צרפת

העולם מתחלק לשני סוגים של אנשים אנגלופילים ופרנקופילים. הכינוי נשמע כמו סוג של מחלה וזו באמת מחלת מדבקת וחשוכת מרפא. מודה על האמת – אני חולה אנושה במחלת הפרנקופליה, וגם לא רוצה תרופות להחלמה ממנה.

הצרפתים עצמם בטוחים שהמדינה שלכם היא התרבותית ביותר על פני תבל. 75 מיליון (!) תיירים המבקרים בצרפת מדי שנה (היא יעד התיירות הראשון בעולם ) מעודדים את הגישה הזו. אחרי רוסיה היא המדינה הגדולה ביותר באירופה.
צרפת היא המדינה הגדולה ביותר במערב אירופה ויש אליה טיסות סדירות מישראל לפריז ומרסיי באופן קבוע. טיסות שכר קבועות לניס וטיסות מזדמנות ליעדים אחרים כמו טולוז או ליון,לא באופן סדיר.
צרפת בצורה גיאוגרפית של משושה וגובלת בספרד בדרום באיטליה ושוויץ מעבר לאלפים בדרום מזרח, בלוקסמבורג ובלגיה בצפון בגרמניה במזרח מעבר לנהר הריין ו..מעבר לתעלת לאמנש נמצאת בריטניה.

פאריז מרכזה התרבותי ,שלטוני וחברתי של צרפת מהווה מוקד משיכה עצום לתיירים על קצב החיים שלה ואוצרות האמנות האדריכלות וההיסטוריה שבה.
אחרי פריז הערים הבאות הן הגדולות ביותר- ליון ומרסיי.
הנהרות המרכזיים החוצים אותה לואר, סן,גארון ורון.
במערב חופי האוקיינוס ששאבו לא מעט מהתרבות הקלטית והנורדית, ים אחר בדרום הוא הים התיכון ופרובנס השמשית לחופו.

 

חשקתם בהרים? רכס מאסיף סנטרל המרכזי ,או רכס הפירנאים בגבול ספרד וכמובן שלא נפקד מקומם של רכס האלפים הצרפתי ופסגת מונט בלאן האגדתית.
מחפשים טירות קסומות ונהרות רגועים-אזור סנטר ואזור הלואר המבוקרים ימשכו אתכם במרחק קצר מפריז , תעיזו להרחיק יותר לנהרות גועשים כמו דורדון או לוט ותדרימו לנפת דורדון-פריגור או נפת לוט במידי פירנאי.
חובבי קולינאריה ? לא תפספסו את המטבח של ליון , החרדל של דיז'ון ,השמפניה של שמפין,הגבינה של רוקפור, היינות של בורדו, פואה גרה של פריגור וכן הלאה- חצי מהמטבח העולמי הגיע מצרפת.

 

צרפת מחולקת לנפות ואזורים ומחלקות (22) departments
מהצפון לדרום-
צפון צרפת
בראש ובראשונה פריז עיר שניתן לבקר בה בכל עיתוי של השנה ותמיד יהיה מה לעשות בה לכל טעם וכל גיל. עיר תרבות ואתרי חובה ולא מעט שעשועים ובילוי לכל טעם.
נורד פה דה קאלה ו פיקארדי הנפות הכפריות מצפון לפריז ועד פלנדריה והצוקים הגובלים בתעלת לאמנש. אפשר לטייל באגמי ויערות עמק סום או להתעמק באתרי מלחמת העולם הראשונה .ניתן לראות את הקתדראלה הגותית של אמיין, גלריית האומנות של ליל או עיירות החוף דנקרק מהנאום המפורסם של צ'רצ'יל או קאלה המובילה לאנגליה.
שמפיין –ארדן החבל התוסס ולא בגלל שפע אתריו אלא בעיקר בגלל השמפניה הורודה,בעיקר באזור אפרנה. שמו הוא שלוב של 2 חבלים קדומים יותר והחלק הצפוני הגובל בבלגיה מהווה יעד מוצלח לטיולי טבע ירוקים וגם אתרי מלחמת העולם הראשונה. אבל גם בריימס ניתן לראות פיסת היסטוריה ואילו בטרואה היסטוריה יהודית
איל דה פרנס החבל החובק את פריז ברדיוס 80 ק"מ בטבעת עשירה של טירות ושעשועים.כאן תוכלו לבקר בארמון וורסאי הידוע וגניו כמו גם בארמונות שנטילי, ווה לה ויקומנט, או בפארק יורודיסני או אסטריקס המוכרים לכל (ילד).

