איטליה

המגף של איטליה הינו הצורה הפיזית של חצי האי לחופי הים התיכון ששטחו כ 300.000 קמ"ר. פרט לחצי האי הנ"ל לשטחה של איטליה שייכים כמובן האיים סיציליה וסרדיניה אורכו של המגף האיטלקי הוא 1300 ק"מ מצפון לדרום , בולט לתוך הים התיכון בין יוון לספרד. זהו חצי אי בו שוררים תנאי אקלים וטופוגרפיה מגוונים
ישנם הבדלים בין האקלים הדרום לצפון,כאשר בדרום אקלים ים תיכוני ובצפון אירופאי. בדרום הקיץ חם ויבש,והטמפרטורה מגיעה ל30 מעלות צלסיוס. בצפון החורף קר וגשום ובהרים שלג. המשקעים בין 100 מ"מ בחורף ל 20 מ"מ בקיץ.
בצפונה איטליה תחומה על ידי הרי האלפים, שמשתרעים ממזרחה למערבה והם הגבול הטבעי עם אירופה. רכס האלפים הוא המרשים, בתחומה של איטליה החלק הגבוה והמרשים של האלפים, אגפו המזרחי של מון בלאן (עמק אואוסטה) פסגתו של מטרהורן הנמצא בגבול שוויץ והקרחון של מונטה רוסה. כל ההרים הנ"ל גובהם כ 4500 מטר.
במזרח האלפים, רכס גיר משונן של הרי הדולמיטים. שונה לחלוטין מהאלפים, שיני סלע אדירות או גושים אנכיים של אבן גיר, בגובה 3000 מטר ויותר. הם מופרדים זה מזה בעמקים רחבים וירוקים.
שרשרת הדולמיטים מגיעה לגבהים של עד 3400 מטר ובצפון גובלים בסלובניה.
מדרום לאפנינים בצפון איטליה, מישור הפו, אשר חוצה לרוחב את צפון איטליה. זהו המישור הגדול ביותר במדינה וגם האזור החקלאי והתעשייתי-הערים טורינו, מילנו ורונה וונציה. רכס הרים שני או אורכי, האפנינים, במרכזה של איטליה משפלת הפו לחרטום המגף.
מדרום לשפלת הפו, כלפי דרום מזרח-עמוד השדרה הטופוגרפי של איטליה, האפנינים קווי רכס פחות משונן ויותר גלי א-סימטרי לחלוטין נוטה בתלולית לחופי הים הטירני במערב וגולש במתינות לים האדריאטי במזרח.
למרגלות האפנינים רצועות חוף צרות, אינן פוריות וחלקן גם מלאות ביצות.

אל צידם המערבי של האפנינים, צמודה שרשרת הרים וולקנים, אשר חלקם פעילים עדיין, כולל הווזוב המוכר לנו, האתינה בסיצליה והסטורמבולי. פעילותם הוולקנית של הרים מסכנת את התושבים אבל גם תרמה למדינה את אדמת הטוף והלבה הפוריות.
מקורות המים: האלפים בצפון מספקים כמויות ענק של מי הפשרת קרחונים ושלגים, הזורמים אל שפלת הפו, אלו יוצרים את נהר הפו שאורכו מאות ק"מ.
האגמים לאגו מג'ורה, קומו, גארדה ולוגאנו משתרעים למורדות האלפים וניזונים ממי הפשרת השלגים. יופי האגמים וההרים המקיפים אותם הפכו אגמים אלו לאחד מאזורי התיירות הפופולאריים של איטליה.
אזורי הדרום ומרכז איטליה מאופניים בכמות מים מועטה יחסית, האקלים הוא ים תיכוני. אל הים הטירני שעל חופה המערבי של איטליה זורם רק נהר גדול אחד - הטיבר שעל גדותיו יושבת גם רומא.


איטליה מחולקת ל 20 מחוזות המפורסמים שבהם:
וונטו ופריולי
החלק צפון מזרחי של איטליה- אזור שעבר תיעוש לאחר מלחמת העולם השנייה ,אבל לא איבד מקסמו הרב. גבעות עם כרמי יין ,וילות מפוארות,יקבים משפחתיים המייצרים את מיטב היינות. ערי ונטו המרהיבות בין אם זו וונציה שאין שני לה ,ורונה של רומיאו ויוליה ועיירות רבות אחרות המשמרות מורשת אדריכלית והיסטורית מרתקת.


טראנטינו אלטו אדג'ה – מוונטו עד אגם לה גרדה, שילוב מושלם בין תרבות אלפינית מסורתית גרמנית, ותרבות איטלקית .בעבר הלא רחוק האזור היה חלק מדרום טירול של האימפריה האוסטרית. ההשפעה ניכרת בכול. כיום אזור נופש ובילוי הן בקיץ והן בחורף ובעיקר במדרונות הרי הדולמיטים המרשימים או בולצאנו ואיש הקרח המחכה לכם שם.


לומברדיה
החבל בו נמצאת בירת האופנה מילאנו ,שהיא עירם של וורסצ'ה וגוצ'י אבל גם עירו של ליאונרדו דה וינצ'י וציור הסעודה האחרונה. מעבר למילאנו עצמה, שרשרת אגמי קומו ומאג'ורה מהווים יעד מרתק לטיולים ונופש .ברגאמו גם שווה ביקור ומנטובה מיוחדת.


