שוויץ


שוויץ , זו של חשבונות הבנק האבודים, של שירי היודל ,ושל תבשיל הפונדו.

אפשר לראות שלוש רצועות רוחב מדרום מערב-לצפון מזרח:
האלפים ,המישור או ארץ הביניים(30% ) והז'ורה או היורה(גרמנית- 10%)

האלפים – במרכז ובדרום,אורכם 1200 ק"מ כמו קשת ענקית.
האזור מבותר, בפרה היסטוריה היו כאן קרחוני ענק (עובי מעל ק"מ ) שנדדו כאן ויצרו עמקים כעמק הריין והרון (עורקי תחבורה)
הכי גבוה בין הקרחונים אלטש ALETSCH (117 קמ"ר שטח).הוגבה הממוצע הוא 1700,אבל הענקים הם 4000,יונגפראו –4158

הרי היורה- JURA צפון מזרח שוויץ, גבול צרפת –לכן קיבלו שני שמות. 200 ק"מ. רוחב20 ק"מ. נמוכים מאד רק 700 מטר (הר מירון שלנו 1200 מטר)

אזור המישור או ארץ הביניים - למרות שנשמע כמו שם אינדיאני במקצת, זהו האזור המיושב, מעין פרוזדור בין האלפים לזורה.אורכו 250 ק"מ,רוחבו 60 ק"מ. וגובהו של במישור הוא 580 מטר המסכן. נתון בין שני אגמים ג'נבה בדרום וקונסטנץ מצפון.

חוץ מהרים יש בשוויץ מאפיין נוסף והוא מים.ישנה אמירה שבכל מקום שתהיה בשוויץ תמצא את עצמך ליד אגם, והאמת זה נכון- במרחק של לא יותר מ15 ק"מ מכל נקודה בשוויץ-יש מקור מים כלשהו. 1350 ק"מ של אגמים ונהרות. בגלל כמות המשקעים הגדולה ,ומיקום רכסי ההרים על קו פרשת המים, הפכה שוויץ למקום הולדת הנהרות, הריין RHIEN זורם במערב אירופה(גרמניה, צרפת) ו הארה AARE.


בגלל מיקומה של שוויץ בדיוק בפופיק של אירופה, האקלים שלה מגוון מאד, הוא תערובת של כל סוגי האקלים באירופה, אין אקלים הנקרא שוויצרי. כל אזור ואקלימו. רק באזור ארץ הבינים יש כ1000 מ"מ משקעים בשנה וטמפרטורה של 7-9 מעלות ממוצע. ביוני 12 מעלות בממוצע.(בארץ 400-600 בצפון)
היידי גרה באלפים ולכן רעתה את העדר של הפרות של סבא שלה, 60% משוויץ הררית ומכוסה ביערות, בכל פינה ניתן להבחין בפרות היוצאות למרעה מייד שהשלג נמס חוץ מהפרות אנחנו יכולים לראות את עז ההרים , שהיא מין עז עם קרן ענקית והג'מוס, ועוד כ 80 סוגי ציפורים שונות אופייניות, והשאלה איך הן שורדות בחורף הקשה.

מאז שהייתי ילדה קטנה שוויץ הצטיירה לי כמדינה קטנטונת וסימפטית. באמת הגודל של קטן-41.293 קמ"ר (צרפת551.000 ואיטליה 301.000 ).
היא תקועה במרכז אירופה המרכזית והגבול שלה עם איטליה הוא הארוך ביותר 1881 ק"מ, עם צרפת רק 741 ק"מ וגם עם גרמניה ואוסטריה ואפילו יש לה גבול עם ליכטנשטיין.
חושבים על שוויץ- מדמיינים אלפים, אבל למעשה "רק" 60% מהשטח של שוויץ הוא הרי האלפים.
אבל המדינה הקטנה הזו מחולקת לקנטונים(נפות) שונות ומגוונות מבחינת האקלים וההוויה

נפת ברנזה אוברלנד
היא הנפה המבוקרת והאופיינית ביותר לשוויץ אשר יחד עם נפת וואלה מהוות את מיטב האטרקציות התיירותיות שלה.
האזור מאופיין בפסגות מושלגות וקרחונים.כל אותם היעדים המוכרים החל מהר היונגרפאו,או שיטלהורן, מפלי הארה, מפלי טרומבלך הספירליים,מפלי רייכנבך של שרלוק הולמס, מפלי גיזבך, עיירות מחמד כמו אינטרלקן, מיורן מייארגן, ,ברינץ ואחרות. מסלולי הליכה ,אופניים שיט אין ספור.

