הולנד

רבן גמליאל היה אומר "כל שלא אמר שלושה דברים אלו בפסח, לא יצא ידי חובתו"- כל מי שביקר בהולנד ולא רכב על אופניים, אכל גבינה בשוק התענג על צבעי הצבעונים, שייט בתעלה, ראה טחנת רוח, צעד בקבקבי עץ, ביקר באתר ייבוש ים או סכר, אכל גבינה או טעם דג מלוח המחליק לגרון כשהוא אחוז בזנבו או אוכל הולנדי אחר – לא יצא ידי חובתו.
כל טיול בהולנד לא יהיה שלם אם לא יהיו בו מרכיבים אלו, או לפחות חלקם.

הולנד הירוקה והמרווחת היא אחת המדינות עם צפיפות האוכלוסייה הגדול ביותר באירופה (380 איש לקמ"ר) ורוב האוכלוסייה מתרכזת במישור החוף ההולנדי, אבל התיירים בכלל לא מרגישים את הצפיפות הזו.
הולנד היא מדינה שטוחה אשר מעל רבע משטחה מתחת לפני הים. לא פלא שההולנדים עסוקים בייבוש הים משתי הסיבות-העדר מספיק קרקע למחיה והשקיעה ההדרגתית שלה( כ2 מ"מ לשנה)
אנחנו קוראים לה הולנד ,אגב לא רק אנחנו –בשפות רבות היא נקראת "הולנדיה" אבל נפות הולנד הן רק שתיים מתוך 12 הנפות המרכיבות את "ארץ השפלה" Netherlands או Pays-Bas בצרפתית .לא סתם הולנד הוא הכינוי למדינה שכן שלש הערים המרכזיות אמסטרדם, רוטרדם ודן האג(ח) נמצאות בנורד הולנד (צפון הולנד) וזויד הולנד(דרום הולנד).
הולנד מדינה מאד ליבראלית . ההולנדים נחמדים ורובם דוברי אנגלית טובה וקלים לתקשורת. הולנד מקדימה את רוב מדינות אירופה בגישתה כלפי סמים קלים. היא הייתה הראשונה שאישרה נישואים חד מיניים.חוקי המדינה הנוגעים להמתות חסד רגישים מאד,והיא מתנגדת לנשק גרעיני.
הרוב של התושבים נוצרים קלווניסטים שאורח החיים שלהם מעיד על חסכנות וצניעות .אורח חיים זה תקף מאד בחלקים הכפריים אבל בערים הגדולות מנשבות רוחות אחרות ראוותניות יותר ואפילו הבישול ההולנדי שלא היה ידוע בתור בישול למופת השתנה בשנים האחרונות.
ההולנדים חובבי טבע ומתי שרק יכולים יוצאים אל הטבע הירוק ,בד"כ באופניים כלי התחבורה המקובל והחביב. בהולנד רבבות טיולים מאורגנים באופניים או מסלולי נסיעה עצמית .


הולנד מתאימה מאד לטיולי משפחות וטיול עם ילדים כמעט בכל גיל
הולנד מחולקת ל12 מחוזות ,אבל המרחקים בין המחוזות קצרים והחלוקה היא יותר לשם הנוחות הגיאוגרפית וההתמצאות.

אמסטרדם-עיר הבירה ,אחד ממרכזי התרבות הגדולים ויחד עם זאת עיר מאד נעימה ונינוחה (חוץ מאשר בימים של אירועים כמו יום ההולדת של המלכה ב30.4 ,למרות שנולדה בכלל בפברואר ,מי חוגג בחורף בהולנד?) יש בה שפע של אתרים קלאסיים תיירותיים החל מקרית המוזיאונים עם מוזיאון רייקס, מוזיאון וואן גוך או סטדליק (ממלכתי) מוזיאון לאמנות מודרנית.
תעלותיה מרהיבות ואפשר לשוט בהן בסירות תיירים מקובלות עם הסברים,בסירה המשוטטת בין המוזיאונים –הנקראת מוזיאוםבוט , אופני תעלה(קנאל בייק) ,סירת פנקייק וסירת פיצה (על שם האוכל המקובל).
אבל מבחר המוזיאונים בעיר גדול הרבה יותר (בית רמברנדט, בית אנה פרנק וכלה במוזיאון החשיש).
כיכרות מרכזיות כמו דאם או ליידספלין ורובעים קסומים כמו יורדן.
צפון הולנד- נורד הולנד
הנפה הסמוכה לאמסטרדם,ובה מקומות המתחרים בקלות עם העיר הגדולה על קסמיה של הולנד. החל מהארלם בעלת הכנסייה עם העוגב הענקי, שווקי הגבינה באלקמאר או הורן או אדאם, כפרי הדייגים שאין בהם כבר דייגים אבל יש עוד ריח של הרינג הולנדי, אחד המוזיאונים הפתוחים באיינקהוזן הקסומה או זנסה סכנס.
זויד הולנד
זוהי הנפה הדרומית לאמסטרדם המאוכלסת בצפיפות באנשים ובצבעונים בעיקר בין מרץ-מאי. כאן תוכלו גם למצוא למרות הצפיפות הלא מורגשת את כרי הדשא עם הפרות השלוות הרועות, טחנות רוח .ליידן העיר המקסימה עם טחנת הרוח הענקית. דן האג(ח) עיר המוסדות השלטוניים ,חאודה ושוק הגבינה שלה. דלפט ויצור החרסינה ,חופי רחצה ובילוי.