פייאמונט
בירת המחוז היא טורינו הידועה בעיקר בשל התכריך של יישו ויצרנית הרכב. אבל גם מוכרת בשל המטבח המשובח, חבל היין לידה (לאנגה) מייצר מהיינות הטובים של איטליה וגם הגבינה של המחוז שווה טעימה. בקצה החבל הר מונט בלאן על גבול צרפת . העמקים האלפינים של וואל ד'אאוסטה מהווים יעד טיול רב,ופארק גראנד פארדיזו הוא בית הגידול של מגוון חיות וצמחים וגם של חובבי טבע מושבעים.
ליגוריה
התיירים מגיעים בכמויות אל חופי ליגוריה לא מוותרים על ביקור בחמשת הכפרים צ'ינקה טרה המעניינים, במפרץ פורטפינו מרגישים כמו עשירים ליום אחד, וג'נובה עיר הבירה של המחוז בה נולד קולומבוס מהווה יעד מעניין לחובבי ערי נמל ים תיכוניות תוססות וצבעוניות.

טוסקנה
האזור המתויר ביותר באיטליה אחרי רומא. פירנצה העיר הגדולה ערש התרבות ואומנות הרנסנס. עיירות היין של חבל קיאנטי, חומותיהן של עיירות כמו לוקה, המגדל הנטוי של פיזה, הפאליו בכיכר של סיינה, המגדלים של סן ג'ימיאנו ובין כל האתרים המוכרים האלו אין ספור גבעות,עצי ברוש דקים,שדות של פריחה, חוות וייקבים שרק מחכים לתייר המזדמן. את טוסקנה יש ללגום לאט,לגלגל על הלשון,לא למהר לשום מקום וליהנות.


אומבריה
הנפה הנמצאת דרומית לטוסקנה- קצת פחות תיירים וקצת יותר שלווה ,מגוון אוצרות אמנות וטבע, העיר והכנסיות אסיזי מככבות בכל מסלול טיול, אבל גם פרוג'ה או גוביו מרשימות לא פחות, חובבי טבע יהנו ממפלי השיש וגם ספולטו ואורבייטו מרתקות.
אמיליה רומאנה
מרכז איטליה עם נגיעה גם בחוף הים האדריאטי, בתוכה גם חלק מהרי האפנינים. בולוניה שווה ביקור וחופי רימיני הם יעד חביב מאד לחופשה משפחתית. הכנסיות של ראוונה נותנות תמונה על נצרות אחרת שאינה קתולית והגסטרונומיה של החבל ,גבינת הפרמזן, חומץ בלאסמי ויתר מאכלים מעוררי תיאבון.


לה מרקה
המחוז הקטן הגובל באמיליה רומאנה מכיל את הרפובליקה העצמאית הקטנה של סן מרינו והרבה אתרי רחצה ונופש.

לציו
החבל של רומא "לב הארץ" מילולית. מעבר לרומא עצמה גם יעדים אחרים כמו מרחצאות קרקלה, טיבולי או וויטרבו . אבל בראש ובראשונה –רומא!קמפניה
דרומית ללציו- העיר הגדולה נפולי, ים מרהיב, במחוז נמצאים חלק מהאתרים החשובים ביותר באיטליה ,לא רק נפולי הסואנת, אלא גם פסטום ופומפיי ההיסטוריות והר ווזוב החולש מעל. האי קאפרי מרתק והמערה הכחולה יחידה במינה. חופי אמלפי ,חופי סורנטו,הלימונים של החבל, בתים לבנים ומפרצים מבריקים. שלווה במיטבה.


אברוזו מוליזה ופוליה
הנפות הדרומיות של איטליה, חופי רחצה מיוחדים בחצי האי גרגאנו, בתי הטרולי המרתקים באלברולו ויתר העיירות בסביבה. לצ'ה ואדריכלות הבארוק, הפארק הלאומי של אברוצו מהווה יעד לטיולי טרקים. כאן איטליה של החגיגות העממיות ,איטליה האמיתית שאינה מתוירת כל כך ושומרת על החן הטבעי שלה.


בזליקטה וקלברייה
הדרום הרחוק של איטליה שלא זוכה לתיירים רבים. כמה מוקדי עינין בהם מאטרה בה צולם גם הפסיון של ישו מעורר המחלוקת ,החצובה בתוך הסלע. מיצר מסינה וחופי הרחצה, וכמה כפרי דייגים.

וכמובן שני האיים:
סיציליה- האי הגדול ביותר, פלרמו
סרדיניה- מדרום לקורסיקה. שם גדל נפוליון.
באיטליה חיים כ 58 מליון תושבים, קצב גידול האוכלוסייה הוא 0.1% לשנה. 98% מתושבי איטליה הם איטלקים. המשטר הוא רפובליקה ויום העצמאות הוא ה 2 ביוני. עיר הבירה היא רומא, וערים גדולות אחרות: מילנו, נפולי, טורינו, גנואה, בולוניה. הדת השלטת במדינה באופן מלא היא נצרות קתולית.
איך טועמים את איטליה ונשארים עם תיאבון לעוד?
מה אפשר לצרף לביקור של שלשה ימים ברומא?
האם חובה להתחיל ברומא?
איך ניתן לבקר באגם גארדה וממנו להגיע לוונציה?
כמה ימים להקדיש לדולמיטים?
האם אפשר לטייל בטוסקנה בתקופת האביב?
איך מטיילים בצפון איטליה בחורף?
האם יש אפשרות לטייל "כוכב" בטוסקנה?
האם אפשר לטייל עם ילדים בפירנצה?
בכלל מה ניתן לעשות באיטליה עם ילדים?
כמה ימים כדאי לטייל בחופי אמלפי?
האם אפשר לעלות לווזוב ברגל אם לא מטיבי לכת?
איפה מוצאים שלג?
היכן ניתן לשוט?
מבולבלים מעודף מידע? זקוקים לייעוץ?
ניתן לפנות ליונית
yonit@yonitour.co.il