מרכז צרפת
לואר-סנטר ופיי דה לואר- השאטו של עמק הלואר הן מיטבו של החבל לואר-סנטר וגם של פיי דה לואר המערבי יותר. כאן התנהלו חיי האצולה הצרפתית בתקופה שלפני המהפכה. ליבו של האזור בעיר טור ובטירות העצומות סביבתה.סומור וסביבתה, אנג'ר המקסימה, אורליאן מרשימה בתולדותיה וטירת שמבור ענקית. אבל הלואר אינו רק טירות אלא דרכי טבע, מסלולי אופניים,שיט,פארקי חבלים ,פארקי שעשועים כמו פי דה פוי ואחרים.

אברון ומאסיף סנטרל אחד החבלים עם הנופים היפים והפראיים בצרפת . ג'ורז דה טארן הערוץ המרשים ונופי ההרים השוממים. מעיינות חמים,רכסי הרי געש(כבויים לא לדאוג),עיירות נידחות על פסגות ההר.

פואטיה שארנט אזור מישורי בין נמל לה רושל המרשים וחופי האוקיינוס ,אתר הנופש הידוע איל דה אולרון ועד הביצה הירוקה-פואבטבאן ,העיר פואטיה עצמה ופארק השעשועים הייחודי-פוטורוסקופ המסקרן לכל גיל.

לימוזין- חבל הארץ בין פואטיה שארנט לדורדון, מאופיין בתעשיית החרסינה (לימוז') וצבע הבתים (אדום) מאופיין גם בחום הקיץ הקשה והחורף הקר ולכן העיתוי הנכון לבקר בו באביב עם הפריחה או בסתיו עם השלכת המרהיבה על רקע הבתים האדומים.

דרום מרכז צרפת
אקויטן חבל אקוויטן מחולק לנפות מספר, כאשר בורדו היא עיר הבירה. חבל מבוקר מאד ,חביב על תיירים אנגלים שמגיעים מעבר לאוקיינוס לחופשות ארוכות. המיטב שלו חבל דורדון על כל נפותיו אשר חלקן שייכות לאקוטין וחלקן לקרסי .
החלק הדרומי של אקויטן הגובל בספרד הערים באיון, ביאריץ חופי המפרץ הבסקי .
פריגור-דורדון אזור כפרי מלבב המבותר על ידי נהר דורדון ,לוט וטארן המכיל שפע של פעילויות מים מכל הסוגים,עיירות,מערות אדם קדמון ונטיפים,מסלולי אופניים סוסים ,חמורים ,גי'פים,ובכל דרך אפשרית של באוויר (בלונים פורחים,אווירונים קלים) במים (קאנו,קיאק,רפטינג) וביבשה(כל כלי הרכב והגלגלים האפשריים).

מידי פירנאי הכולל את קרסי וגאסקוניה החבל הגובל בפריגור דורדון, עם שפע ההיצע שיש לשכנו הצפוני, אבל גם אתרים הקשורים להיסטוריה של הקתרים באזור. מערות מרשימות כמו פש מרל,תעשיית החלל של טולוז, לורד והאמונה הדתית, אתרים הידועים כמו רוק אמדור.
תעלות לשיט כמו קנאל דה מידי. ובקיצור חבל ארץ ענקי שמאפשר הרבה יותר מטיול אחד בו.

דרום צרפת
הפירנאים רכס ההרים הגובל בספרד בדרומה של צרפת לאורכו גם שוכן החבל הבסקי המרתק, עיירות החוף של גבול אקויטן והפארק הלאומי של הפירנאים מהצד הצרפתי שלו.