נפת וואלה
ההשלמה הטבעית לנפת ברנזה אוברלנד, כאן נמצאים מיטב אתרי הסקי בהם גולשים עשירי תבל. בקיץ היא מהווה יעד לטיולי טבע רבים .עמקי קרחונים, פסגות מטרהורן, מעבר סן ברננד, עיירות מרחצאות כמו לויקבארד ואחרות ואין ספור פעילויות אקטיביות לנוער נמרץ.


נפת וואו(ד)
למעשה המשכה של נפת וואלה ונפת ג'נבה.גובל בצרפת ובאגם ג'נבה. הקנטון דובר צרפתית ולמעשה האווירה בו יותר צרפתית מאשר שוויצרית ,ניתן לשלב ביקור ביעדים בו בביקור בנפות האלפים הצרפתיים מעבר לגבול המדיני אבל חסר משמעות מבחינה תיירותית(פרט להחלפת המטבע)

נפת מיטלנד וברן
העיר ברן היא עיר גדולה נעימה והכי זולה בין ערי שוויץ הלא זולות בלשון המעטה. העיר העתיקה עם הארכדאות שלה והמזרקות לאורך הרחובות,מלבבת.
היא מהווה חלק מנפה הנקראת על שמה.
הנפה הסמוכה העוטפת אותה היא מיטלנד (ארץ הביניים) ונפות זולתורן וארגאו בצפון שוויץ.

מערב שוויץ
זוהי הריביירה של שוויץ לאורך אגמים כאשר הידוע ביותר הוא אגם ג'נבה והעיר הנישאת על ההר לצידו, אבל גם ערים אחרות כמו מונטרי ,טירת שיון המיוחדת, ייקבים ודרכי יין .אגמים אחרים כמו נוישאטל ,נפת פרייבורג ויצור הגבינה הידוע שלה.

באזל
נפת באזל והעיר המיוחדת במרכזה , רוב האזור מתועש ופחות אטרקטיבי למעט דרכי היין ועיירות נחמדות. בד"כ מהווה יעד לטיול של "בדרך" אל גרמניה או יעדים אחרים ופחות יעד לטיול בפני עצמו.

ציריך
גם פה מדובר בעיר שהיא נפה בפני עצמה. עיר הבירה של שוויץ בירת אופנה וכלכלה,הרבה בנקים מאובטחים היטב ורחובות עשירים של חנויות מכל הסוגים. היא אחת הערים המתאימות ביותר לטיול ברגל בסמטאותיה וברחוב באנהופשרסה לאורך נהר לימט החוצה אותה.

מרכז שוויץ

אזור המיתוס של וילהלם טל משתרע מנפת טיצ'ינו הדרומית האיטלקית ועד אגם ציריך כמעט. קנטוני גרלוס, אורי, צוג ולוצרן. עיר מרכזית ומיוחדת היא לוצרן על האגם היפה העוטף אותה ויעדים לצידו, רכס פילטוס וטיטליס בדרומה.


מזרח שוויץ
זוהי שוויץ של האגדות ,כאן אפשר למצוא את היידי בת ההרים ,
בחלק הצפוני של מזרח שוויץ קנטון שאופאהוזן הסמוך לשדה התעופה הבינלאומי שליד ציריך ובו המפלים המרהיבים-מפלי הריין. דרומה ממנו לאורך אגם קונסנץ שחופיו משותפים גם לגרמניה ואוסטריה (בקצה הדרומי) יש שפע של אתרים לחופשה קייצית.
נפות סנט גאלן ואפנצאל מלאות פולקלור
דרומה יותר נמצא חבל היידילנד ועמק אנגדין בנפת גראובינדן ההררית ,עיירות הסקי כמו סנט מוריץ
ואם תדרימו יותר תגיעו לנפת טיצ'ינו האיטלקית הגובלת באיטליה באגמי לוגאנו ומאג'ורה והוא יעד טיול בפני עצמו.


מתלבטים היכן לטייל? מה מתאים לאביב? מה יותר נכון בקיץ? על איזה הר לעלות? מה ההבדל בין טיטליס ,יונגרפאו ופילטוס? היכן הילדים יכולים לשחרר אנרגיות? איך מבקרים בבקתה של סבא של היידי? מהו מסלול הגמדים? האם אפשר לנסוע את מסלול שלשת המעברים ביום אחד? כמה זמן להקדיש ללוצרן? האם נכון לנחות בציריך ולהמריא מז'נווה? היכן ניתן לראות יצור שוקולד? האם ללון בלינה אחת? היכן יש אתרי קמפינג? האם מקבלים בשוויץ מטבע יורו? האם ניתן לשלב ביקור בנפת טיצ'ינו יחד עם אגמי צפון איטליה?
אפשר לקבל ייעוץ
נא לפנות ליונית
yonit@yonitour.co.il