עמק הלואר Val de Loire


האזור השוכן לגדות נהר הלואר. נהר הלואר זורם לאורך 1000 ק"מ עד השפך לאוקיינוס וזהו ערש התרבות ההיסטורי הצרפתי. הוא ידוע בטירותיו ובדרכי היין שבו. ולמעשה הוא משתרע על שתי נפות צרפתיות- סנטר ופיי דה לואר.
האזור התיירותי הוא בחלק שבין אורליאן לטור או אנגר בד"כ. משך דורות היה האזור מבוקש על ידי אצולת צרפת ומלכיה שביקשו להנציח את עצמם בפאר רברבני. מיקומו של הלואר מספיק קרוב לפריז (אז בכרכרות היום במכונית או רכבת עוד יותר קרוב) רק הוסיפה למידת האטרקטיביות שלו. האצולה הצרפתית בחרה את הלואר בגלל היופי שלו, הנופים והתנועה הנוחה בתעלותיו. עד היום עמק הלואר משמש כמרכז לשיט תעלות (לא בלואר, אלא ביובליו ותעלותיו).
עמק הלואר ניחן גם במסלולי טבע יפים, אטרקציות למשפחות, פעילות מים, נופש פעיל ו...טירות.


האדם הקדמון ישב לאורך הנהר, וכאן החלה התרבות הגאלית להתפתח סביב העיר אורליאן של ימינו. כאן היו מתכנסים הקוסמים הגאלים הקדומים. במאה ה-1 לפני הספירה הגיע יוליוס קיסר עם הרומאים והמקומיים אימצו מהר את התרבות הרומית. החל מהמאה ה-4 התפשטה כאן הנצרות והעיר טור והבישוף שלה הפכו למרכז נוצרי משמעותי.
תחת שלטונו של שרל הגדול נוסדו כאן מנזרים וכנסיות רבות, ובמאה ה-7 המוסלמים לא הצליחו לכבוש את הלואר ונהדפו לאחור על ידי שרל מרטל בקרב טור הידוע ב732.
באותם יובלים ונהרות הגיעו הויקינגים במאה ה-9 דרך המים, והיות ומאד "אהבו" מנזרים וכנסיות נמשכו אליהן, כבשו אותן ובעיקר שדדו אותן.
כל השנים שלאחר מכן-ימי הביניים, הלואר כמו מערב צרפת היה חלק מהמאבק הבלתי נגמר בין האנגלים והצרפתים, עד מלחמת מאה השנים במאה ה-15, שהצליחה לגרש את האנגלים והקרדיט המיתולוגי לז'אן ד'ארק הידועה.
פריחתו של העמק הייתה בתקופת הראנסנס, החל מלואי ה11 שקבע את טור כבירת ממלכת צרפת, ועד אנרי הרביעי שהחזיר את הבירה לפריז, כל המלכים בנו כאן טירות. הבולטות בהן היו אלו שנבנו בהשפעה איטלקית כמו אמבואז, בלואה, שברני, שינון, טירת הנשים שנונסו, המטבחים של אזה לה רידו, הגנים של טירת וילאנדרי והבולטת מכולן טירת התענוגות- טירת שמבור.
בלואר הוקמו כ-300 טירות לאורך השנים. לא כולן שרדו, מה עוד שחלקן נשדדו ונבזזו במהפכה הצרפתית. חלק מהטירות נמצאות בבעלות פרטית ומשמשות למגורים, בתי מלון או טירות לביקור הציבור.
מידע נרחב על הטירות ואתרים אחרים בעמק לואר תוכלו למצוא בספר "צרפת זה לא רק פריז"
בשנים שלאחר המהפכה הצרפתית התפתחה התעשייה, התפתחו דרכי תחבורה יבשתיות והלואר איבד את חשיבתו כעורק תחבורה. הופעת הרכבת במאה ה-19 חיסלה את התנועה בלואר והתעלות, והפכה אותן רק ליעדי הפלגות נופש ושעשועים.

 


איך מטיילים בלואר? מה יש לעשות פרט לטירות? האם אפשר ללון לינה אחת ומשם לטייל? כמה טירות אפשר לראות במהלך שבוע? מיהן הטירות המועדפות ולמה? איזו פעילות אחרת אפשר לעשות בלואר? האם מתאים לטיול עם ילדים?
תוכלו לקבל ייעוץ לתכנון הטיול.