרמניה?
היכן יותר זול לטייל בגרמניה?
איזה פארק שעשועים הכי טוב יש בגרמניה לילדים ?
איך מוצאים לינה משפחתית בגרמניה?
היכן מטיילים עם הכי הרבה טבע בגרמניה?
כמה ימים צריך לטיול בשלזוויג הולשטיין?
מתלבטים?
אפשר לפנות לייעוץ
אל יונית
yonit@yonitur.co.il