זילאנד
כשמה כן היא- ארץ הים הנפה הדרומית הגובלת בבלגיה . מורכבת מאיים וכפרים קטנים שעד לפני מספר שנים היו מבודדים ונגישים רק במעבורת. כיום רשת כבישים טובה ופרויקט הדלתא הדרומית מאפשרית נגישות לכל העיירות שבהן אפשר לחוש את ריח המלוח של המים והולנד במיטבה האוטנטי


אוטרכט
נפה קטנה במרכז הולנד ועיר הבירה הנושאת את אותו השם ובה מגדל הדום הנוסק לשמיים ומוזיאונים מלבבים.

פריזלנד
הנפה הצפון מערבית של הולנד. ביצות עשירות בציפורים ועופות מים, דיונות סחופות רוח,מגדלורים ופרות פריזלנדיות. אל חלק מהיעדים ניתן להגיע רק בשיט. לאחרים במעבר על הסכר. מתאים מאד לחובבי טבע וציפורים (וחיות ים אחרות).

 

חרונינגן
המחוז הכי צפוני בהולנד שהתעשר בימי הביניים בזכות חברותו בברית ערי ההנסה העשירה. עד היום החקלאות תופסת מקום משמעותי בנפה. האזור גם ידוע בטחנות הרוח שלו,העיר חרונינגן היא בירת המחוז.


דרנטה
הנפה העשירה בביצות הכבול ואדמות בור. אתרי קבורה מגליתים-מיטות ההונים שטרם הובהר איך הגיעו לשם. כאן המקורות הפרה היסטוריים של הולנד הקדומה. תושבי האזור מאז ועד היום מתפרנסים מחקלאות.

אוברסל
אזור שהיה בעל היסטוריה ארוכה של סכסוכי דת בין ערים יריבות ומלחמות של ממש על רקע זה. רוב עיירות האזור היה חלק מברית ערי ההנסה העשירה, והכפר חיטהורן-כפר ללא מכוניות.

פלבולנד
זהו מחוז צעיר בהולנד שנולד רק בשנות ה-80 כתוצאה מייבוש הימה. כלומר כל המחוז נמצא על "הים" לשעבר. עיירות כמו לילסטד ובה בטביה האוניה הענקית המשוחזרת, כפרי הדייגים אורק ואחרים ושמורות טבע אחרות.

חלדרלנד
הנפה של מרכז מזרח הולנד,על בסיס דוכסות שנשאה אותו שם. הנפה ידועה בארמונותיה כולל ארמון המלכה-הט לו ,ביערות המרשימים ואפילו "ההר" ההולנדי נמצא כאן.באזור ארנהם בדרום הנפה התחוללו הקרבות הקשים של מלחמת העולם השנייה של שחרור הולנד מהכובש הנאצי על ידי בנות הברית.


צפון ברבנט
למרות השם המזכיר "צפון" הנפה נמצאת בדרומה של הולנד,אבל בצפונה של ממלכת ברבנט שנמצאת ברובה בבלגיה של היום. המחוז היה חלק מדרך המסחר העתיקה ובהתאם לכך אוצרות הארכיטקטורה העשירים בדן בוש וברדה המרכזיות. וגם...פארק אפטלינג המושך מיליוני מבקרים כל שנה.

לימבורג
הנפה הדרומית ביותר ,האצבע שהולנד שולחת לשטחה של בלגיה.בגלל מיקומה בין גרמניה ובלגיה זהו מחוז כמעט קוסמופוליטי. בעיר מסטריכט נערכו לא מעט ועידות בינלאומיות בהתאם בסוף החורף מתקיימים כאן קרנבלים צבעוניים.