לנדוק רוסיון מלא כרמים ויצרני יין, חורשות זיתים ושמן זית אבל גם ערים מרתקות שנותרו על תילן מימי הרומאים כמו נים או מימי הביניים כמו קרקסון המבוצרת.
פרובנס ו קוט ד'אזור למעשה שני חבלים שונים האחד גבעות לאורך ההרים והשני לאורך הים . האחד כפרים קטנים מנקדים את הגבעות ,השני עיירות חוף ראוותניות ששימשו כבר מאה שנה לנופש ומקום המגורים של מיטב ציירי אירופה שהתאהבו בשמש ובחמניות של דרום צרפת. כל בר דעת שמע על סנט טרופה ,ניס או גראס ותעשיית הבושם. אבל לא פחות מאתגרת אביניון וארמון האפיפיור ועשרות העיירות הקטנות שנותנות את הטעם צהוב-כחול של פרובנס.

עמק הרון והאלפים הצרפתיים- ליון עיר הבירה של אזור רון,וגם העיר השנייה בגודלה בצרפת אחרי פריז. המטבח שלה נחשב אחד האיכותיים שיש ויין הבוז'ולה שלה מהמפורסמים שקיימים. מעבר לה אפשר לטייל בקניון ארדש על זרועותיו השונות. לא לפספס את גרונובל, את אגם אנסי והעיירות לצידו וכן רכס האלפים ומונט בלאן ועד שולי אגם ג'נבה והעיירות לצידו הגובלות בשוויץ.

מזרח צרפת
אלזאס ולוריין שני חבלים שתמיד מוזכרים ביחד אולי בשל התביעה ההיסטורית הגרמנית לבעלות עליהם. אלזאס הוא אזור יפה לאורך הגבול עם גרמניה ושוויץ ובו שלוב של כרמים מטעים ועיירות מקסימות. ניתן לטייל לאורך מסלול היין של אלזאס או לברור חלק ממנו. לא לפספס את שטרסבורג היפה ,את קולמר ושיט ברציף הדייגים שלה,רכס הרי הווז' ופעילויות משפחתיות מפתות אחרות.
בורגונ(די) ופרנש קומוטה בורגונדי נחשבת גן העדן הגסטרונומי של צרפת שילוב של ביף בורגיניון ויינות מקומיים מ"קוט ד'אור" היפיפייה. הגגות הצבעוניים שלה התפרסמו ברחבי תבל. דיז'ון על החרדל המיוחד ובית החולים של העיר בון . כנסיות עתיקות, יערות ומסלולי הליכה או רכיבה על אופניים. פרנש קומוטה מתאימה למי שמחפש טיולי טבע,מערות,מפלי מים,וגם ביקור בטירות ועיירות שהזמן קפא בהן מלכת.

מערב צרפת
נורמנ(די) החבל המערבי המרתק של צרפת המכיל את חופי הפלישה ממלחמת העולם השנייה, עיירות על צוקים, ים גועש ששימש מקור השראה לציירים רבים. ערים מרכזיות בהתפתחות של צרפת כמו
באיה בה נמצא השטיח שרקמה מתילדה רעייתו של וילאם הכובש במאה ה-11, רואן של ז'אן ד'ארק, או קאן בה נמצא מוזיאון השלום המרשים.
אבל מעבר לאתרי צאן הברזל התיירותיים-חוף ים שאין במחוזותינו עם ים גועש,רוחות סוערות וצבע אפור כחול.
ברטאן(ני) החבל הקיצוני מערבי של צרפת ,חבל ארץ קלטי במהותו ובשפתו. כולו סלעים וחופים מנומרים נמלי דיג צבעוניים. לא מעט אתרי פרה היסטוריה כאשר המרשימים בהם הם אתרי המגליטים בקרנק, דיג צדפות בקנקל מעורר סקרנות ויותר מכל חצי האי הנתון לגאות ושפל מונט סן מישל על גבולה של נורמנדי.

מתלבטים היכן לטייל בצרפת? מה הכי רומנטי לירח דבש? איפה משפחה עם מתבגרים תוכל להוציא הכי הרבה אנרגיות? היכן קריר בקיץ? מה מתאים לחופשת אביב ופסח? האם ניתן לטייל בפירנאים הצרפתים עם ילדים? איך ניתן לטייל ב"טיול כוכב" בפרובנס? מה לשלב עם טיול בלואר? כמה טירות מקסימום אפשר לראות בטיול? היכן ניתן למצוא מרדף אחרי ביצי פסחא? מתי הצרפתים נמצאים בוואקנס? איך מתאימים טיול לשבעה-עשרה-או חמש עשרה יום?
ניתן לקבל ייעוץ
נא פנו ליונית
yonit@yonitour.co.il